Uudised

Footbag - väikese palli ja osavate jalgade mäng 

Kristiina Vaarik , 1. august 2001, 23:00
PISIKE PALL NÕUAB JALGADE OSAVUST: Janar ja Uve (vasakult) demonstreerivad palli hoidmist jalgadel. Andres Treial
Eesti noorte seas on viimasel paaril aastal populaarsust võitnud Ameerikast pärit spordiala footbag, mille harrastamiseks on vaja jalgu ja peopesasuurust väikest palli ehk footbag´i.

Üks aktiivsemaid Eesti footbag´i mängijaid, 17aastane Uve Poom on asjaga tegelnud kolm aastat, tema sõber ning kaasmängija, 16aastane Janar Stamm alustas Uve eeskujul üheksa kuud tagasi.

“Kolm aastat tagasi ei olnud footbag Eestis eriti levinud. Mulle tõid Ameerikast palli sõbrad. Ühe aasta kõksisin seda niisama, siis sain Interneti kaudu freestyle´st teada ja hakkasin trikke harjutama,” seletab Uve.

Janarile hakkas mäng meeldima, sest see on vähe levinud, erineb teistest ja on ohutu harrastus. Oma lõbuks kõksides ei pruugi footbag paista tõsise spordina, kuid korralikud treeningud nõuavad päris head vormi. Janar mängis enne korvpalli, käib jõusaalis ja sõidab rattaga, Uve mängis samuti korvpalli ja ujus. Footbag´i-treening on tunduvalt lihtsam - väike pall on poistel standardvarustusena igal pool kaasas, vaja läheb ainult kõva tänava- või põrandapinda. Soovitatavad on ka lühikesed püksid ja tõsisematel mängijatel siledapinnalised tennisjalatsid.

Lihtsamad trikid on Janari sõnul õpitavad tunni-poolteise jooksul, õppimist kergendavad tunduvalt õiged jalanõud. Uve arvab, et kuigi triki korralikult selgeks õppimiseks läheb tükk aega, tuleb mängu nautimine kiiresti. Enne trikkide tegemist tuleb end soojendada - jalgu venitada või joosta ning niisama kõksida, et ka pall mänguks valmis oleks.

“Tihti astuvad inimesed ligi ja uurivad, mida me mängime. Põhiline küsimus on, mis palli sees on. Seal on väikesed plastgraanulid,” teab Uve.

Eelmisel nädalal lõppes footbag´i Euroopa meistri-võistlused Prahas. Uve osales kesktaseme freestyle´i võistlusel. Tal ei läinud enda sõnul eriti hästi, sest palli mahakukkumisi oli palju. Eestlane Enzy Tamme võitis teise koha paaris-footbag´i neti kesktasemes. Kokku osales 130 võistlejat.

Footbag

Footbag sai alguse 1970. aastal Ameerikas, kui John Stalberger ja Mike Marshall hakkasid kõksima omavalmistatud väikese teradest tehtud kotiga. 10 aastat hiljem loodi ülemaailmne footbag´i organisatsioon. Ameerikas on footbag populaarsuselt teine jalgadega harrastatav mäng jalgpalli järel.

Footbag koosneb plastgraanulitest, mida ümbritsevad kokkuõmmeldud lapid. Mida rohkem lappe, seda ümmargusem pall. Parim pall koosneb 32 lapist.

Eestis on kuus footbag´i klubi. Palli saab osta spordikauplustest või Uve Poomi loodud Eesti footbag´i netiküljelt aadressil www.footbag.ee. Sellelt küljelt saab täpsemat infot mängu, varustuse, trikkide, klubide, müügikohtade jms. kohta.

Levinumad footbag´i mängimise variandid
FREESTYLE

välja kujunenud tavalisest kõksimisest, mängitakse nii ringis kui ka üksi. Algajatel on põhiasi pall õhus hoida, profid teevad palli maha kukutamata keerulisi trikisarju. Kasutada võiks pehmet palli, et oleks kerge niisama lüüa, kuid ka trikke teha. Jalanõudeks sobivad näiteks igasugused siledate pindadega (rula)tennised, profid kannavad Adidas Rod Lavereid. Freestyle`i harrastatakse maailmas kõige rohkem ja häid mängijaid tekib pidevalt juurde. Ka enamik võistlusi toimub freestyle´s, kuid harilikult mängitakse sealjuures ka neti ja muid footbag´i alasid.

FOOTBAG NET

ehk võrgumäng n natuke uuem kui freestyle. Palli valik on väga oluline, pall peab olema küllalt kõva ja kuju hoidev, et seda saaks tugevasti lüüa ja suunata. Võrgumängu mängitakse sulg-palliplatsil üle 1,5 meetrise võrgu. Reeglid on sarnased võrkpalliga ja mängitakse nii üksi kui ka paarismängu.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee