AUTO ASEMELE? Kui auto pidamine kujuneb üle mõistuse kalliks, tuleb maal hakata vaatama ennemuistsete lahenduste poole. Pilt on sügavalt sümboolne.

Foto: Ilmar Saabas / Delfi Meedia
Eesti uudised
1. november 2023, 16:07

AUTOMAKS DISKRIMINEERIB! Uus riigilõiv võib viia maanaised tööturult (74)

Poliitilistel läbirääkimistel on ikka nii, et kõigepealt lajatatakse täie rauga. Ühiskond saab šoki, jaurab-nutab ning ennäe imet, valitsejad võtavadki kuulda – automaks liigub riigikokku mõneti pehmemas vormis. Huvigrupid aga kurjustavad ebaõiglase idee kallal endiselt.

Üllaste eesmärkide tuules purjetab valitsus automaksu poole, mis peab saabuma 2025. aastal. Üllad eesmärgid puudutavad muuhulgas autostumise pidurdamist ja inimeste nügimist keskkonnasõbralikumate sõidukite poole. Eelnõu tutvustamisel oktoobri alguses ei sidunud rahandusminister Mart Võrklaev automaksu küll riigi rahalaeka lappimisega, ent just see on valitsuse üks tugevamaid motivaatoreid oma populaarsuse hävitamisel. Uue maksu esimese täisaasta eelarvemõjuks hinnatakse 230 miljonit eurot (algne kavatsus nägi ette 120 miljonit), mis on riigieelarve turgutamiseks hädavajalik. Võrreldes maksu väljatöötamiskavatsusega kägistavad maksu arhitektid ja poliitilised kujundajad konkreetsemas eelnõus lihtrahvast vähem: vanemalt autolt ei küsita enam nii palju maksu ja ka romudest on hõlpsam kuludeta lahti saada.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99