Eesti kaitseminister Hanno Pevkur

Foto: Maria Kilk
Maailm
11. veebruar 2024, 19:09

BLOGI | Eesti kaitseminister Hanno Pevkur: ma ei usu Putini väiteid, et tal pole plaanis NATO riike rünnata

Pühapäev, 11. veebruar. Ukrainas on käimas täiemahulise sõja 718. päev. Harkivis tabasid Vene droonid tanklat, mis tekitas suure tulekahju. Eilses rünnakus hukkus esialgsetel andmetel seitse inimest.

  • Venemaa praegune majanduskasv põhineb ainult relvadel, kuid sõjal põhinev majanduskasv ei ole jätkusuutlik, leiab Oxfordi ülikooli St. Antony kolledži Venemaa, Ida-Euroopa ja Euraasia majanduse professor Michael Rochlitz.

  • „NATO kaitseb rünnaku korral kõiki oma liitlasi,“ ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg vastuseks Trumpi avaldusele. Stoltenbergi sõnul seavad sellised avaldused ohtu Ameerika ja Euroopa sõdurite elud.

  • Eesti kavatseb jätkata kaitseliini ehitamist Venemaa piirile, hoolimata Venemaa diktaatori Vladimir Putini väidetest, et ta ei kavatse Poolat ega Balti riike rünnata, ütles Eesti kaitseminister Hanno Pevkur intervjuus dpa-le.

  • Ukraina on halvimas sõjalises kriisis alates lahingust Kiievi pärast. Nii hindas BILDi peatoimetaja asetäitja Paul Ronzheimer, kes külastas rindejoont Bahmuti lähedal.

  • Venemaal on Starlinki terminalid ja neid kasutatakse üha enam Ukraina sõjas, kinnitas Ukraina sõjaväeluure 11. veebruaril. Starlinki opereerib Elon Muski kosmosefirma SpaceX ja seda on Ukraina jõudude poolt laialdaselt kasutatud sõjalistel eesmärkidel.

  • Valge Maja nimetas Donald Trumpi väidet, et ta julgustaks venelasi tegema „mida iganes kuradi asja neile pähe tuleb“ NATO liitlastega, kes ei täida oma kaitsekulutuste kohustusi, skandaalseks.

  • Saksamaa kavatseb suurendada oma relvajõude 180 000-lt 200 000-le. Saksamaa föderaalne kaitseminister Boris Pistorius väljendab muret sõja pärast Venemaaga, mis võib hõlmata 5-8 aasta jooksul ka Saksamaad, et suurendada kaitsetootmist.

  • NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles väljaandele Welt Am Sonntag, et Lääs peab olema valmis aastakümnete pikkuseks vastasseisuks Venemaaga. Ta täpsustas, et Lääs ei taotle sõda Venemaaga, kuid peaks siiski valmistama end vastasseisuks, mis võib kesta aastakümneid.

  • Lääne ametnikud ja asjatundjad on nördinud intervjuust, mille tegi Ühendriikide ajakirjanik Tucker Carlsoni Venemaa presidendiga Vladimir Putiniga. Briti peaminister Rishi Sunak nimetas naeruväärseks Venemaa presidendi väidet, et sõda Ukrainas oli NATO laienemise tagajärg. Belgia parlamendiliige Guy Verhofstadt ütles, et USA kannatab, kui Putin saab levitab valesid vaidlustamata-filtreerimata.

23:28

Ungari peaminister Viktor Orban ütles, et Ukraina jaoks on parim võimalus muutuda puhvertsooniks Venemaa ja Euroopa vahel, vastasel juhul ründab Venemaa tema sõnul ikka ja jälle, vahendas Telex.

22:41

Danilov hoiatab lahinguvälja olukorra halvenemise eest, kui Lääs ei suurenda relvatarneid.

Riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär ütles, et Iraani ja Põhja-Korea relvatarned muutsid olukorda rindejoonel.

21:54

Eelmisel kuul Reutersile antud intervjuus ütles Stubb, et praegu pole Soome välispoliitikas Venemaaga suhteid. „Poliitiliselt ei ole suhteid Venemaa presidendi ega Venemaa poliitilise juhtkonnaga enne, kui nad lõpetavad sõja Ukrainas.“


21:47

„Olen tänulik igale mobiilsele õhutõrjerühma sõdalasele, kes meie taristut ja inimesi igapäevaselt kaitseb. Alles täna öösel tulistasid nad alla 40 „Shahed“ drooni, mis moodustab suurema osa Venemaa tulejõust.

Oleme aasta algusest alla tulistanud juba 359 sellist drooni. Meie taevakaitsjate täpsus, elektrooniline sõjapidamine ja iga partneri toetus päästavad sõna otseses mõttes elusid.

Töötame selle nimel, et parandada oma mobiilsete õhutõrjerühmade efektiivsust ja lisada kaitsevõimelisemaid elektroonilisi sõjapidamise süsteeme. See on selle aasta üks peamisi prioriteete,“ sõnas president Zelenskõi õhtuses pöördumises.

20:51

Venemaa majandus kukub kokku, kui sõda lõpeb

Venemaa praegune majanduskasv põhineb ainult relvadel, kuid sõjal põhinev majanduskasv ei ole jätkusuutlik, leiab Oxfordi ülikooli St. Antony kolledži Venemaa, Ida-Euroopa ja Euraasia majanduse professor Michael Rochlitz.

„Venelased loovad relvi, mis hävitatakse Ukrainas, et nad saaksid seejärel luua uusi. Iga potentsiaalset toodetavat mürsku peetakse esialgu majanduskasvu positiivseks. Kuid see pole investeering tulevikku. See majandus kukub kokku. kui sõda on läbi,“ ütles Michael Rochlitz.

Just sel põhjusel kukkus professori sõnul omal ajal Nõukogude Liidu majandus kokku.

20:05

„NATO kaitseb rünnaku korral kõiki oma liitlasi,“ ütles NATO peasekretär Stoltenberg vastuseks Trumpi avaldusele.

Stoltenbergi sõnul seavad sellised avaldused ohtu Ameerika ja Euroopa sõdurite elud.

Donald Trump ütles hiljuti, et julgustaks Venemaad ründama NATO riike, kui need ei maksa alliansile piisavalt.

19:07
Eesti kaitseminister ei usu Putini väiteid, et tal pole plaanis NATO riike rünnata

Eesti kavatseb jätkata kaitseliini ehitamist Venemaa piirile, hoolimata Venemaa diktaatori Vladimir Putini väidetest, et ta ei kavatse Poolat ega Balti riike rünnata, ütles Eesti kaitseminister Hanno Pevkur intervjuus dpa-le, vahendas European Pravda.

Pevkur hoiatas Putini rahustavate väidete uskumise eest, meenutades, et Venemaa president eitas paar päeva enne Ukrainasse tungimist selliseid plaane kategooriliselt.

„Me ei muuda oma plaane ainult sellepärast, et Putin andis ajakirjanikule intervjuu. Kas te usute Vladimir Putinit pärast seda, mida ta on öelnud ja kuidas ta on aastate jooksul käitunud?“ päris Pevkur.

Minister märkis, et Eesti tõstab oma valmisolekut ja lisas, et seda peaksid kõik tegema. Pevkur sõnas, et riik ostab juurde ka laskemoona, relvi ja varustust.

Putin ütles hiljutises intervjuus Tucker Carlsonile, et ta ei kaalu rünnakut Poola või Balti riikide vastu, sest need teda ei huvita.

Euroopa Komisjon märkis, et Putin kordas oma intervjuus Carlsonile vanu valesid, moonutusi ja manipulatsioone.

Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak nimetas Venemaa juhi Vladimir Putini sõnu, et sõda Ukraina vastu on NATO laienemise tagajärg, täiesti naeruväärseks.

Poola välisminister Radoslaw Sikorski märkis, et Putini väited pole sugugi uued, kuid on šokeeriv, et Ameerika ajakirjanik annab neile platvormi.

19:05

Venemaa rünnakus Hersoni oblastis sai vigastada kaks inimest, pommid tabasid piirkonna pealinna meditsiiniasutust.

Vene väed tabasid Monastõrsket juhitavate õhupommidega, vigastades 43-aastast meest. 67-aastane mees sai šrapnellhaavu.

Eraldi raportis teatas Hersoni oblasti sõjaväeadministratsioon, et Venemaa rünnak tabas meditsiiniasutust piirkonna pealinnas Hersonis.

18:51

Ukraina on halvimas sõjalises kriisis alates lahingust Kiievi pärast.

Nii hindas BILDi peatoimetaja asetäitja Paul Ronzheimer, kes külastas rindejoont Bahmuti lähedal.

„See on ilmselt kõige hullem sõjaline kriis Ukrainas pärast Venemaa pealetungi Kiievile 2022. aastal. Ebakindlus ja frustratsioon on neil külmadel talvepäevadel suur. Ukraina reporterina pole ma sellist meeleolu näinud pärast täismahus invasiooni aastal 2022. Küsimus on selles, kas Washingtonis, Berliinis ja Pariisis kogu seda draamat mõistetakse,“ kirjutab Ronzheimer.

18:06

„Meie lähimate liitlaste invasioonide õhutamine mõrvarlike režiimide poolt on kohutav ja pidurdamatu – ning see seab ohtu Ameerika riikliku julgeoleku, globaalse stabiilsuse ja meie kodumajanduse,“ ütles Valge Maja pressiesindaja Andrew Bates.

17:12

Poola asepeaminister ja kaitseminister Trumpi teemal: „Liitlasriikide usaldusväärsuse õõnestamine tähendab kogu Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni nõrgestamist. Ükski valimiskampaania ei ole vabandus alliansi turvalisusega mängimiseks.“

Meenutame, milliseid sõnumeid Trump andnud on.

2022. aasta veebruari algus: Venemaa ei tungi Ukrainasse

veebruar 2023: lihtsalt andke Ukraina Venemaale, idaeurooplased on pettekujutelmas, sest arvavad, et Venemaa ründab kedagi teist

veebruar 2024: Venemaa võib teha Baltikumiga mida iganes tahab!

16:40

„Starlink töötab. Meil on Internet.“

Vene vallutajad lahingurindel kinnitavad, et Elon Muski firma aitab neil Euroopas oma ründesõda pidada.

15:54

Prantsuse põllumehed lasid Ukraina saatkonna peale loomade väljaheiteid. Ukraina saatkond väljendas kahetsust, et prantslased neile selja keerasid.

15:49

„Kui me soovime Euroopas püsivat rahu, siis ainus tõhus viis selleks on Ukraina täielik integreerimine NATO sõjalisse liitu,“ ütleb Krišjānis Kariņš, Läti välisminister.

15:29

Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatas 11. veebruaril, et Ukraina sõja pärast jääb meditsiinitöötajaid Venemaal aina vähemaks ning varsti on nende puudus suur probleem.

Kuni 3000 Venemaa meditsiinitöötajat on tõenäoliselt mobiliseeritud, umbes 2% tervishoiutöötajatest põgenes Venemaalt pärast 2022. aasta septembri mobilisatsiooni.

Ministeeriumi sõnul näitab see, et sõda Ukrainas aitab kaasa tervishoiutöötajate puudusele üle Venemaa.

Ministeerium teatas, et 22 Venemaa piirkonnas on arstide puudus ja seitsmes neist on see päris tõsine.

Jaanuaris 2024 näitab hinnang, et Venemaal vähenes arstide arv eelnenud 15 kuu jooksul 7500 võrra.

Raporti kohaselt ütles Vene parlament, et Venemaa vaestel piirkondadel tekivad probleemid meditsiinitöötajate palkadega.

14:56

Ukraina piirivalvurid teatasid 11. veebruaril, et suutsid maha tulistada drooni, mille küljes oli 22,5 kilogrammi hašišit hinnangulise väärtusega 13 miljonit Ukraina grivnat.

Drooniga seotud kolm meest on vahistatud.

Õiguskaitseorganid teatasid, et läbiotsimiste käigus leiti täiendavaid droone ja muud tõendeid. Droonid, narkootikumid ja meeste sõidukid konfiskeeriti.

Õiguskaitseorganite postitatud video näitas mitut hašiši pakendit.

14:05

USA senat püüab pühapäeval edasi liikuda 95,34 miljardi dollari suuruse abipaketiga Ukrainale ja Iisraelile. Seadusandlus nõuab 60 häält, et liikuda edasi senati heakskiidu suunas.

Rahastamine on oluline Ukrainale. President Joe Biden rõhutab kiiret vajadust ja väidab, et kongress on hooletu, kui ei suuda meetmeid heaks kiita.

Abipakett hõlmab 61 miljardit dollarit Ukrainale, 14 miljardit Iisraelile ning 4,83 miljardit dollarit Taiwani ja teiste Indo-Vaikse ookeani partnerite toetamiseks Hiina agressiooni vastu. Lisaks eraldatakse 9,15 miljardit dollarit humanitaarabi jaoks.

13:38

Valge Maja nimetas Donald Trumpi väidet, et ta julgustaks venelasi tegema „mida iganes kuradi asja neile pähe tuleb“ NATO liitlastega, kes ei täida oma kaitsekulutuste kohustusi, skandaalseks.

„Meie lähimate liitlaste territooriumitele sissetungimise julgustamine on jahmatav ja tasakaalutu ning see ohustab Ameerika rahvuslikku julgeolekut, globaalset stabiilsust ja meie kodumajandust,“ ütles Valge Maja pressiesindaja Andrew Bates.

„Tänu president Bideni juhtimisele on NATO nüüd suurim ja olulisem kui kunagi varem.“

Trump, kes on tuntud selle poolest, et ta esitab oma toetajatele tahtlikult ärritavaid sõnumeid, tegi selle väite kampaaniarallil Lõuna-Carolinas 10. veebruaril.

Paljud liitlased ei täida oma 2014. aasta lubadust investeerida 2% oma SKT-st kaitsevaldkonda. Oma ametiajal süüdistas Trump neid USA kasutamises ära.

Venemaa on leitud sekkunud 2016. aasta USA presidendivalimistesse, toetades Trumpi.

Vene kuulsused, sealhulgas hiljuti hukkunud Jevgeni Prigožin, on avalikult öelnud, et Kreml sekkus USA valimistesse ja jätkab seda tegemist.

12:58

Venemaal on Starlinki terminalid ja neid kasutatakse üha enam Ukraina sõjas, kinnitas Ukraina sõjaväeluure 11. veebruaril.

Avaldus tehti pärast mitmeid meediaraporteid selle kohta, et Vene vägedel on Ukrainas juurdepääs Starlinki satelliitinternetile.

Sõjaväeluure avaldas video lõigust pealtkuulatud telefonikõnest, kus Vene sõdurid arutavad edukalt Starlinki terminali paigaldamist. Sõdurid kuuluvad Venemaa 83. rünnakubrigaadi koosseisu, mis asub Donetski oblastis, lähedal Kliškhiivkale ja Andriivkale, teatas luureagentuur.

Sõjaväeluure esindaja Andrii Yusov ütles RBC-Ukrainale, et Venemaa Starlinki kasutamine on nüüd süstemaatiline ja kõvasti kasvanud ning see muudab ukrainlaste jaoks elu raskemaks.

Starlinki opereerib Elon Muski kosmosefirma SpaceX ja seda on Ukraina jõudude poolt laialdaselt kasutatud sõjalistel eesmärkidel.

12:23

Mariupoli kaitsjate algatusel avati Kiievis eriline keskus endistele sõjavangidele, kes on vabastatud Vene vangistusest. Neil peaks olema võimalus hoida omavahel ühendust, saada nõustamist ja rehabilitatsiooniteenuseid.

YOUkraine on ruum, mis pakub vastastikust tuge ja abi teenistujatele, kes on olnud Vene vanglatest ja üritavad nüüd taastuda ning harjuda normaalse eluga.

YOUkraine'i fondi asutaja Anna Murašenko märkis, et lisaks valitsuse toetusele, mida endised sõjavangid saavad, väärtustavad nad ka kodanike toetust. Seetõttu liitus mittetulundusühing algatusega sellise keskuse loomiseks ja võttis üle korralduslikud küsimused.

Loe rohkem