Maailm

“Kurskil toimunu oli põrgu.” (1)

Interfax/AFP/BNS/NTV/ SL Õhtuleht , 30. oktoober 2001 00:00
TAVATU VIDEO: Vene telekanalid näitasid videokaadreid, millel Vene peaprokurör Vladimir Ustinov näitas Kurski purustuste ulatust. Ajakirjanduse arvates soovisid Vene võimud selle videoga näidata, et Kurski meeskonda ei saanud ka parima tahtmise juures päästa.Foto: Reuters
Barentsi mere põhjast tõstetud allveelaeva Kursk vrakist oli eile hommikuks välja toodud 45 surnukeha, teatas Venemaa peaprokuratuur.

Vene kohtumeditsiini spetsialistid olid eilseks 45 surnukehast tuvastanud 18. Vene Põhjalaevastiku pressitalituse ülem Vladimir Navrotski teatas ajakirjanikele, et eile saadeti teele 10 tsinkkirstu. Mereväelaste surnukehad antakse üle nende omastele ja maetakse kodukohtades. Laupäeval viidi lennukitega ära seitse esimest surnukeha.

Koos mullu sügisel väljatoodud laipadega on Kurskist kätte saadud 57 hukkunut. Kurskil hukkus 118 meremeest.

Laupäeval näitasid kõik Vene juhtivad telekanalid esimest korda Kurski sisemusest avaldatud videosalvestist, mille kohta jagas selgitusi Vene peaprokurör Vladimir Ustinov. Ta seletas, millised kannatused hukkunud meeskonda tabasid.

Kuni 8000 kraadi

Esimene Kurskit tabanud plahvatus rebis laevakeresse augu, 135 sekundit hiljem järgnes teine plahvatus. Mis esimese plahvatuse põhjustas, on seni Vene valitsuse väitel teadmata. Edasi plahvatasid juba allveelaeva oma torpeedod. Väärib märkimist, et mõni meeskonnaliige jõudis kahe plahvatuse vahel siiski selga tõmmata spetskaitseriietuse.

Ustinovi sõnul saab vrakist õnnetuse põhjuse kohta vaid umbes 80% vajalikust infost. Pealegi on laeva ninaosa senini merepõhjas, see lõigati päästetööde käigus küljest ja tuuakse pinnale alles tuleval aastal.

Vene sõjalaevastiku ülemjuhataja admiral Vladimir Kurojedov nimetas ajakirjanduses levivat väidet, et Kurski huku põhjustas ristlejalt Pjotr Velikii lastud tiibrakett, täielikuks absurdiks.

Suurem osa ohvreid hukkus põlengus või suri vingumürgistusse. Kahekümne kolmel allveelaevnikul õnnestus siiski pageda laeva ahtrisse ning end seal hermeetiliselt sulgeda. Üks ohvitser, Dmitri Kolesnikov, kirjutas seal ka hüvastijätukirja. See leiti tema taskust mulluste päästetööde ajal, kui vrakist toodi välja 12 surnukeha.

Vene peaprokurör märkis, et hoolimata kõigist spekulatsioonidest on täiesti selge, et Kurski meeskonda ei saanud päästa. “Selles põrgus poleks miski saanud terveks jääda,” nentis Ustinov. Tema sõnul jäi ainsana enam-vähem terveks kuues laeva sektsioon, kus asuvad ka tuumareaktorit. Kohutav plahvatus jättis puutumata ka ülitugeva metalliga ümbritsetud tiibraketid.

Ustinovi sõnul kalduvad eksperdid arvama, et vesi täitis laeva 6-7 tunniga, kaasa arvatud üheksanda sektsiooni, kuhu osa meeskonda varjus. Prokurör tõrjus otsustavalt väite, et osa meeskonnaliikmeid oleks saanud päästa.

“Need mereväelased, kelle surnukehi me täna üles tõstame, lämbusid. Meil on kinnitusi selle kohta, et laev täitus veega 6-7, kõige rohkem 8 tunniga. Päästeekspeditsioon poleks siis enam saanud midagi teha,” nentis Ustinov.

Eile eemaldasid päästetöötajad tuumaallveelaeva Kursk vrakist kolm esimest tiibraketti, teatas Venemaa Põhjalaevastiku ametnik.

22 tiibraketti

Kokku oli Kurski pardal 22 tiibraketti Granit, mis NATO kõnepruugis kannavad nime SSN-19. Nad on 10,5 meetri pikkused ja kaaluvad 6,9 tonni.

Ametniku sõnul pole veel selge, kui kaua kogu protseduur aega võtab, sest laevastiku personal järgib äärmiselt rangeid ohutusabinõusid. Töö Kurskil käib ööpäev läbi.

Tiibrakettide Granit eemaldamist Kurski vrakilt peetakse kogu päästeoperatsiooni üheks ohtlikumaks osaks, mõni mereväeekspert kardab, et vigastatud rakett tööde käigus plahvatab või stardiseadeldiselt koguni õhku lendab.

Samal teemal

08.07.2015
Putin ei avalda Kurski uppumise tegelikke asjaolusid eales