TASUTA KONDOOMID: Tasuta jagatavaid kondoome ei kasutata sageli otstarbekohaselt. (Arhiiv (Jarek Jõepera))

Eesti kaitseväe sõdurid saavad soovi korral linnaloaga kaasa tasuta kondoome, igapäevahügieeniks hädavajalik hambahari tuleb aga igal mehel 160kroonisest sõduritoetusest ise osta.

“Kui hambahari kulub või kaob, ei tähenda see otsest ohtu elule, juhuslik kondoomita seksuaalkontakt võib aga muuta elu igaveseks,” lausub kaitsejõudude peastaabi avalike suhete teenistuse pressijaoskonna ülema kohusetäitja Andres Sang naljaga pooleks. Ainult pooleks, lause teine pool jääb tõsiseks.

“Üldist jagamise tava, mille kohaselt kõik linnaloa saanud sõdurid tuleksid meditsiinipunktist läbi, ei ole. Viimati jagasime ajateenijatele üleriigiliselt kaitsevahendeid 1995. ja 1996. aastal, kui saime humanitaarabi korras tuhandeid kondoome,” selgitas peastaabi meditsiiniteenistuse ravi- ja väljaõppeosakonna ülem Arkadi Michelson Eesti Päevalehele.

Tema sõnul tagalaosakonna meditsiiniteenistus väeosadele ühtses korras kondoome ei osta. Need ei kuulu ostetavate ravimite nimekirja. 5-6krooniseid kondoome hangib iga väeosa iseseisvalt oma eelarve võimaluste piires. Andres Sanga sõnul on kondoomid saadaval siiski kõigis väeosades.

Kondoomide jagamisest olulisemaks peab Eesti kaitsevägi selgitustööd suguhaiguste ennetamiseks.

Väeosade arstid ja õed räägivad noorsõduri baaskursusel isiklikust hügieenist, mille hulka kuulub õppekava järgi ka loeng suguhaiguste vältimisest.

Arkadi Michelsoni sõnul olid möödunud aastal Tallinna garnisoni väeosades ka õppetunnid, kus näidati kondoomi kasutamist.

Kas tänavu kevadel ja sügisel teenistusse kutsutud noormeestele annavad teadmisi edasi vanemad võitluskaaslased või kavandatakse uusi õppetunde, Eesti Päevalehe artiklist ei selgu.

Kondoomide ja sõdurite seos on ajalooline. Andres Sang ilmestab seda faktiga, et kondoomide kolmekaupa pakendamine sai alguse II maailmasõja aegsest USA armeest, kus sõdurile anti nädalavahetuseks linnaloaga kaasa just kolmikpakk - kondoom mõlemaks õhtuks pluss üks tagavaraks.

Eesti kaitseväes kolmikpakke ei jagata, kuid Sanga sõnul võib tavaliselt 72 tundi (reede õhtust pühapäeva õhtuni) kestva väeosast lahkumise loaga soovi korral kaasa küsida mitu kondoomi.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis