Riigikogu liige Margit Sutrop.

Foto: Aldo Luud
Eesti uudised
17. september 2023 16:58

ÄRA IITSATA! Riigieelarve läbirääkimiste käiku kritiseerinud reformierakondlane: öeldi, et ei tohi meediasse minna (126)

Reformierakondlane Margit Sutrop heitis laupäeval riigieelarve läbirääkijatele sotsiaalmeedias ette, et kõrghariduse rahastuse kasvu ja teadus- ja arendustegevusele eraldatava raha kärpimisega murtakse teadlaskonnale antud lubadust. Sutropi sõnul soovitanud erakond jätta kriitika endale.

„Ausalt, ma lihtsalt ei uskunud oma kõrvu, kui täna hommikul kuulsin, et Vihulas riigieelarve läbirääkimistel toodi lauale ka sellised ettepanekud: kärbime kõrghariduse rahastuse kasvu 10% või 13% peale! Kokkulepe oli, et nelja aasta jooksul tõuseb kõrghariduse rahastus igal aastal 15% ja nii neljal aastal. Kärbime teadus- ja arendustegevuse ja innovatsioonile eraldatavat raha 0,9% peale. Kokkulepe oli, et hoiame rahastust 1% peal,“ kirjutas Margit Sutrop.

„Mõistan, et meie riigi rahanduse olukord on katastroofiline, aga hariduse ja teaduse rahastuse kallale minek lõikab meil jalad alt. Kõrgharidus paneb aluse eesti keele, kultuuri ja riigi pûsimisele. Kärpimine maksab valusalt kätte, sest nii kannatavad lõpuks kõik eluvaldkonnad, sest kõik vajavad kõrgharidusega spetsialiste. Me lõikame läbi oma tuleviku ja võtame oma riigilt võimaluse tõsta oma konkurentsivõimet ja saavutada majanduskasv, mis võimaldaks tõsta inimeste heaolu ja toetada ka teisi valdkondi nagu kultuuri, keskkonda, julgeolekut jne. Lisaks on see antud lubaduste murdmine ja moraalselt taunitav. Lubaduste mittepidamine hävitab viimasegi usalduse poliitikute vastu,“ oli reformierakondlane kriitiline.

Sutrop ütles, et ei saa riigikogus hääletada sellise riigieelarve versiooni poolt, kus kõrghariduse rahastuse kasvu kärbitakse.

Ka Sutropi erakonnakaaslane Mario Kadastik kirjutas Facebookis, et ei saaks selliste ettepanekute olemasolul hääletada riigieelarve vastuvõtmise poolt. „Ma olen tõesti šokeeritud, et sellised valikud lauale pandi ja tõsimeeli arutati. Kogu teadusleppe mõte oli see, et me kogu ühiskonnana tunnistame, et see on vajalik ja lõputu vaidlemine iga kord, kui eelarvet koostatakse, et kas teadusele on raha vaja või mitte, peab lõppema. Selle saavutamiseks korraldasin ma isegi teadusmatused, kui EKREIKE seda lepet esmalt ellu ei viinud. Seega pean selgelt väljendama, et ei see teema ei ole ok arutelukoht, kui me tahame tulevikus olla tark ja innovaatiline riik ning igal juhul ei kaalu ükski eelarve tasakaalu jutt üle neid alusväärtuseid. Kui tõesti peaks selline lollus jõudma riigieelarvesse, siis ei ole põhimõtteliselt võimalik selle poolt hääletada,“ kirjutas Kadastik.

Sutrop ütles kommentaaris Delfile, tal keelati sel teemal ajakirjandusega rääkida. „Öeldi, et ei tohi meediasse minna ja kommentaare ei tohi anda,“ sõnas Sutrop. Põhjuseks toodi tema sõnutsi, et läbirääkijatele peab andma võimaluse ja neid usaldama ning nemad otsivad lahendusi. „Võib ju neid mõista, et avalik arutelu teeb kärpekohtade leidmise raskemaks, sest loomulikult on need kõik rasked ja valusad,“ lisas Sutrop.