Eesti uudised

Häkker Samuel leppis kohtus Eesti Telefoniga 

Jaan Väljaots , 16. oktoober 2001, 23:00
RAHUL JA ÕNNELIKUD: Kohtupidamisele tavatult sõbralikus ja rõõmsas meeleolus kulgenud protsessi tulemusega olid rahul kõik. Ka kohtualused Argo Mändmaa ja Tõnu Samuel. Jarek Jõepera
Eesti Telefoni arvutite turvaprobleemi avalikkuse ette kiskunud häkker Tõnu Samuel ja tema sõber Argo Mändmaa vabanesid eile kohtusaalis kriminaalsüüdistusest, kui olid kirjutanud ET-le 240 000 krooni väärt vabanduskirja.

Eilse kohtuistungi algul teatasid kohtualuste advokaadid ja Eesti Telefoni esindajad, et on eelmisel õhtul peetud läbirääkimiste tulemusel nõus omavahel kohtuta leppima. Takistuseks sai ET deklareeritud kahjunõue, 240 000 krooni, mis on oluline kahju (seaduse järgi algab see 16 000 kroonist) ega võimalda pooltel niisama leppida.

Pärast Samueli advokaadi Priit Läti taotlust kuulata tunnistajana üle ka andmekaitseinspektsiooni peadirektor, kes andnuks põhjalikke tunnistusi ETs aasta eest valitsenud korralageduse kohta, taotles ET esindaja Maidu Kaasik vaheaega kahjunõude ümberhindamiseks. Poolteist tundi arvestusi andsid tulemuse - ET pole kahju saanud.

“Kuna ei ole midagi, siis ei ole võimalik esitada ka kalkulatsioone,” kohmas ET esindaja kohtuniku palve peale arvestusi paberil näha. ET-le palju olulisem oli see, et kahjunõude ümberhindamisega samal ajal valmis kaks vabanduskirja, milles kohtualused kinnitavad, et korraldasid rünnakuid ET Interneti-keskkonna hot.ee vastu ning paluvad selle eest vabandust.

Kuni viimase hetkeni Eesti Telefoniga leppimatut vaenu pidanud Tõnu Samuelil oli pärast kohtuistungi lõppu suu lukus. “No comments,” oli kõik, mis tavaliselt ülijutuka mehe käest välja häkkida õnnestus. Ja ehkki praegu Hongkongi heaks töötav andmeturbespetsialist lubas paari kuu eest Postimehes tsunftiau nimel kas või riigikohtuni välja võidelda ja võrdles Eesti Telefoni naisterahvaga, kellelt ühel päeval on püksid võetud, teisel kuidagi uuesti jalga saadud ja jälle ära tõmmatud, ning kolmandal leiab ohver, et teda on kaks korda pükste eemaldamise teel vägistatud, paistis eile Samueli silmist rõõm kriminaalsüüdistusest pääsemise üle.

Samueli advokaat Priit Lätt viitas, et leppimise idee taga oli suuresti üleeile teise kohtualuse, Argo Mändmaa kaitsjaks saanud Tõnu Meidra. Samuel ei hakanud Suure-Jaani gümnaasiumi abituriendi säästmise nimel põhimõttelist kiusu ajama.

Tõnu Samueli kurikuulsa Interneti kroonika
19. september 2000

Suure-Jaani gümnasist Argo Mändmaa, 19, avastab ET serverist hot.ee turvaaugu ja teatab sellest Tõnu Samuelile, 28.

20. september 2000

Tõnu Samuel siseneb hot.ee-sse kasutajanimega “sexpoiss” ja kopeerib ligi 65 000 kasutaja andmed.

25. september 2000

Tõnu Samuel teatab turvaaugust ajalehtedele ja demonstreerib telesaates “Kahvel”, kuidas ET serveris saab lugeda võõraid dokumente ilma paroole teadmata. Tõsised arvutiinimesed mõistavad edevuse hukka. Kirjutamata eetikakoodeksi järgi teavitatakse leitud turvaaugust esmalt serveri omanikku.

2. oktoober 2000

Politsei korraldab Samueli kodus läbiotsimise. Peale kahe arvuti ja CD-ketaste konfiskeeritakse ka videokassett, millele Samuel jäädvustas politseinike sisenemise rõdu kaudu.

30. oktoober 2000

Andmekaitseinspektsioon kontrollib Samueli poolt sideametile tehtud kaebuse alusel ET turvasüsteemide dokumentatsiooni. See oli puudulik. Andmekaitseinspektsioon teeb ettekirjutuse puuduste kõrvaldamiseks. ET ei tule tähtaegadega toime. Lõpuks koostatakse tööplaan, mille tulemusena muudetakse põhimõtteliselt kogu süsteemi. ET teeb kulutusi 240 000 krooni ulatuses.

17. november 2000

Keskkriminaalpolitsei esitab Samuelile süüdistuse. Samuel rõhutab, et kahjunõue tuleks esitada ka andmekaitseinspektsiooni vastu, kes kulutuste tegemist nõudis.

26. jaanuar 2001

Samuel süüdistab võimustruktuure korruptsioonis, sest tema kriminaalasjas politseiekspertiisi teinud Meelis Toomet on ET standardite osakonna juhataja Madis Toometi lähisugulane.

15. aprill 2001

Samuel jõuab Chicago Tribune’i veergudele, kus hoiatatakse endise Nõukogude bloki häkkerite eest.

12. juuni 2001

Kohus Samueli ja Argo Mändmaa üle jääb ära prokuröri välislähetuse tõttu.

16. oktoober 2001

ET loobub kahjunõudest, Samuel ja Mändmaa kirjutavad vabanduskirjad. Kohtuasi lõpetatakse poolte kokkuleppel.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee