Eesti uudised

Tartu vaim löödi nurgakivipeolt minema 

Tarmo Michelson , 7. september 2001, 23:00
PETTUNUD: Väsimatu Jaan Muna vaatas nurgakivipanekut läbi tara, viiekroonine münt peos. "Ehk panete urni..." palus ta seespool olijatelt.Foto: Aldo Luud
"Näe, see kiivriga mees viskas mind välja," näitab Tartu vaimuna tuntud Jaan Muna läbi raudvõre näpuga ehitaja poole, kes eile koos riigiisadega Tartu justiitshoonele nurgakivi pani.

"Tahtsin panna urni viis krooni, aga nüüd pean värava taga passima," veeretab Jaan Muna, kes tuntud selle poolest, et ei jäta mitte ühegi hoone avamist ega nurgakivipanekut vahele, münti näppude vahel. Eile pidi ta aga tähtsat sündmust jälgima läbi võreaia.

"Raadiost öeldi selge sõnaga, et kõik tartlased on oodatud. Kelleltki ei küsitud kutset, aga mind aeti minema," tõstab Muna häält ega huvitu justiitsminister Märt Raski kõnest.

Endisele laste kelgumäele rajatav justiitshoone koondab Tartu maakohtu, Tartu ringkonnakohtu, Tartu halduskohtu, Tartu prokuratuuri ja justiitsministeeriumi Tartu osakonna. Praegu on justiitshaldus laiali üheteistkümnes hoones. "Justiitshoone pole toredus, vaid Tartu jaoks vajadus," rõhutas eile linnapea Andrus Ansip.

Justiitsminister Märt Rask teatas eile, et tahab enne oma ametiaja lõppu korda teha kõik kohtuhooned. "Eesti riigis peab lõppema aeg, kui seaduse täitmisest kõrvalehiilimise üle mõisteti kohut räämas kohtuhoones," ütles Rask ja teenis aplausi kahelt inimeselt.

Jaan Muna pärlid

Malta presidendi Guido de Marco saabumisel Tartusse võttis teda raudteejaamas esimesena vastu Muna sõnadega: "Tere, Guido!" ja kinkis presidendile sooja käepigistuse ja Suveniiri jõulukasseti.

Linnapeade Jüri Mõisa ja Andrus Ansipi kohtumisel möödunud aastal Tartu ülikooli rahvast täis raamatukogus võttis pärast ürituse alguse kümneminutist venimist linnapeadele otsa vaadates sõna Muna: "Mis te, poisid, jamate, võiksite juba peale hakata."

Kevadel Tartus toimunud debatil Tunne Kelami ja Peeter Tulviste vahel liikus Muna ringi rinnasildiga: "Inimene! Vali meie mees!" Kui Jaanilt küsiti, et kes see meie mees peaks olema, siis vastust ei tulnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee