Eesti uudised

“Olen töökoha üle Siberis üliõnnelik!” 

Eve Heinla , 15. august 2001, 23:00
REISIPALAVIKUS ÕPETAJA: Selle raamatu järgi hakkab noor õpetajanna Airi Lauri algaval õppeaastal Ülem-Suetuki suurtele ja väikestele koolilastele eesti keelt õpetama.Foto: Tiina Kõrtsini
“Võtan kaasa “Karupoeg Puhhi” ja hästi paksu magamiskoti! Sest külma ma kardan,” väristab noor õpetajanna Airi Lauri õlgu. Järgmisel nädalal sõidab ta rongiga Moskvasse, et sealt 6000 kilomeetri kaugusele Siberisse lennata. Airi loodab salamisi, et ehk peab ta seal kauem vastu kui aasta.

Airi Lauri valis haridusministeeriumi konkursikomisjon välja nelja soovija hulgast. Krasnojarski krai eesti küla Ülem-Suetuki põhikoolis vahetab ta välja Piret Toometi, kes seal eelmisel õppeaastal väikestele siberlastele eesti keelt õpetas.

“Peaksin sõitma hakkama juba 21. augustil. Praegu on küll viisaga probleeme, aga piletid on mul juba broneeritud. Ehk saab viisa kah korda... Järgmisel päeval, 22. augustil olen Moskvas ja õhtul kohe lennuki peale ja Abakani. Loodan, et mulle tullakse sinna vastu, kas siis külavanem või... Ega ma praegu veel tea, kuidas ma sealt edasi saan,” on Airi Lauri juba reisipalavikus.

Tahtmine minna hästi kaugele

Miks nüüd Siber? “Ei, ei, see polnud mul mingi ammune unistus Siberisse kooliõpetajaks minna. Aga tahtmine kuhugi ära minna on mul küll olnud. Ikka juhtub, et tunned: kõigest on kõrini, mujal on parem! Et tahaks kuskile ja hästi kaugele ära!” Siberis pole Airi varem käinud. “Venemaal aga küll.”

Õpetaja Lauri tõdeb, et millegipärast soovivad ja lähevad Siberisse õpetama vaid naised. Miks? “Meestel on vist rohkem seda kindlustatusetunnet vaja, nemad juba pea ees tundmatusse ei söösta. Kuid eks õpetajatena töötab ka vähem mehi.

Nüüd arvan, et kui ma poleks seda kohta saanud, oleks see mulle olnud suur löök. Olen tõesti väga õnnelik,” on noor õpetajanna indu ja avastamisrõõmu täis. Airi tunnistab, et on terve suve elanud ärasõidu tähe all.

“Ja tänu sellele on mul väga ilus suvi olnud. Olen julgenud võtta elult kõik mis võtta annab, et pärast ei kahetseks, et tegemata jäi. Vaba ja mõnus elu.”

Eelmisel õppeaastal Ülem-Suetukis õpetajana töötanud Piret Toometi käekäiguga Lauri varem kursis polnud. Nüüd on ta temaga juba kohtunud ja Siberi elu-olu uurinud.

Lauri pahvatab naerma. “Ainuke, mida ma eelmisest õpetajannast teadsin, oli see ilus-armas lõigukene “Pealtnägijas”. Seal aga polnud peategelaseks mitte Piret ise, vaid see tema ilma ukseta WC kusagil kaugel mingis Siberi külas.”

Külaelu ega Siberit ei pelga

“Ma kardan, et seda küla seal kaugel Siberis ootab sama kurb saatus nagu teisi Eesti külasid, kus kolhoos ümbert lagunenud: alkoholism, tööd pole ja noored lahkuvad. Aga sellist tunnet ka pole, et minu töö seal, õpetada eesti keelt, oleks mõttetu. Hetkel on see neile kindlasti vajalik,” on Lauri optimismi täis ja loodab, et on seal oodatud.

Osa Siberis elavaid väikseid eestlasi käis koos vanematega Eestis. “Kohtusin nendega. Ja Piret on seal väga hea pinna alla teinud. Arvan, et igal järgneval õpetajal on kergem - umb-usaldus on murtud.

Elama hakkan ma samas ehtsas vene tares, kus Piretki. Ja see õnnetu WC ja muud olmetingimused mind ei hirmuta. Elan ka praegu üürikorteris ja mis mul nii väga teisiti on kui Ülem-Suetukis: ahjuküte, sooja vett pole jne...”

Airi Lauri tunnistab, et ei karda end harjunud keskkonnast ja sõpradest-sugulastest pikaks ajaks eemale rebida. Arvab isegi, et äkki nii on paremgi.

“Ma ei karda, et mul Eestiga kontaktid katkevad ja pealegi: külas on ju telefon. Arvutit ma aga kaasa ei vea: internetti seal pole ja lihtsalt tekstide sissetoksimisel pole mõtet. Ka usun, et leian seal kaugel iseenda ja oma juured üles. Olen maal sündinud ja 14. eluaastani seal ka elanud.”

Lubadusi pole raske murda

Millal õpetaja Airi Ülem-Suetukis esimest korda väikesi eesti rahvusest lapsi täis klassi ette astub, pole neiul aimugi. “Eks see selgub kohapeal. Usun, et kuna neil on septembris kibekiire saagikoristusaeg - kartulid ja kõrvitsad - siis võib kooli algus venida küll.

“Ja mehi ma ka ei pelga!” naerab Airi Lauri, ent tõsineb samas: “Mis ilmaoludesse puutub, siis ma olen väga-väga külmakartlik. Aga ehk see ongi hea karastus. Ja ma võtan paksud kampsunid ja paksu magamiskoti kaasa. Seal saab selle sisse suure vene ahju peal magama pugeda.”

Ülem-Suetuk

Ülem-Suetuk on küla Venemaal Krasnojarski krai Karatuzskoje rajoonis, Ida-Siberi tuntumaid ja suuremaid eestlaste asundusi. Külale panid aluse Soomest väljasaadetud sunnitööliste järglased, hiljem lisandus sinna eestlasi, eesti asunduse olemasolu loetakse aastast 1850. Praegu elab seal eestlasi veidi üle kolmesaja. Möödunud aastal kuulutas EV haridusministeerium esmakordselt välja konkursi Ülem-Suetuki eesti keele õpetaja kohale. Välja valiti Piret Toomet, kelle Siberi-elust vändati ka tõsielufilm. Airi Lauri valiti õpetajaks seekordsel uuel konkursil 2001.-2002. õppeaastaks.

Haridusministeeriumi

pressiesindaja sõnul hakkab ta saama õpetaja-metoodiku palka: 5600 krooni kuus, ka tasutakse talle sõit tööpiirkonda ja koju ning ühekordne puhkuselesõit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee