Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi ja riigikogu liige Kert Kingo.

Foto: Erik Peinar / Riigikogu
Eesti uudised
18. september 2023 16:52

VIDEO | Riigikogu hääletas Kert Kingolt saadikupuutumatuse võtmise poolt (205)

Riigikogu andis tänasel istungil õiguskantsleri ettepanekul nõusoleku võtta riigikogu liikmelt Kert Kingolt saadikupuutumatus ja jätkata tema suhtes kohtumenetlust. Õiguskantsleri ettepaneku poolt hääletas 66 ja vastu 13 riigikogu liiget, üks saadik jäi erapooletuks.

„Kahtlustatav võttis enda kanda kolmandate isikute advokaadikulud ja selleks, et riigikogu kantselei need kuluhüvitistest maksaks,“ sõnab õiguskantsler Ülle Madise riigikogus. Kahtlustatav olevat andnud advokaadile kirjalikud suunised, kuidas toimida. Arvetele kirjutati, et tegu on Kert Kingole osutatud abiga seoses riigikogu tööga, kuigi tegelikkuses olevat tegemist kolmandate isikute advokaadikuludega. „Kohus hindab kogutud tõendeid, ainult kohus saab langetada otsuse, kas ta on süüdi või ei ole,“ sõnab Madise.

Õiguskantsler Ülle Madise.

Foto: Erik Peinar / Riigikogu

„Minult ei ole riigikogu kantselei raha tagasi küsinud, seega pole leitud, et oleksin midagi valesti teinud,“ ütleb Kert Kingo oma ettekandes. Varasemalt on kehtinud reegel, kui mõni kulu ei kuulu kuluhüvitiste alla, siis saadik maksab need ise tagasi. Kingo sõnul koheldakse teda hetkel kui erandit. „Piinlik teie kõigi pärast!“ sõnab ta oma kõne lõpetuseks.

EKRE ühe juhtiva poliitiku, endise IT-ministri Kert Kingo suhtes alustati kriminaaluurimist, kui Õhtuleht avastas 2021. aasta lõpus Kingo isiklikes kuluhüvitistes tuhandete eurode eest õigusnõustamise arveid advokaadibüroolt Eipre ja Partnerid. Kokku oli Kingo esitanud hüvitamiseks neli arvet kogusummas ligi 6000 eurot. Neist kolm arvet oli esitatud kuuajaliste intervallidega ja täpselt samas summas – 1512 eurot.

Selgus, et umbes samal perioodil oli sama advokaadibüroo esitanud samade summade ulatuses kaitsjatasusid tsiviilkohtu vaidluses, kus Eipre ja Partnerid büroo kaitses EKREga seotud kolme inimest, kelle oli laimamise eest kohtusse kaevanud Kingoga tülli läinud ja ametist lahkunud ministri eksnõunik Viive Aasma.