Ilmselt ei saagi Iisrael sõda võita, kui pole suutnud Gaza sektori all asuvat tunnelivõrgustikku täielikult hävitada või „puhastada“.

Foto: Kollaaž (Sipa USA, ddp images, Shutterstock / Vida Press)
Maailm
3. november 2023 17:36

HIIGLASLIK VÕRGUSTIK: Hamas varjab end Gaza sektori alla rajatud tunnelites, mida on Iisraeli sõduritel pea võimatu vallutada (14)

Gaza sektor on võrdlemisi väike maa-ala. Eesti mõistes võib seda pindalalt (365 ruutkilomeetrit) võrrelda näiteks Lihula või Halinga vallaga. Ent seevastu asub sektori all ulatuslik tunnelite võrgustik, mis mängib Hamasi olemasolus keskset rolli. Kas neid tunneleid on üldse võimalik hävitada ning miks oleks Hamasi võitlejatel tunnelisõjas Iisraeli sõdurite ees selge eelis?

Tavaliselt räägitakse kolme sorti sõjapidamisest ehk rünnakutest, mis võetakse ette maismaa, mere või õhu kaudu. Eksisteerib ka neljas variant – maa-alune ehk tunnelisõda. Tegemist pole ajaloos kaugeltki uue nähtusega, sest seda on harrastatud juba tuhandeid aastaid. Näiteks on leitud viiteid, et tunnelite kaudu ründasid vaenlase rajatisi juba iidsed assüürlased ning seda tegid ka antiikaja roomlased. Olulise tõuke sääraste tunnelite rajamiseks andis püssirohu leiutamine, mis oli küll ohtlikum, ent võimaldas maa-aluseid käike luua kiiremini ja vähema vaevaga. Lisaks andis see võimaluse vaenlase müürid otse nende alt õhku lasta. Ulatuslikult hakati tunnelistrateegiat kasutama Korea ning Vietnami sõdade ajal.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99