Uus Maa Elamus frantsiisiomanik Maia Karro

Sisuturundus
9. veebruar 2024 14:57

Kuidas vältida pahatahtlikke ostjaid: müüja ausus ja professionaalne maakler

Viimastel aastatel on kinnisvaraturule tulnud termin pahatahtlik ostja. Kellega on tegemist ja kuidas neid vältida, sellest räägib Uus Maa Elamus frantsiisiomanik Maia Karro.

Teadupärast on kinnisvaraostjal õigus esitada müüjale varjatud puuduste avastamise korral kolme aasta jooksul nõue, kus siis on õigus tagantjärele nõuda ostuhinna alandamist, puuduste kõrvaldamist või isegi tehingu tagasipööramist. Kuigi see seadus on tehtud ostja huvide kaitseks, on see turule toonud ka pahatahtlikud ostjad, kes on muutnud taolise võimaluse sissetulekuallikaks.

Kinnisvarabüroo Uus Maa Elamus frantsiisiomanik Maia Karro sõnul aitab kinnisvaraomaniku kolm aastat pärast müümist rahulikult magada see, kui ta on müügiprotsessi käigus olnud ostjaga lõplikult aus, rääkinud kõikidest puudustest ja mis kõige olulisem – teinud seda taasesitatavas vormis.

„Kui ostja on objekti vaatamas käinud, siis tasub teha pärast kohtumist memo ja saata see ostja meilile,“ tõi Maia Karro näite. Kuid pahatihti on nii, et kõige peale ei pruugi tulla ka kõige ausam müüja ja siinkohal tasub müügiprotsessi kaasata maakler, kes oskab professionaalse kõrvalpilguga tuua välja võimalikud karid müügiprotsessis.

„Nii näiteks ühe kinnisvaraobjekti puhul puudus korteris ühes pistikus elekter,“ tõi ta näite. „Kui seda poleks olnud ostjale esitatud puuduste nimekirjas, siis oleks ostjal hiljem õigus müüja kulul nõuda selle kordategemist.“ Väga palju probleeme on ka hallitusega, mida müüjad unustavad mainida, kuid mis ostja jaoks on varjatud puudus. Oluline on teada, et ka kortermaja mittetoimiv ühistu või probleemsed naabrid on puudus, millest tuleb ostjat informeerida.

Maaklerite chek-list

Maia Karro lisas, et kuna valdav osa Eesti elamufondist on aastakümneid vana, siis on kõikvõimalikud vead hoonetesse juba sissekodeeritud. Küll ei vasta tänapäevanõuetele soojustus, küll on hoones kooskõlastuseta paigaldatud õhksoojuspumbad või kergkaminad. Kõik see on müüjale tulevikus väga suur riski allikas, kuna ostja võib tulevikus, kui ta tahab neid legaliseerida, esitada kulude katteks nõude. „Eriti suur probleem on kinnisvaraga, mida ostetakse omafinantseeringuga, sest kui kinnisvara ostetakse laenurahaga, siis hindaja oskab juba osutada nendele probleemidele, kuid omafinantseeringuga ostjad pahatihti kinnisvarahindajaid ei kasuta,“ rääkis ta.

Maia Karro maaklerite tiimil on väljakujunenud juba omad chek-listid, mille abil vaadatakse põhjalikult müüdav kinnisvaraobjekt üle. Seda tehakse, et kaitsja nii müüjat kui ka ostjat. Karro lisas, et Eestis võib rääkida juba ka professionaalsetest pahatahtlikest ostjatest, mistõttu maaklerid teevad ostja taustakontrolli ning on esinenud juhtumeid, kus müügitehing on müüja kaitseks peatatud.

Kuid ka maakleril ja maakleril on vahe. Kuidas leida professionaalset maaklerit? Maia Karro soovitas kindlasti minna Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja kodulehe ja vaadata, kas maakler, kes oma teenuseid pakub, on maaklerite registris. Samuti on oluline, et maakleril oleks vähemalt mõne aasta pikkune töökogemus.

„Ma olen tihti kuulnud arvamust, et maakleri kaasamine kinnisvaratehingusse oleks justkui liigne kulu, kuid uskuge, hea maakler suudab ära hoida väga suured kulud, mis tulevikus võivad tekkida nii ostjale kui ka müüjale,“ ütles Karro, kes soovitas otsida ka internetist maakleri kohta taustinfot. See aitab kindlasti kaasa maakleri valikul.