Bogdan Jermokhini juhtum jõudis rahvusvahelistesse uudistesse pärast seda, kui Venemaa saatis talle enne tema 18. sünnipäeva kutse kohustuslikuks ajateenistuseks. 19. novembril teatas Ukraina, et raskete läbirääkimiste tulemusel lasti noormees koju.

Foto: Ukraina ombudsman (https://twitter.com/lubinetzs)
Maailm
19. november 2023 21:48

BLOGI | Venemaa korraldas Kiievile taas droonirünnaku. Mariupolist röövitud ja Vene armeesse värvatud teismeline jõudis tagasi koju

Pühapäev, 19. november. Ukrainas on käimas täiemahulise sõja 634. päev. Ukraina relvajõud kinnitasid mitme sillapea loomist Dnepri jõe idakaldal Hersoni oblasti ajutiselt okupeeritud osas.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

 • Mariupolist pärast selle vallutamist Vene vägede poolt kinni võetud ja Venemaale viidud ukrainlasest orb naasis koju, teatas Kiiev pühapäeval. Pühapäeval 18aastaseks saanud Bogdan Jermokhini juhtum jõudis rahvusvahelistesse uudistesse pärast seda, kui Venemaa saatis talle enne tema 18. sünnipäeva kutse kohustuslikuks ajateenistuseks. Täna teatas Kiiev, et teismeline on pärast mitmeid läbirääkimisi Moskva, Kiievi ja Valgevene ametnikega Ukrainasse tagasi jõudnud.

 • Venemaa televisioon teatas, et president Putin osaleb järgmisel nädalal G20 virtuaalsel kohtumisel.

 • Ukraina väed üritavad Dnipro jõe idakaldal Vene vägesid tagasi tõrjuda. Ukrainlased üritavad tõrjuda Vene armee üksusi nii kaugele kui võimalik, et muuta Hersoni oblasti (lääne)kalda elu lihtsamaks, et neid vähem tulistataks. Selle kõige takistamiseks kasutavad Vene sõdurid „taktikalist lennundust“. Siia alla kuuluvad ka Iraanis toodetud Shahedi droonid. Ukraina relvajõudude kindralstaap teatas, et sealsed väed tõrjusid reedest laupäevani tagasi 12 Vene armee rünnakut.

 • Öösel tabas Kiievit droonirünnak. Ukraina ametnikud ütlesid laupäeval, et kõik Kiievi poole suunduvad droonid hävitati, kuid osa tabasid infrastruktuuri mujal Ukrainas. Esialgsetel andmetel tabasid Ukraina õhutõrjesüsteemid Kiievis ja selle lähistel pühapäeval umbes 10 Iraanis toodetud Shahedi kamikaze drooni.

 • Saksamaa kantsler Olaf Scholz kutsus Venemaa juhti Vladimir Putinit astuma esimest sammu Ukraina konflikti rahumeelse lahendamise suunas. „Ta peab väed välja viima,“ ütles Scholz Brandenburgi osariigis Nuthetali visiidil.

 • Armeenia peaminister Nikol Pašinjan ütles, et Aserbaidžaan võib valmistuda sõjaliseks agressiooniks tema riigi vastu.

 • Ühendkuningriigi kaitseministeerium märgib, et Vene vägedel on Avdijivka ümbruses toimuvates lahingutes „eriti suuri kaotusi“.

 • Venemaa on Ukraina sõjas kaotanud hukkunute ja haavatutena 300 000–400 000 inimest ning Avdijivka kõige raskemates lahingutes kõrvaldataske Lääne ametnike andmetel 500–1000 sõdurit päevas.

 • Soome sulgeb ööl vastu laupäeva neli piiriületuskohta idapiiril. Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on rändesurve ka Eesti idapiiril suurenenud.

 • Putinit ootab ees uus sõjakuriteo süüdistus, kuna tõendid näitavad, et ta planeeris ette Ukraina näljutamist.

 • Euroopa Komisjon teeb ettepaneku kehtestada Moskva-vastaste sanktsioonide 12. voor, mis hõlmab piiranguid paljudele isikutele, kelle hulgas on ilmselt ka endise presidendi Dmitri Medvedevi poeg ja Vladimir Putini sugulane.

 • Tšehhi külmutab kogu Venemaa riigivara. Tšehhi välisminister Jan Litavský ütles: „Minu ettepanekul kiitis valitsus täna heaks Venemaa riigivarade külmutamise Tšehhis. Siin lõpeb äritegevus, millest Venemaa rahastab ukrainlaste mõrva.“

 • Ungari taotles Euroopa Liidu Ukraina-poliitika ülevaatamist, olles eriarvamusel Saksamaa, Leedu, Soome ja Iirimaaga, kes toetasid Kiievi kiiremat lähendamist blokile ja neile rohkem abi andmist.

Allikad: The Guardian, Sky News, BBC, Reuters, The Kyiv Independent, Nexta, CNN.

23:40

Ukrainlased on sel nädalal tapnud rohkem Vene sõdureid kui kunagi varem. Venelased ründavad raevukalt ja rumalalt ja ukrainlased lasevad nad lihtsalt maha.

23:39

Zelenskõi vallandas meditsiinijõudude ülema, teatab ta väljavahetamisest.

President Zelenskõi vallandas meditsiinijõudude komandöri Tetjana Ostaštšenko, kuna meedikud ja vabatahtlikud palusid ametniku vallandada, asendades ta Anatoli Kazmirtšukiga, ütles president 19. novembril.

23:10

Ukraina ja Poola valmistavad ette Poola vedajate protesti tõttu piiripunktide blokeerimisega tekitatud kahju hüvitamise nõudeid.

Seda ütles teletoni ajal Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni AsMAP asepresident Vоlоdõmõr Balõn. „Olukord on tegelikult kriitiline ja täna räägime sellest, et meil on Poolas juriidiline tugi juba olemas. Advokaadid said kaks ülesannet. Esimene ülesanne on olukord võimalikult kiiresti lahendada. Teine ülesanne on välja selgitada, kes on süüdi ja kes selle kahju kinni maksab. Me töötame selle kallal Töötame selle kallal koos oma kolleegidega,” ütles ta.

23:08

Moskva piirkonnas on kuulda plahvatusi. Kohalik meedia kajastab, et ka õhutõrje teeb tööd.

23:07

Laev Ukraina viljaga Odessast lagunes Türgi ranniku lähedal pooleks.

Tõenäoliselt juhtus see Musta mere tugeva tormi tõttu.

22:16

Kiiev saadab Poola-Ukraina piiril kinni jäänud rekkamehi aitama humanitaarmeeskonna.

Infrastruktuuriministeerium on alustanud humanitaarabi, et aidata kolmes Poola-Ukraina kontrollpunktis blokeeritud veokijuhte, ütles taristuminister Oleksandr Kubrakov 19. novembril.

20:58

Okupeeritud Zaporižžja oblastis asuvas Melitopolis oli kuulda plahvatust, teatas linna eksiilis linnapea Ivan Fedorov 19. novembril Telegramis.

Praegu puudub teave selle kohta, mis plahvatuse põhjustas ja kas on inimohvreid.

20:39

Bratislava lükkab tagasi ELi viimase sanktsioonipaketi, kui see sisaldab Venemaa tuumakütuse keelustamist.

Slovakkia välisminister Juraj Blanar väitis, et Slovakkia tuumajaamu ei ole piisavalt muudetud alternatiivkütustega töötamiseks, teatas Slovak Tasr.

19:27

Soome sõjaväelased on saabunud Venemaa piiril asuvasse Vartiuse kontrollpunkti, et aidata piirivalvuritel püstitada ajutist kaitsetõket illegaalsete migrantide vastu.

Loe Soome idapiiril toimuvast lähemalt siit:

17:40

Hävitustöö Avdijivkas. Fotosid hävinenud elumajadest ja tsiviilinfrastruktuurist jagas Ukraina brigaadikindral Oleksandr Tarnavskõi oma Telegrami kontol.

16:29

Ühendkuningriigi kaitseministeerium kirjutab viimases luureraportis, et tõenäoliselt kaalub Venemaa nõukogudeaegse kõrgluurelennuki M-55 MYSTIC B uuesti kasutuselevõttu.

Lennukit on hiljuti kasutatud maateaduste uurimisplatvormina. Siiski on täheldatud, et sellel on sõjaväeluurevahend, mis on välja töötatud Vene hävitajatel kasutamiseks.

Venemaa hankestrateegia kriitiline viga on olnud suutmatus luua piisavat luure- ja seirevõimet (ISTAR). See on ülioluline sihtmärkide õigeaegseks ja täpseks uurimiseks õhu-, mere- ja maavägede poolt.

On reaalne võimalus, et M-55 naaseb rindeteenistusse, et tugevdada Venemaa piiratud ISTAR-võimet Ukraina kohal. Suurtel kõrgustel töötamine võimaldab anduritel töötada märkimisväärsel kaugusel.

On peaaegu kindel, et lennuk sooritab missioone Ukraina vastu Venemaa õhuruumist selle suhtelise ohutuse tõttu.

16:17

Ukrainlaste hinnang vastase kaotustest.

16:16

Hersoni pommitamise tagajärjel sai kuus inimest viga, sh 3aastane laps.

16:15

The Times kirjutab, et Putin kogeb oma parimat kuud pärast sissetungi algust: Ukraina relvajõudude vastupealetung on ebaõnnestunud ja lääs on pööranud tähelepanu Gaza sektorile.

Venemaa kaotused olid suured, kirjutab ajaleht – rohkem kui kaks korda suuremad kui Ukraina kaotused. Kuid kaitse pidas siiski vastu.

Lisaks, kuigi pole veel selge, kas venelased suudavad Avdijivka ka suurte kahjudega vallutada, on nad näidanud, et on suutelised edasi liikuma ja kurnama Ukraina reserve, mis muidu võiksid arendada vasturünnakut lõuna suunas.

16:12
Mariupolist Venemaale viidud ja sõjaväkke värvatud teismeline pääses koju

Mariupolist pärast selle vallutamist Vene vägede poolt kinni võetud ja Venemaale viidud ukrainlasest orb naasis koju, teatas Kiiev pühapäeval.

Pühapäeval 18aastaseks saanud Bogdan Jermokhini juhtum jõudis rahvusvahelistesse uudistesse pärast seda, kui Venemaa saatis talle enne tema 18. sünnipäeva kutse kohustuslikuks ajateenistuseks. Täna teatas Kiiev, et teismeline on pärast mitmeid läbirääkimisi Moskva, Kiievi ja Valgevene ametnikega Ukrainasse tagasi jõudnud.

„Meie meeskonnal õnnestus koju tuua Ukraina poiss Bogdan Jermokhin, kelle Venemaa viis okupeeritud Mariupolist Moskva oblastisse,“ ütles president Volodõmõr Zelenskõi staabiülem Andri Jermak pühapäeval.

Kremlit on süüdistatud tuhandete Ukraina laste ebaseaduslikus Venemaale toimetamises ning Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) andis väidetavate väljasaatmiste tõttu välja president Vladimir Putini vahistamismääruse.

Jermokhini tagasisaatmist vahendasid Katar ja ÜRO lasteagentuur UNICEF, ütles Ukraina inimõiguste ombudsman Dmõtro Lubinets sotsiaalmeediapostituses. Ta avaldas ka foto Jermokhinist, kes hoiab riigi piiril käes Ukraina lippu.

15:56

Ukraina vägedel õnnestus hävitada Hersoni piirkonnas Venemaa õhutõrjekompleks Pantsir-S1.

15:49

Venemaa sõnul üritas Ukraina drooni abil rünnata Moskva lähedal asuvat Bogorodski piirkonda, vahendab The Guardian.
„Kiievi režiimi katse korraldada drooniga terrorirünnak Vene Föderatsiooni objektide vastu nurjati,“ seisis Venemaa kaitseministeeriumi avalduses.

Venemaa ministeeriumi sõnul hävitati see droon õhutõrjeseadmete poolt. Väidetavalt ei põhjustanud antud droonirünnak kahju hoonetele ega inimestele.

15:16

Avdijivka rindejoonel jätkub venelaste rünnakute tagasilöömine.

14:59

Ukraina president jagab tänusõnu Ukraina toetajatele. Ja rõhutab, et riigi vastulöögid droonidega on Venemaale päris hävitavad.

14:41

Ukrainas sõjarindel olevad sõdurid vajavad abi ja toetust, et edasi tegutseda. Nagu videolt näha, siis tulemuslikult.

Loe rohkem