Eesti uudised

Supervilla läheb lammutamisele 

Kadri Jakobson , 24. august 2001, 23:00
LÄHEB LAMMUTAMISEKS: Vene ärimehe hiigelpaleed Pirita aedlinnas Täpiku tänavas ootab ees lammutamine. Mati Hiis
Pirita linnaosavalitsus nõuab usbeki päritolu ärimehe Alehhan Albohhadžijevi omavoliliselt ja ehitusloata kerkinud hiigelpalee lammutamist: omanikul tuleb oma kulu ja kirjadega maha võtta veerandik majast, sealhulgas ka kahe meetri jagu katust.

“See on esimene juhtum, kus üks ebaseaduslikult ehitatud hoone tuleb omanikul osaliselt lammutada,” ütles Pirita linnaosavalitsuse ehituse järelevalve peaspetsialist Aarne Peterkop. Peterburi ärimehe Alehhan Albohhadžijevi koloss, mille ehituse Pirita linnaosavalitsus juba 1999. aasta talvehakul peatas, on saanud lahenduse - hoone tuleb lammutada lubatud piirideni. Maja projekteerinud arhitekt Aare Uukado on lammutusprojekti Pirita linnaosavalitsusse juba esitanud.

“Kahtlemata ei rahulda lammutusprojekt meie ootusi, sest õige oleks taastada esialgne detailplaneering. Aga mees on hunniku raha sinna alla pannud ja las ta siis olla,” rääkis Peterkop.

Tema sõnul vaatab lammutusprojekti üle linnaarhitekt, oma sõna on öelda ka naabril, kelle akna all kõrgub tänini 13 meetrit kivimüüri. Kui Tallinna linnavalitsuse säästva arengu ja planeerimise amet uue lammutusprojekti kinnitab, läheb lammutamiseks. Igal juhul tellib töö ja tasub selle eest majaomanik ise, kinnitas Peterkop. “Omanik keetis supi, ise ka sööb,” ütles ta.

Väidetavalt Peterburis Nevski prospektil elava ja Rakveres maja omava usbeki Alehhan Albohhadžijevi mammutmaja ehitamine Piritale Täpiku tänava mändide alla on võrreldav pudelist džinni võlumisega. Peterkopi sõnul ehitati kogu Lepiku-Täpiku piirkonna 13 eramut ebaseaduslikult - alles hiljem kinnitati projektid ja ehitusload. Pirita aedlinna madalat hoonestust arvestades vastab enamik maju siiski detail-planeeringule, kuid Albohhadžijevi oma mitte. “See oli ikka täitsa mööda,” ütles Peterkop ärimehe taevassekõrguvate müüride kohta.

Peterburi ärimehe palvel joonestas arhitekt Aet Pikk juba kooskõlastatud detailplaneeringule ärimeest rahuldava tsaarilossi. Poolteisekorruselisest madalast ja tagasihoidlikust majakesest kerkis naabrite akende alla pea kogu krunti kattev kahekorruseline torniga koloss. Tagahoov, kuhu detailplaneeringu järgi oli kavandatud vaid kerge suvine terrass, on täis kahekorruselist majamürakat.

Ehkki hoone oli juba paberil paisunud ettenähtud 276 ruutmeetri asemel 421 ruutmeetrini, andis Tallinna linn selle ehitamiseks nõusoleku.

“Linnaametnike poolt oli tugev surve olemasolev monstrum seadustada. Küllap mõni kõrge linnaametnik sai kopsaka ümbriku,” lausus Peterkop.

Kuid isegi poole suurem rajatis ei rahuldanud ärimeest, sest ehituse käigus, 1999. aastal, paisus maja nagu nõiaväel 519 ruutmeetrini. Albohhadžijevi kodu eskiisid teinud Rakvere arhitekti Aare Uukado sulepea tint ei jõudnud enne kuivada, kui ärimees maja püstitama hakkas, ümar torn olnud ärimehele lausa kinnisidee.

Nii leidiski Uukado Täpiku 2 krundil käies eest kaks korda suurema maja, kui oli kavandanud. Nüüd ootab Uukado lammutusprojekt linnavõimude kinnitust. “Palju raha on sinna alla pandud, aga seadust on ka rikutud,” toob arhitekt usbeki ärimehe lõpuks maa peale.

Maja hiigelmõõdud

Krunt 2827 m².

Maksimaalne lubatav ehitusalune pind on 276 m², on aga 519,4 m².

Hoone maksimaalne kõrgus võib olla 11 m, on aga 13,1 meetrit.

Keldrikorrusel asuvad tehnilised ruumid, saunaruumid, hobiruumid.

I korrusel on eluruumid, garaaž, tiibehitises ujula.

II korrusel on 4 magamistuba, avar vannituba, talveaed, raamatukogu ja töökabinet.

Elamu on küll katuse all, kuid puuduvad veevarustus, kanalisatsioon, küte ja ventilatsioon.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee