Eesti uudised

Kool sõdib nabarõnga vastu 

Kadri Paas , 26. september 2001 23:00
SEKSISÜMBOL: Äsja Eesti seksikaimaks valitud Anu Saagim kannab nabarõngast varjamatult. Põhikooli plikadele on see aga karmilt keelatud.Foto: Jarek Jõepera
Pärnu koolides karmistati kodukorda. Peale naba- ja ninarõngaste keelamise on soovitatud loobuda ka sinisest küünelakist. “Skisofreenikutele mõjuvad sinised küüned halvasti,” kinnitab Rääma põhikooli õppealajuhataja Marika Kruk.

Eeskirjade küüsi sattunud õpilased nõuavad, et ka õpetajad neist reegleist kinni peaksid. Marika Kruk pehmeneb ja möönab, et üldiselt on kodukord soovituslik.

“Õpilaste põhisoov oli, et ka õpetajate mobiiltelefon tunni ajal ei heliseks,” nendib Marika Kruk. “Me nõuame ju lastelt seda,” ütleb ta ja lisab, et õpilased vahel kaebavad, kuidas pedagoog tunni katkestab, sest tal on parasjagu vaja mobiilikõne maha pidada. Kruk ütleb, et ei jõua õpetajaid kontrollida. Õpilased on tahtnud ka seda, et pedagoogid kannaksid vahetusjalatseid nagu nemadki. “Et lastele mitte halba eeskuju anda, panime isegi õpetajatele mõeldud suitsuruumi kinni,” ütleb õppealajuhataja. “Selgelt on näha, et õpilased nõuavad õpetajatelt samu asju, mida nendeltki oodatakse!”

Õpetajad lobisevad mobiiliga

Rääma põhikooli õpilasomavalitsuse president Tanel Lindmaa kinnitab, et karmide eeskirjadega peaksid kõik õpilased kursis olema. “Eeskirju on infominutitel ette loetud ja kõik võivad nendega ka stendil tutvuda,” sõnab poiss. Kuid tema teada on koolis vaid kaks värskelt rõngastatud õpilast, keda karmistunud eeskiri võiks häirida. “Pealegi on rõngakandmine keelatud siiski vaid soovituslikult,” teab ka Lindmaa. Eriti palju pole ka neid õpilasi, kes õppeasutuses palja nabaga ringi lehviksid. “Pigem eelistatakse külma vastu jopet,” naerab ta. “Kuid meil on siiralt hea meel selle üle, et ka õpetajatele kehtib tunni ajal mobiilikeeld.” Enam ei katkestata tunde tühise loba pärast. “See ju segab, kui pedagoogile helistab vanaema ja küsib, millal ta külla läheb,” toob Lindmaa drastilise näite. Kuid ta tunnistab, et eeskirjad eeskirjadeks - mitu õpetajat ei hooli neist ja lobisevad tunni ajal edasi.

“Lapsed on väga nutikad!”

Pärnu Vanalinna põhikooli direktor Jaan Vierteki ütleb, et kuigi neil korra pärast muret pole, tuleb kodukorraeeskirju siiski uuendada. Noorte - ja järelikult ka koolielus - levivad uued trendid.

“Hiljuti oli meil lastevanemate koosolek, kus õppealajuhataja uusi reegleid põhjalikult tutvustas,” ütleb Viertek. Seekord tuli muudatusi teha proosalisel põhjusel.

“Üks õpilane sõi sihvkasid ja viskas koored maha. Kui õpetaja keelas, siis ütles, et nende söömine pole ju keelatud,” kirjeldab direktor muutuseni viinud juhtumit. “Aga üldiselt on päevalilleseemnete tarbimine üsna hooajaline, rohkem kevadine nähtus,” lisab Viertek. “Mingit keelan, poon ja lasen korda meil küll ei eksisteeri!”

Ka Viertek arvab, et õpetajad peavad kodukorraeeskirjadest kinni pidama. “Pedagoogid on muidugi korrektsed, aga eks me ole kõik inimesed. Kuid siiani pole õpetajatele midagi ette heidetud,” kinnitab Viertek.

Haridusministeeriumi

suhtekorraldustalituse juhataja Marja Kuuse teada ei kirjuta nemad kõigile koolidele ega ka ühele eraldi võetud koolile mingeid keelde ega reegleid ette. “Need asjad on ikka täiesti kooli enda otsus, milles jõuavad kokkuleppele direktor koos hoolekogu ja lapsevanematega,” kinnitab kodukorrareegleist ka haridusministeeriumi suhtekorraldustalituse spetsialist Tarmu Kurm. “Kui me hakkaksime koolidele igasuguseid reegleid ja käske ette kirjutama, siis meil põhitööks aega ei jääkski.”

Väljavõtted Pärnu Vanalinna põhikooli kodukorrast

* Tunnid algavad 8.30 ja lõpevad 15.00.

* Lülita mobiiltelefon tunni ajaks välja.

* Ära näri tunni ajal närimiskummi.

* Tervita õpetajaid ja kaasõpilasi.

* Spordijalatsid pole soovitatavad.

* Tunni alguses antakse kaks kella, teise kella ajal ole juba klassis.

* Ära hiline tundi.

* Ole tunnis tähelepanelik.

* Tööta hoolega ja ära sega teisi.

* Tunni lõpetab õpetaja, mitte kellahelin.

* Käitu vahetundide ajal väärikalt.