Meedikud aitavad Donetski piirkonnas pihta saanud võitlejaid.

Foto: Alina Smutko/Reuters/Scanpix
Maailm
18. november 2023 15:48

BLOGI | Ühendkuningriigi kaitseministeerium: Vene vägedel on Avdijivka lahingutes „eriti suuri kaotusi“

Laupäev, 18. november. Ukrainas on käimas täiemahulise sõja 633. päev. Ukraina relvajõud kinnitasid mitme sillapea loomist Dnepri jõe idakaldal Hersoni oblasti ajutiselt okupeeritud osas.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

  • Saksamaa kantsler Olaf Scholz kutsus Venemaa juhti Vladimir Putinit astuma esimest sammu Ukraina konflikti rahumeelse lahendamise suunas. „Ta peab väed välja viima,“ ütles Scholz Brandenburgi osariigis Nuthetali visiidil.

  • Armeenia peaminister Nikol Pašinjan ütles, et Aserbaidžaan võib valmistuda sõjaliseks agressiooniks tema riigi vastu.

  • Ühendkuningriigi kaitseministeerium märgib, et Vene vägedel on Avdijivka ümbruses toimuvates lahingutes „eriti suuri kaotusi“.

  • Venemaa on Ukraina sõjas kaotanud hukkunute ja haavatutena 300 000–400 000 inimest ning Avdijivka kõige raskemates lahingutes kõrvaldataske Lääne ametnike andmetel 500–1000 sõdurit päevas.

  • Soome sulgeb ööl vastu laupäeva neli piiriületuskohta idapiiril. Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on rändesurve ka Eesti idapiiril suurenenud.

  • Putinit ootab ees uus sõjakuriteo süüdistus, kuna tõendid näitavad, et ta planeeris ette Ukraina näljutamist.

  • Euroopa Komisjon teeb ettepaneku kehtestada Moskva-vastaste sanktsioonide 12. voor, mis hõlmab piiranguid paljudele isikutele, kelle hulgas on ilmselt ka endise presidendi Dmitri Medvedevi poeg ja Vladimir Putini sugulane.

  • Tšehhi külmutab kogu Venemaa riigivara. Tšehhi välisminister Jan Litavský ütles: „Minu ettepanekul kiitis valitsus täna heaks Venemaa riigivarade külmutamise Tšehhis. Siin lõpeb äritegevus, millest Venemaa rahastab ukrainlaste mõrva.“

  • Ungari taotles Euroopa Liidu Ukraina-poliitika ülevaatamist, olles eriarvamusel Saksamaa, Leedu, Soome ja Iirimaaga, kes toetasid Kiievi kiiremat lähendamist blokile ja neile rohkem abi andmist.

Allikad: The Guardian, Sky News, BBC, Reuters, The Kyiv Independent, Nexta, CNN.

23:19

Vähemalt neli lendavat Shahed Doodlebugi pommirühma manööverdavad just praegu Põhja-Ukraina ümber ja nende sihtmärgid on ebaselged. Üks rühm lendas just üle Edela-Kiievi, suundusid Fastivi suunas, teised suundusid Kanivisse, rohkem Bila Tserkva suunas.

22:43

Ukraina sõjaväeluure lükkas 18. novembril ümber Venemaa väite, et Ukraina sõjaväepiloot põgenes oma lennukiga Venemaale. Varem samal päeval väitis Venemaa riiklik uudisteagentuur TASS, et Ukraina helikopteri Ka-52 piloot nimega Oleksiy Voyevoda lendas väidetavalt üle Venemaa territooriumile.

22:17

SSU snaiper püstitas efektiivsete laskude maailmarekordi, tabades Venemaa sõdurit 3,8 km kauguselt.

Senine rekord oli 3540 meetrit.

Lasu tegi julgeolekuteenistuse eriohvitser Ukraina püssist „Horizon’s Lord“.

22:13

Soome valitsus süüdistas Venemaad migrantide suunamises piiriületuskohtadele kättemaksuks otsuse eest suurendada kaitsekoostööd USAga. Kreml lükkas selle väite ümber.

Soome piirivalve püstitas alates reede südaööst tõkkepuud Kagu-Soome Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra ja Niirala piiripunktidesse, kus toimub suurem osa kahe riigi vahelisest liiklusest.

Hoolimata sulgemisest saabusid kümned migrandid laupäeva pärastlõunal Nuijamaa ja Vaalimaa ületuskohtadele ning süütasid miinuskraadidega lõkke piirivalvurite paigaldatud traattõkete taga, teatas Soome piirivalve ajakirjanikele.

20:33

Poola vedajate protestide tõttu kogunes kolmes Ukraina-Poola piiripunktis 2800 veokit, mis tõi kaasa häireid kaubaliikluses.

Blokaad häiris tõsiselt Ukraina ekspordi transporti ELi. Kui probleem jääb lahendamata, see sunnib vedajaid otsima alternatiivseid marsruute.

20:32

Suletud ja barrikadeeritud Soome-Vene piiripunkt.

19:28

Rohkem kui 100 Venemaa arsti kirjutas alla avalikule kirjale Vladimir Putinile, milles kutsutakse teda vabastama naist, kes on vangi mõistetud selle eest, et ta protesteeris supermarketis Ukraina-vastase pealetungi vastu.

Peterburi kohus mõistis eelmisel nädalal 33-aastase Alexandra Skotšilenko „valeinformatsiooni“ levitamise eest seitsmeks aastaks vangi. Ta oli vahetanud supermarketite hinnasildid loosungitega, mis kritiseerisid Venemaa pealetungi Ukrainas.

Sasha nime all tuntud kunstnik Skochilenko kannatab terviseprobleemide, sealhulgas tsöliaakia ja kaasasündinud südamerikke all. Tema ema ütles hiljuti AFP-le, et pikk vanglakaristus oleks katastroof.

„Meeditsiiniringkondadena tunneme Sasha tervise pärast tõsist muret,“ seisab kirjas, mis avaldati laupäeval sotsiaalmeedias ja sõltumatutel Venemaa uudistesaitidel.

18:13

Soome kontrollpunktides on alanud kokkupõrked Venemaalt lahkuvate migrantidega, vahendab DW.

17:49

Saksamaa kutsub Putinit üles astuma esimest sammu rahu poole

Saksamaa kantsler Olaf Scholz kutsus Venemaa juhti Vladimir Putinit astuma esimest sammu Ukraina konflikti rahumeelse lahendamise suunas.

„Ta peab väed välja viima,“ ütles Scholz Brandenburgi osariigis Nuthetali visiidil.

Praegu pole aga mingeid märke selle toimumisest, ütles ta vastuseks küsimusele, kas rahuläbirääkimised on võimalikud.

Putin ei tohi oma eesmärki kasutada jõudu naaberriigi osade annekteerimiseks edu saavutada, ütles Scholz.

Kantsler kinnitas Ukrainale veel kord, et Saksamaa aitab Venemaa sissetungi vastu kaitsta nii kaua kui vaja.

17:47

Ungari peab ütlema ei praegusele Brüsselis ehitatud Euroopa mudelile, kuna riik on jätkuvalt vastu Ukraina liitumisele ELiga, ütles peaminister Viktor Orbán laupäeval oma Fideszi partei kongressil. Ta lisas, et Euroopa Liitu on vaja muuta ja mitte sellest lahkuda.

„Meie ülesandeks jääb ka eksliku lubaduse parandamine alustada kõnelusi [Ukrainaga EL-i liikmesuse üle], sest Ukraina on praegu EL-ist valgusaastate kaugusel,“ ütles Orban, vahendab Reuters.

17:19

Armeenia peaminister hoiatas Aserbaidžaani sõjalise agressiooni ohu eest.

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan ütles, et Aserbaidžaan võib valmistuda sõjaliseks agressiooniks tema riigi vastu, kuna termin „Lääne-Aserbaidžaan“ on Aserbaidžaani avalikus diskursuses üha populaarsemaks muutunud.

17:16

Kolm Ukraina tüdrukut – Sofiia Tereštšenko, Anastasia Feskova ja Anastasia Demchenko – on pälvinud rahvusvahelise lasterahuauhinna pagulaslaste abistamiseks mõeldud mobiilirakenduse väljatöötamise eest. See on esimene kord, kui Ukraina esindajad on selle auhinna võitnud, teatas rahvusvaheline laste õiguste organisatsioon Kids Rights.

Ukraina teismelised võitsid 140 nominendi seas 35 riigist. Auhinna andis tüdrukutele üle 2015. aasta Nobeli rahupreemia laureaat Ouided Bouchamaoui. Samuti said nad Nkosi kujukese, õppetoetuse ja 100 000 euro suuruse projektifondi.

15:50

Venemaa tabamused Zaporižžjas on tapnud ja haavanud kohalikke elanikke.

13:52

Venelased matavad oma „kangelasi“ prügihunnikute kõrvale.

13:42

Nimetute haudade arv Mariupolis kasvab.

13:40

Vene sõjaväelased sunniti paljana auku, sest nad keeldusid ilma korraliku varustuseta Ukrainas rindele minemast. August pääsemiseks peavad nad maksma 400 000 rubla. Need mehed veetsid paljana neli öö augus.

Video tuli avalikuks tänu ühe mehe naisele. Naine ise kommenteeris, et auku võib sattuda ka täiesti põhjuseta. Piisab, kui sa lihtsalt mõnele juhtkonnast ei meeldi. Ohvitserid oskavad lisaraha teha, sest kui mõni mees tahaks puhkusele pääseda, siis tuleb sularahas maksta ülemale 200 000 rubla. Kui sa ei maksa, siis ei pääse sa kuhugi.

13:31

Venemaal kõlavad isegi kirikutes palved jumalale, et raketid saaks õnnistuse…

12:23

Õhuhäire Ukrainas.

12:18

Ühendkuningriigi kaitseministeerium märgib, et Vene vägedel on Avdijivka ümbruses toimuvates lahingutes „eriti suuri kaotusi“.

12:14

Venelaste baas sai tabamuse.

Loe rohkem