ELU LÕPUST KAAMERASILMA LÄBI: Anneli Ivaste tädi elas aasta aega kõrge kohatasuga Harjumaa hooldekodus. Abistamise ja hoolimise koorem jäi sellest hoolimata lähedaste kanda.

Foto: Erki Pärnaku
Eesti uudised
11. oktoober 2023 06:45

ABI OOTAVAD KÄED | Fotograaf jäädvustas elu hooldekodus: inimesed on elusügisel justkui maha kantud, inimlikkus puudub (14)

Lamatised. Autonoomia kaotamine. Abi ootavad käed. Inimlikkuse puudumine. Fotograaf Anneli Ivaste dokumenteeris oma tädi elulõppu hooldekodus. Korduva motiivina näeb fotodel tädi käsi.

„Elementaarne pool oli tehtud, kõik oli ka puhas ja pesu vahetati regulaarselt, aga inimlikkus puudus. Hakkasin mõtlema, et see ei sõltu rahast ega ajast. Ka hügieenitoimingute ajal saab inimlikult suhelda. Minu jaoks oli seda kõrvalt kummaline vaadata.“

Tädil tekkisid ka lamatised. „Minu teada on see kehva hoolduse tagajärg, mitte paratamatus,“ ütleb Ivaste. Ta nägi, kuidas progresseeruva haiguse kõrval põhjustas tädi võimete langust ka keskkond. „Alguses liikus ta rulaatoriga, aga voodiäär tõsteti kohe üles ehk ta ei saanud enam ise liikuma. Taandareng toimus päevadega. See oli hästi karm.“

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99