Uudised

Kunstnik Anne Tootmaale meeldib töö laste ja vaimupuudega inimestega  

20. oktoober 1997, 00:00

AILI KOKK

Tekstiilikunstnik Anne Tootmaa on end Saaremaal laste kunstiringide juhendamisega tuntuks rassinud.

Anne Tootmaa on laste kunstiringe juhendanud Kuressaares mitu aastat. Mõni aeg tagasi sai Anne endale statsionaarse klassiruumi Rohu tänavas. Sealsamas asub ka kunstistuudio, kuhu on koondunud Saaremaal elavad ja töötavad professionaalsed kunstnikud. Nii on suuresti Anne eestvedamisel õpetamisse kaasatud teisedki Saaremaa kutselised kunstnikud. Juba praegu on kursustele registreerunud 70 last ja 20 täiskasvanut. Õigupoolest ongi Kuressaare kunstnikud sellega sünnitanud alternatiivse kunstikooli. Muide, traditsiooniline huvikool - Kuressaare Kunstikool - asub samal tänaval, üks maja vahet.

Andetuid lapsi ei ole

Lapsed on mu arm, tunnistab Anne Tootmaa ja arvab, et see kiindumus on tal päritud pedagoogist emalt. Tudengiajal juhendas Anne Õismäe koolis kunstiringi. Anne väidab, et ei ole kohanud veel mitte ühtki andetut last. Vana tõde küll, aga peab raudselt paika.

"Kuigi mul on komme kogu aeg juhendada ja õpetada, lähtun eelkõige inimese individuaalsusest. Tahan, et laps võimalikult kiiresti edasi läheks, aga tema nägemus tööst välja tuleks," avab Anne oma pedagoogilised põhimõtted. Anne ütleb, et töö lastega nõuab palju energiat, kuid need tasuvad selle kuhjaga. "Muidu ma seda tööd ilmselt ei teekski," arvab ta. "Laps kujundab minu antud ülesande omamoodi ringi, lapsed on minu mõtte edasiarendajad ja loomeprotsessi tulemus on alati fantastiline."

Iga õppeaasta lõpeb Anne ja tema stuudio lastel näitusega Kuressaares. Eeloleval kevadel plaanib Anne laste tööd välja panna mõnda Tallinna galeriisse. Tema arvates näevad Saaremaa lapsed asju veidi teistviisi kui suurte linnade lapsed. "Me elame saarel, kus pole nii suurt liikumisvabadust. Meie lapsedki on rohkem nagu looduslapsed, kel ei ole nii palju valmis asju käepärast. See mõjutab ka nende nägemust kunsti vallas," räägib Anne. Hiljuti külastas ta üht Rootsi laste näitust Stockholmis ja oli ülimalt õnnelik: Saaremaa laste töödes on palju rohkem loovust.

Sõmera-projekti tegid kustnikud suure fanatismiga

Kaks aastat tagasi käivitas Saaremaa Kunstistuudio ühe omanäolise projekti Sõmera hooldekodus: kolme kuu jooksul kord nädalas käisid kunstnikud vaimupuudega inimesi joonistama ja maalima õpetamas. Kokku käis neis tundides paarkümmend hoolealust.

"Meie eesmärk oli teadvustada ühiskonnale, et ka nendel inimestel peab olema võimalus tegelda kunstiga," räägib Anne. "Ja see töö pakkus meile enestele palju rõõmu. Need inimesed on täiesti vabad ja vahetud, nad tulevad ja teevad, kui ise tahavad, ja panevad oma töödesse nii palju positiivset energiat," meenutab Anne tänagi veel suure heldimusega Sõmeral antud tunde. Kuigi sel päeval ei saanud ükski kunstnik enam oma töö kallale asuda. Nii palju oli antud ka enesest.

Näitus Sõmera hooldekodu hoolealuste töödest sai vaimustav. Seda eksponeeriti mitmel pool Saaremaal, oli väljas Tallinnas Vaala galeriis ja Pärnus Chaplini keskuses. Seal imestati ja küsiti Annelt otse, kuidas saarlastel on õnnestunud niisugune väljapanek saada.

Fanatismist üksi on vähe

Tookord oli kunstnikel (projektis osalesid Külliki Järvila, Ants Vares, Erkki Evestus, Urve Pulk ja Anne Tootmaa) kasutada kokku 17 000 krooni, mis laekus palve peale ANDRAS-elt ja SOROS-ilt. Aga põhiliselt käiski töö nii, et Anne korjas oma isikliku auto peale kunstnikud ja töövahendid ja sõideti Sõmerale...

Hiljaaegu Saaremaad külastanud Euroopa vaimsete puuetega inimeste ühenduse esindaja Rootsist pani ette nn. Sõmera näitus üles panna Stockholmis, kus puuetega inimeste keskusel on otse südalinnas oma galerii. See vajaks aga jälle raha. Rahaga on asjad aga nagunii hullud.

Anne räägib, et tänavu oleksid kunstnikud tahtnud Sõmeral kunstitundidega jätkata. Omalt poolt oli valmis ka hooldekodu. Kahjuks saabus just nüüdsama Kultuurkapitalilt Saaremaa kunstnikele eitav vastus. Saaremaal kunstnikuna ennast ja oma peret ülal pidada on aga üpris keeruline. Seega ei saa heategevust lõpmatuseni teha. See pole lihtsalt võimalik, tunnistab Anne. "Kaks aastat tagasi tegime seda fanatismiga, sest meie endi jaoks oli see uus ja huvitav kogemus. Enamik hoolealustest olid meiega pea ühevanused. Näha seda, kuidas need inimesed töötavad, mille üle ja kui vähesest nad on võimelised rõõmu tundma... See oli fantastiline kogemus. Olen ikka öelnud, et lapsed ja vaimsete puuetega inimesed on kõige põnevam kontingent, keda tasub õpetada."

Anne ei suuda mõista, mispärast nende inimeste vajadustesse, kes nagunii ühiskonna hüvedest nii vähe osa saavad, nii ükskõikselt suhtutakse. Pole ju Sõmeral ainult Saaremaa inimesed. Anne teada on seal saarlasi vaid 10 protsenti, teised on siia mujalt toodud. "Ma olen mõelnud, et tegelikult peaksid meie koolide pedagoogid kõik otse kohustuslikus korras mõnda aega ka vaimupuudega inimestega töötama. Et saada teada, mis inimese elu tegelikult on."

Järgmiseks aastaks on Saaremaa Kunstistuudio kutsutud osalema Stockholmis ülemaailmsele vaimsete puuetega inimeste kunstinäitusele, mille pealkiri on "Inglid". Kuid selleni on veel tükk-tükk aega ja Anne arvab ikka, et kõik head inimesed ei ole veel maa pealt kadunud.

* Tänavu aprillis võtsid Sõmera hooldekodu kunstiringi liikmed osa oma tööde näituse avamisest Tallinnas Vaala galeriis.

Vambola Salupuu foto

* Anne lastekunstistuudio tunnis on lapsed ka ülesandeid täites vabad.

Anne Tootmaa erakogust

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee