Foto: Andres Varustin
Juhtkiri
20. november 2023 20:00

JUHTKIRI | Reformierakonna liikmed ei soovi ka kõige algelisemal tasemel näidata suhtumist omaenda juhti (58)

Kui erakonnal on äriregistri andmetel 10 220 liiget, nendest osaleb nädala jooksul esimehe valimistel vaid alla kümne protsendi ehk 931 ja samal ajal on ühiskonnas üks kandvamaid skandaale juba kolmandat kuud seotud sellesama erakonna juhiga, on pildil midagi valesti.

Reformierakonna juhi valimine sel nädalavahetusel tegi puust ette ja punaseks, kui kaugele on jõudnud poliitiline võõrdumine meie ühiskonnas ja ka juhtiva valitsuspartei – Reformierakonna – sees. Isegi omad ei tule enam välja! Vana plaadi pealepanemine juba hüppama hakanud sõnumiga (meie ebapopulaarsuse taga pole Kallase pere idavedude silmakirjalikkus, vaid rasked maksuotsused) ei suuda nähtavasti enam veenda isegi erakonna enda liikmeid.

Teine küsimus on Reformierakonna ülejäänud 9289 liikmele. Te olete määratlenud end poliitiliselt, astunud erakonda. Oletatavasti mitte pelgalt mingite ühiskondlike hüvede pärast, vaid ikka soovist midagi Eesti heaks ära teha. Et saaks ikka ise sõna sekka öelda ja vastutust võtta. Aga kuhu see nüüd jäi? Teil oli võimalus väljendada nädala jooksul mugavalt e-valimiste teel olulist poliitilist tahet, aga te jätsite selle kasutamata. Milleks te üldse erakonnaga liitusite? See pole ju kohustuslik, vaid vaba tahte väljendus.

Praegu on iga samm olulise, märgilise kõlaga. Oletame, et kiidate Kaja Kallase tegevuse heaks – just nüüd vajanuks ta sellekohast kinnitushäält! Või siis te ei leia, et tema käitumine on õigustatud. Kasvõi valimistele registreerumine, aga ka Kallase poolt hääletamata jätmine olnuks siin oluline signaal. Jah, peaminister sai oma koha taas kätte, aga tema poolt hääletas vaid 68 protsenti registreerunutest, mis on tavatult madal protsent.

On riike, kus ainus viis poliitikas osaleda ongi n-ö jalgadega hääletamine ehk poliitilisest elust võõrdumine. Eesti aga pole selline riik. Seda imelikum, et Reformierakonna liikmed ei soovi ka kõige algelisemal tasemel näidata suhtumist omaenda juhti.