KURB! Oliivikasvataja Konstantinos lükkab noored puud kõrvale, et näidata nende vahel nukrat vaatepilti: vana, 150aastane oliivipuu on maha lõigatud ja minema viidud.Foto: Thanassis Stavrakis / AP / Scanpix
Maailm
8. november 2023 19:05

MOOTORSAEGÄNGID: Vahemere-äärseid oliivisalusid ründavad rahajanus bandiidid

„Vargad toodavad vahel rohkem kui omanikud ise – päriselt ka,“ sõnab üks Kreeka oliivikasvataja nõutult oma 150 aasta vanuse oliivipuu õnnetu kännu kõrval seistes. Pärast seda tõdemust suundub ta öösse oma varandust, oma pärandit valvama.

Oliiviõli on alati olnud hinnas, kuid nüüd on see hinnaline ka sõna otseses mõttes – hinnad kerkivad varasemast üha kõrgemale. Süüdi on selles lisaks kõigele muule toimuvale ka näiteks Hispaaniat kaks aastat järjest tabanud põud, mis saagile kehvasti mõjus, kirjutab Associated Press, lisaks metsatulekahjud või üleujutused eri piirkondades. Kerkivat hinda on tähele pannud ka pätid, kes ööpimeduses oliivisalude kallale kipuvad. Aastakümnete, isegi sajandite pikkune higi ja vaev ei loe neile midagi: kui nad näevad hästi vilja kandvat puud või oksa, saevad selle lihtsalt julmalt maha.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99