Eesti uudised

“Maksku võlg ära!” 

Andrus Esko , 25. september 2001, 23:00
TEMA TEGI UUE PRESIDENDI: PR-mees Raul Sillaste (vasakul) on rahul Arnold Rüütli (paremal) kampaania tulemuslikkuse ja meeldiva koostööga. Samas keeldub kategooriliselt hakkamast tulevase presidendi pressiesindajaks.Foto: Repro (Kroonika)
"Maksku võlg ära! Kui inimene juba presidendile kampaaniat teeb, peaks tal olema nii raha kui soliidsust," manavad kaks Tartu firmat Arnold Rüütli valimiskampaaniat juhtinud Raul Sillastet. Appihüüded on lennanud isegi Ameerikasse.

Suhtekorraldusfirma Bridges & Partners pani skandaaliseemne idanema mullu, kui projektijuht Klen Vanatoa faksis Tartu Üliõpilasmajale garantiikirja: "Käesolevaga garanteerime tasumise teie saali rendi eest Vennaskonna kontserdi jaoks 27.12.2000 vastavalt esitatud arvele 5 päeva jooksul." Kontserdist pidi ühtlasi saama Tõnu Trubetsky raamatu esitlus. Üliõpilasmaja haldusjuht Kulno Kungla küll kõhkles, kuid lõi käega: "Tavaliselt jõulude ja uue aasta vahel selliseid pidusid ei korraldata, aga mis saab meil selle vastu olla, kui lugupeetud firma tahab kultuuri toetada."

27. detsembril sõlmis Vanatoa Tartus rendilepingu ja tõotas - viies jutu laekuma hakkavale piletirahale -, et maksab 2900 krooni ära enne kontserti. Ei maksnud.

"Mul oli valida, kas keerata kell üheksa uksed lukku ja saata rahvas tagasi või uskuda uusi lubadusi," kirjeldab Kungla.

Tõe huvides olgu märgitud, et olematu reklaam tõi rahvast kokku käputäie. "Vanatoa rääkis mind surnuks. Imelik, tavaliselt tunnen ma sulid ära."

Pärast kontserti astus surnuksrääkija Kungla juurde ja: "Ütles, et tuleb maksab homme. Garantiiks või nii toppis mulle pihku oma passi."

Algaski peitusemäng, kus Üliõpilasmaja eest pagevad nii projektijuht kui ka Bridges & Partnersi juhatuse esimees Raul Sillaste.

Raha asemel graafik

"Kui Sillaste lõpuks kätte sain, oli tema esimene reaktsioon: Vanatoa on ületanud volitusi ja ta laseb mehe lahti. Suutsin talle selgeks teha, et tema töötajad ei ole minu, vaid tema probleem," meenutab Kungla. Nuiamiste ja ähvarduste tulemusel saatis Sillaste assistent 10. mail Üliõpilasmajale "tagasimaksegraafiku, mille järgi Te hakkate raha saama".

Graafikut täiendas teade: "Vajadusel on Raul Sillaste nõus sõlmima tagasimakse lepingu. Edaspidi, kui keegi Teile garantiikirja annab, tasub kontrollida, kas inimesel on üldse õigus midagi sellist teha. See aitab ehk teinekord vältida sellist kahetsusväärset situatsiooni, nagu praegu on tekkinud."

Soovitus sisaldab teatavat huumorit, sest kahetsusväärselt maksis B&P 5. juuniks ära vaid maksegraafiku esimese summa (780 krooni).

"Paar korda on Sillaste lubanud, et katsub Vanatoa kätte saada ja temalt raha välja pigistada, aga ei midagi," vihastab Kungla, sest viimase õnnestunud telefoniühendusega nädal tagasi sai ta eriti pika nina: "Sillaste hakkas seletama, et ta ei ole üldse Raul Sillaste!"

Helimees saatis kaebuse emafirmale

Samast Vennaskonna kontserdist on Sildadel ja Partneritel ka 4000kroonine (pluss käibemaks) võlg helitehnilise teenindamise eest. Helifirma Grey Wolf omanik Urmas Unt on oma raha taga ajades sõtkunud samu radu kui Kungla. Ka pöördus Unt mais Bridges & Partnersi emafirma poole USAs.

"Saatsin neile meili: mis jama käib? Ise olete ülemaailmse tuntusega firma, aga teie esindajad ei taha suhelda ja võlgu maksta. Et inimeste valik pole olnud vist õige ja nii edasi," meenutab Unt kaebuse teksti.

Pärast seda saatis Sillaste kähku ka Grey Wolfile maksegraafiku, mida täideti samuti vaid esimese makse ehk 780 krooni võrra. Edasine paus kestab siiani. "Raha peaks neil ju olema, aga kätte ei saa. Peab vist andma võla üle inkassofirmale," kalkuleerib Unt.

Kungla on samal ajal asunud suhtlema majanduspolitseiga.

Pankrot käes?

Bridges & Partnersi korraldatud rahapeituse viimane uudis - Klen Vanatoa nõuab Üliõpilasmajalt oma passi. Ta olla raha Bridges & Partnersile ehk Raul Sillastele ära maksnud ja seega mängust väljas. Vaja on sõita Saksamaale, olgu pass tagastatud.

Arnold Rüütli valimiskampaania korraldanud Rahvaliidu peasekretär Lea Kiivit ei taha (pärast uue presidendi meeskonnasegadusi) Sillaste nime kasutada. "Meil oli tema kui Bridges & Partnersi esindajaga ühekordne suhtekorralduse teenuse leping, mis lõppes 21. septembril. See oli ja on kõik. Meil temaga probleeme polnud, meile jättis ta positiivse mulje - rääkis täpselt, signaalid olid selged."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee