Foto: Arbo Rae
Eesti uudised
14. november 2023, 16:10

FOTOD | Vaata, kuidas edeneb Tallinnas Tondi raudteeülesõidu ümberehitus (1)

Juulis algasid Tallinnas Tondi eritasandilise raudteeülesõidu ehitustööd, mis kestavad 2024. aasta lõpuni. Varasema ülesõidu asemel rajatakse uus raudteealune läbisõit, ehitatakse ohutumad jalgteed ning rajatakse uued kaldteed ja trepid parema ligipääsu tagamiseks raudtee platvormile. Tondi tänavat uuendatakse umbes 300 meetri ulatuses ja värskema ilme saab ka Kotka tänava Tondi ja Tedre vaheline lõik.

Viaduktide liigutamiseks kasutati spetsiaalset tehnoloogiat: raudtee kõrvale valmis ehitatud viaduktid lükati tungraudade abil paika mööda teflonpatjadega varustatud relsse.

„Kui nii suuri viadukte ehitada oma lõplikus asukohas, siis raudteeliiklus oleks ehituse tõttu suletud mitu kuud. Tondil ehitati viaduktid raudtee mulde kõrvale ja alles siis lükati oma lõplikku asukohta. Saime viaduktid paika kahe päevaga, kokku kestis raudteeliikluse katkestus üheksa päeva,“ märkis Infortari gruppi kuuluva inseneri- ja ehitusettevõtte INF Infra OÜ juhatuse liige Robert Sinikas.  

„Inseneride poolt välja pakutud lahendus võimaldab tunnelite ja sildade ehitusel aega kokku hoida, raudteel on raudteeliikluse katkestusaja lühendamine kriitilise tähtsusega,“ lausus Sinikas. 

Viissada tonni kaaluvad viaduktid liigutati paika kahes osas, varasemalt Eestis nii pikkasid viadukte selliselt paika lükatud ei ole. Tungimistööd teostas Infortari gruppi kuuluv INF Infra OÜ. Sama ettevõte ehitab praegu ka Pärnus Eesti pikimat kaarsilda, kus on plaanis 1200 tonnise kaaluga kaarsilla konstruktsioon kaldal kokku monteerida ja see spetsiaalse tõstetehnikaga jõe kohale lõplikku asukohta viia.

Tondi ülesõidu uuendamise projekti kogumaksumus ulatub 9 miljoni euroni.