Vladimir Putin 17. novembril Peterburis.

Foto: AFP / Scanpix
Maailm
20. november 2023 23:23

BLOGI | Kiievi ametnik: pärast presidendivalimisi kuulutatakse Venemaal ilmselt välja üldmobilisatsioon

Esmaspäev, 20. november. Ukrainas on käimas täiemahulise sõja 635. päev. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pühapäeval oma igapäevases pöördumises rahvusvahelisel üldsusel saata Venemaale signaal, et maailm ei väsi Ukrainat toetamast. Eraldi tänas Zelenskõi Hollandit otsuse eest tagada Ukrainale järgmiseks aastaks üle 2 miljardi euro suurune toetus, peamiselt julgeolekuabi näol.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

 • Vene natsionalist Igor Girkin on öelnud, et kandideerib 2024. aasta presidendivalimistel. Ta ütles, et Putin on ainuke [presidendivalimiste] võitja, kes on juba ette teada, ja et valimistega liitumine on nagu laua taha istumine petturitega mängimiseks, kuid ta soovib patrioote kokku tuua. Girkin istub praegu vanglas, süüdistatuna Vene sõjaväe diskrediteerimises. 52aastane mees juhtis Venemaa-meelseid võitlejaid Ida-Ukrainas 2014. aastal pärast seda, kui Moskva annekteeris Krimmi poolsaare. Ta on ka üks kolmest inimesest, kelle Hollandi kohus 2014. aastal MH17 allatulistamises osalemise eest tagaselja süüdi mõistis. Kõik reisilennuki pardal olnud 298 inimest hukkusid.

 • Mariupolist pärast selle vallutamist Vene vägede poolt kinni võetud ja Venemaale viidud ukrainlasest orb naasis koju, teatas Kiiev pühapäeval. Pühapäeval 18aastaseks saanud Bogdan Jermokhini juhtum jõudis rahvusvahelistesse uudistesse pärast seda, kui Venemaa saatis talle enne tema 18. sünnipäeva kutse kohustuslikuks ajateenistuseks. Täna teatas Kiiev, et teismeline on pärast mitmeid läbirääkimisi Moskva, Kiievi ja Valgevene ametnikega Ukrainasse tagasi jõudnud.

 • Venemaa televisioon teatas, et president Putin osaleb järgmisel nädalal G20 virtuaalsel kohtumisel.

 • Ukraina väed üritavad Dnipro jõe idakaldal Vene vägesid tagasi tõrjuda. Ukrainlased üritavad tõrjuda Vene armee üksusi nii kaugele kui võimalik, et muuta Hersoni oblasti (lääne)kalda elu lihtsamaks, et neid vähem tulistataks. Selle kõige takistamiseks kasutavad Vene sõdurid „taktikalist lennundust“. Siia alla kuuluvad ka Iraanis toodetud Shahedi droonid. Ukraina relvajõudude kindralstaap teatas, et sealsed väed tõrjusid reedest laupäevani tagasi 12 Vene armee rünnakut.

 • Saksamaa kantsler Olaf Scholz kutsus Venemaa juhti Vladimir Putinit astuma esimest sammu Ukraina konflikti rahumeelse lahendamise suunas. „Ta peab väed välja viima,“ ütles Scholz Brandenburgi osariigis Nuthetali visiidil.

 • Armeenia peaminister Nikol Pašinjan ütles, et Aserbaidžaan võib valmistuda sõjaliseks agressiooniks tema riigi vastu.

 • Soome sulges ööl vastu laupäeva neli piiriületuskohta idapiiril. Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on rändesurve ka Eesti idapiiril suurenenud.

 • Putinit ootab ees uus sõjakuriteo süüdistus, kuna tõendid näitavad, et ta planeeris ette Ukraina näljutamist.

Allikad: The Guardian, Sky News, BBC, Reuters, The Kyiv Independent, Nexta, CNN.

12:40

Blogi jätkub SIIN:

23:23

Ukraina relvajõudude lühike videoülevaade 635. sõjapäevast.

22:56

Ukraina president rääkis oma õhtuses videopöördumises USA kaitseministri külaskäigust ning tihenevast koostööst Bulgaaria ja Rumeeniaga.

22:29

Leiti kaks luksusjahti, mis tõenäoliselt kuuluvad Putinile.

Venemaa sõltumatu korruptsioonivastase projekti Dossier Centeri uurimine leidis, et kaks jahti, Victoria ja Orion, kuuluvad tõenäoliselt Venemaa diktaator Vladimir Putinile.

22:26

Venemaa pahaloomuline mõju Bosnias suureneb?

„Liitlased toetavad tugevalt Bosnia ja Hertsegoviina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust,“ ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg. „Meile teeb muret lahkulööv ja lõhestav retoorika ning pahatahtlik välissekkumine, sealhulgas Venemaa poolt.“

21:57

USA teatas täna, et annab Ukrainale 100 miljoni dollari eest kaitseabi.

Pakett tuleb USA kaitseministeeriumi tagavaradest ja see hõlmab järgmist:

 • Stingeri õhutõrjeraketid;

 • üks suure liikuvusega suurtükiväe raketisüsteem (HIMARS) ja täiendav laskemoon;

 • 155 mm ja 105 mm suurtükipadrunid;

 • torust käivitatavad, optiliselt jälgitavad, juhtmega juhitavad (TOW) raketid;

 • Javelin ja AT-4 soomustõrjesüsteemid;

 • rohkem kui 3 miljonit padrunit väikerelvade laskemoona;

 • lammutusmoona takistuste kõrvaldamiseks;

 • külma ilma varustus;

 • varuosad, hooldus ja muud lisaseadmed.

21:47

Ukraina vallandas kaks kõrgeimat küberjulgeolekuametnikku tarkvara ostmisega seotud omastamise uurimise tõttu.

Viktor Žora tegeles riigi kaitsmisega Venemaa häkkimiskampaaniate eest. Ta vallandati koos oma ülemusega Juri Štšõholiga, riikliku side- ja teabekaitseteenistuse juhiga, ütles valitsuskabineti minister.

Riikliku korruptsioonivastase võitluse büroo avalduses öeldakse, et kahtlustatavate hulgas on ka riigiluure juht ja tema asetäitja ning „riigiettevõtte peadirektor ja töötaja“. Lisaks võis skeemis osaleda side eriteenistus.

21:04

Venemaa ja Põhja-Korea vaheliste sidemete tihenemise raames tegi Moskva ettepaneku alustada riikide vahel regulaarseid kommertslende.

USA on süüdistanud Pyongyangi Venemaale relvade müümises, mida Kreml eitab, ning Venemaa ametiisikud on külastanud Põhja-Koread.

20:40

USA lubas Ukrainale täiendavalt 100 miljonit dollarit kaitseabi, mis peaks hõlmama õhu- ja tankitõrjerelvi.

Rohkem üksikasju pole avaldatud, kuid uudis saabus samal päeval, kui USA kaitseminister Lloyd Austin külastas Kiievit.

19:32

Väidetavalt peetakse vähemalt 11 000 Ukraina last kinni 43 ümberkasvatuslaagris üle Venemaa, kirjutas Ühendkuningriigi kaitseministeerium X-s.

Kõige nooremad ümberasustatud lapsed on olnud vaid neljakuused. Lastele antakse „venemeelset isamaalist ja sõjalist haridust“, leidis Yale'i humanitaaruuringute labori aruanne, mida rahastas USA välisministeerium.

Rahvusvaheline kriminaalkohus andis märtsis välja Vladimir Putini ja lastevoliniku Maria Lvova-Belova vahistamismääruse, süüdistades neid sadade laste ebaseaduslikus väljasaatmises Ukrainast, mis on sõjakuritegu.

18:34

2900 veokit ei saa protestijate tõttu ületada Poola ja Ukraina vahelist piiri, ütles Ukraina riigipiirivalveteenistuse kõneisik. Tema sõnul lubavad streikijad mõlemas suunas läbi vaid mõned veokid tunnis.

18:32

Venemaa võib alustada täielikku mobilisatsiooni pärast 2024. aasta Venemaa presidendivalimisi 17. märtsil, ütles Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksii Danilov rahvusvahelisel julgeolekufoorumil.

„Venemaa on suutnud kohaneda ja süstib oma kaitsesektorisse pidevalt raha. Venemaa osutus Lääne sanktsioonide suhtes vastupidavamaks kui arvatud. Venemaa seab oma majanduse üha enam sõjalisele alusele. 2024. aasta presidendivalimistele võib järgneda üldmobilisatsioon,“ sõnas Danilov.

17:37

Venemaa võib keelata soovahetust lubavate riikide kodanikel lapsi adopteerida. Vastava seaduseelnõu koostas riigiduuma saadik Vassili Piskarev. Ta rõhutas, et enamikus NATO riikides on soovahetus lubatud.

"Antud juhul ei saa me garanteerida, et lapsendamisjärgne laps ei kasva vanemate soovahetuse tõttu samasooliste peres. Omalt poolt oleme aga kohustatud tagama, et lapsed kasvaksid normaalses sotsiaalses keskkonnas ja traditsiooniliste pereväärtustega,“ rääkis ta.

17:35

Venemaa võimud toovad Soome ja Venemaa piirile migrante Iraagist, Süüriast, Somaaliast ja teistest riikidest.

Soome piirivalveteenistus teatab, et Salla kontrollpunkti on saabunud juba 35 migranti. See on üks kahest kontrollpunktist, kus saab taotleda pagulas- või rahvusvahelist kaitset.

17:34

Väidetavalt keeldusid Poola piirivalvurid protestide keskel lubamast Ukrainasse veokeid, mis vedasid humanitaarkaupu, sealhulgas kütust, teatas Ukrinform 20. novembril.

17:33

Alates 24. veebruarist 2022 toimunud täiemahulise sissetungi algusest on Venemaa armee tapnud üle 500 Ukraina lapse.

16:22

Vene mürsulöögi tagajärjel hukkus Nikopolis 83aastane naine.

Vene väed ründasid 20. novembril suurtükiväega Dnipropetrovski oblastis Nikopolit, tappes 83aastase naise ja vigastades 53aastast meest, ütles kuberner Serhii Lõsak.

16:21

Hetk „denatsifitseerijate“ igapäevaelust.

Tundmatud inimesed peksid Venemaal Tveri linnas bussis mustanahalist meest. Ohver ütles, et teda rünnati rassiviha tõttu.

Pealtnägija ütles, et noormehed olid joobes ja hakkasid mustanahalist tülitama kohe, kui ta bussi sisenes. „Nad hakkasid teda kaameraga filmima ja solvama “ahviks“ jms. Vastuseks ütles mees midagi kuuldamatut. Pärast seda algas tema peksmine,“ rääkis pealtnägija kohalikule meediale.

Sümboolselt on bussi uksel näha Z-kleebis.

15:15

Kaks kõrget Ukraina küberkaitseametnikku vallandati pärast väidetava omastamise uurimise alustamist, ütles kõrge valitsusametnik.

Valitsus vabastas ametist Ukraina riikliku side- ja teabekaitse eriteenistuse (SSSCIP) juhi Juri Štšõholi ja tema asetäitja Viktor Žora, kirjutas valitsuskabineti juht Taras Melnõtšuk Telegramis.

Samal ajal alustasid korruptsioonivastased prokurörid uurimist kuue inimese väidetava vandenõu kohta, mille eesmärk oli 2021. aastal omastada 62 miljonit Ukraina grivnat (pea 1,6 miljonit eurot).

Prokurörid ei nimetanud Štšõholi ega Žora nime.

Ukraina on Euroopa Liidu liikmelisuse taotlemisel suurendanud jõupingutusi korruptsiooni vastu võitlemiseks.

14:45

Venemaa Föderaalne Lennutranspordiagentuur on teinud Vene lennufirmadele ettepaneku alustada regulaarlende Põhja-Koreasse, mis on märk kahe riigi vaheliste sidemete tihenemisest, teatas Venemaa riikliku kontrolli all olev meedia Kommersant 20. novembril.

Loe rohkem