Tšetšeenide liider Ramzan Kadõrov.

Foto: Chingis Kondarov / Reuters / Scanpix
Maailm
17. september 2023 21:18

BLOGI | Kadõrovi sotsiaalmeedias püütakse kummutada kuuldusi tema surmast. NATO juht hoiatas pika sõja eest seniks, kuni Putin ja Venemaa relvad maha panevad

Pühapäev, 17. september. Käimas on sõja 571. päev. Ukraina president plaanib järgmisel nädalal Washingtoni sõita.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

  • Ukraina presidendi kantselei juht Andri Jermak teatas Donetski oblastis asuva Klištšiivka vabastamisest. Küla asub Bakhmuti linnast veidi vähem kui 8 km kaugusel – Andrijivka, mis väidetavalt vabastati reedel, on umbes 3 km kaugusel.

  • Venemaa loob teist kaitseliini Lõuna-Zaporižžjas Tokmakis, mis viitab sõjaväe kasvavale murele Ukraina edusammude pärast.

  • Väidetavalt on Ramzan Kadõrovi tervislik seisund kriitiline. Põhjuseks olevat mingite haiguste süvenemine. Levisid väited, et mees on koomas ja sotsiaalmeedias kuulutati teda surnuks. Kadõrov postitas oma Telegramile video endast vihmas jalutamas, kuid pole selge, millal see on filmitud.

  • Jens Stoltenberg hoiatab, et sõjale Ukrainas ei tule kiiret lõppu. Stoltenberg sõnab, et me kõik soovime kiiret rahu, aga samas peame tunnustama ja mõistma Ukraina presidendi ja ukrainlaste soovi, sest praegu sõda lõpetades ei eksisteeriks enam riiki Ukraina. „Kui president Putin ja Venemaa panevad oma relvad maha, siis me saame rahu,“ ütles Jens Stoltenberg. Ta lisas, et pole isegi kahtlust, et tulevikus saab Ukrainast lõpuks NATO liige.

  • Põhja-Korea liider Kim Jong Un sai Venemaal visiidil käies piirkonna kubernerilt kingituseks luuredrooni, viis ründedrooni ja kuulikindla vesti.

  • Pühapäeval sai Ukraina tunda taas Venemaa õhu- ja raketirünnakuid. Möödunud ööpäeva jooksul toimus enam kui 30 lahingukokkupõrget. Suurtükitule alla sattus umbes 100 asulat Harkivis, Luhanskis, Donetskis, Zaporižžjas ja Hersoni oblastis.

  • Poola, Ungari ja Slovakkia trotsivad Euroopa Liitu ja pikendavad Ukraina teravilja impordile kehtestatud ajutist keeldu, mis võib vihastada bloki juhtkonda.

  • USA president Joe Biden võõrustab neljapäeval Valges Majas Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõit.

Allikad: Sky News, The Guardian, CNN, BBC, Reuters

23:40

Venemaa ajutiselt okupeeritud Zaporižžja oblastis Tokmakis toimus võimas plahvatus, teatas Melitopoli linnapea Ivan Fedorov.

23:07

„Mõni võib küsida, mis kahju Venemaa autode keelamine Venemaale teeb? Nii mõjutab Putini sõda Ukrainas otseselt 10 000 venelast igal nädalal. Sõja muutmine Venemaal ebapopulaarseks on Putini hulluse peatamise peamine viis.“

22:38

Noorel Ukraina tüdrukul paluti koolis joonistada oma suurim unistus. Ta joonistas sõdurist isa, kes tuli tema ja ema juurde ingli kujul tagasi.

21:48

Venemaa kaitseministeerium teatas, et viimase paari tunni jooksul tulistati alla kolm Ukraina drooni. Kaks lasti alla okupeeritud Krimmi edelaosas. Seejärel, kümme minutit hiljem kell 20.40 kohaliku aja järgi, tulistati Belgorodi kohal alla veel üks, teatas ministeerium.

Pole teada, kas Krimmis oli purustusi või inimohvreid.

21:31

Venemaa Belgorodi oblasti kuberner väidab, et piirkond sattus täna Ukraina mürsurünnaku alla. „Kozinka küla Grayvoronsky linnaosas sattus Ukraina relvajõudude tule alla,“ ütles Vjatšeslav Gladkov Telegramis. „Ohvreid ei olnud.“

Ta ütles, et kaks eraelamut said kahjustada, lõhuti aknaid ja piirdeaiad.

21:12

Krimmi poolsaarel okupeeritud Sevastopolis Fiolenti neeme piirkonnas toimus plahvatus, teatas kohalik meedia.

21:11

Zelenskõi kinnitas, et Ukraina relvajõud vabastasid Bahmuti lähedal asuva Klištšiivka küla.

„Täna toon esike sõdurid, kes samm-sammult tagastavad Bahmuti piirkonnas Ukrainale oma. 80. õhudessantbrigaad, 5. eraldiseisev ründebrigaad, kuulus 95. ja riikliku politsei ühine ründebrigaad. “Klištšiivka! Hästi tehtud!“ ütles Zelenskõi oma õhtuses kõnes.

20:33

17. septembril tulistasid Vene sõjaväelased suurtükiväega tsiviilinfrastruktuuri Ukrainas Sumõ oblastis asuvas Velikopõsarovska kogukonnas, teatas piirkonna sõjaväeadministratsioon Facebookis. Hukkus üks tsiviilisik ja viga sai samuti üks inimene.

20:07

Vene meedia teatab, et sõidukite liiklus Krimmi sillal on taas ajutiselt blokeeritud, vahendab Nexta.

19:31

Kanada kaitseminister Bill Blair teatas 17. septembril, et Kanada eraldab 24,4 miljonit dollarit Ühendkuningriigi juhitavale partnerlusele, mis tarnib Ukrainale vajalikku õhutõrjevarustust.

19:30

Euroopa Komisjon on kutsunud Euroopa riike üles olema konstruktiivsed pärast seda, kui mõned liikmesriigid teatasid, et jätkavad Ukrainast pärit teravilja impordi keelustamist hoolimata komisjoni otsusest keeld lõpetada, vahendab Sky News.

Poola, Slovakkia ja Ungari teatasid reedel, et jätavad piirangud Ukraina teravilja impordile.

„Oleme teadlikud mõne liikmesriigi teadaannetest ühepoolsete meetmete kohta,“ ütles komisjoni kõneisik. „Praegu on oluline, et kõik riigid töötaksid kompromisside vaimus ja tegutseksid konstruktiivselt.“

Ukraina põllumehed on lootnud teraviljaekspordile naaberriikide kaudu pärast seda, kui Venemaa astus juulis Musta mere teraviljalepingust välja. Naaberriikide turule jõudnud toiduaine on aga mõjutanud nende riikide kohalike põllumeeste sissetulekuid, mille tulemuseks on Ukrainast pärit põllumajandustoodete impordi keelud, et kaitsta riikide põllumajandustööstust. EL sekkus, et takistada üksikute riikide ühepoolset tegutsemist, ja kehtestas oma impordikeelu Ukrainast naaberriikidesse.

Keeld tähendas, et Ukrainal lubati nende riikide kaudu eksportida tingimusel, et toodangut müüakse väljaspool neid riike – näiteks Ukraina teravilja vedamine oli lubatud läbi Poola, et see Saksamaale müüa. See keeld aegus reedel, kuid Poola, Slovakkia ja Ungari teatasid siis, et säilitavad oma piirangud Ukraina teravilja impordile.

Homme toimub ELi riikide kohtumine selle ja muude küsimuste arutamiseks, kinnitas pressiesindaja.

19:04

Hersoni oblasti sõjaväeadministratsioon teatas, et Vene mürsud haavasid politseinikku Sadove külas Hersoni oblastis. Väidetavalt sai politseinik seljavigastuse, kuid tema seisund on stabiilne.

18:54

Ukraina presidendi kantselei juht Andri Jermak teatas Donetski oblastis asuva Klištšiivka vabastamisest. Küla asub Bakhmuti linnast veidi vähem kui 8 km kaugusel – Andrijivka, mis väidetavalt vabastati reedel, on umbes 3 km kaugusel.

18:17
Sõjaanalüütik: Kim Jong-uni pikaleveninud visiit on märk Putini meeleheitest

Kim Jong-uni Venemaa reisi pikkus näitab Vladimir Putini meeleheidet, kuna ta soovib hankida Põhja-Korea liidrilt suurtükimürske, ütles sõjaanalüütik. Sean Bell ütles Sky Newsile, et enamik analüütikuid eeldas, et Kim jääb riiki vaid paariks päevaks, kuid ta lahkus pärast kuut.

„Põhja-Korea liider on oma isikliku julgeoleku suhtes paranoiline,“ ütles Bell. „Massiliselt avalikke esinemisi pole Põhja-Korea liidrile tavaliselt mugav olnud.“

Vladimir Putin demonstreeris kõrgtehnoloogilisi sõjatooteid, kuid ükski neist pole Kim Jong-unile taskukohane.

„Tegelik küsimus sõjalise analüütiku [perspektiivist] on siiski, mida peab Venemaa Põhja-Koreale vastutasuks andma?“

17:45

Kaks laeva saabusid eile Ukraina sadamasse – need on esimesed tsiviilkaubalaevad, mis on jõudnud mõnda Odessa sadamasse pärast Venemaa lahkumist Musta mere teraviljalepingust juulis, kirjutab Sky News.

Kaks Palau lipu all sõitvat laeva nimedega Aroyat ja Resilient Africa sildusid eile Odessa lõunaosas Tšornomorski meresadamas. Infrastruktuuriminister Oleksandr Kubrakov ütles, et need kaks laeva tarnivad Aafrika ja Aasia riikidesse umbes 20 000 tonni nisu.

Ukraina õhujõudude teatel rünnati seda piirkonda öösel, kuid kõik droonid ja enamik rakette tulistati alla, ülejäänud aga tabasid põllumajandusrajatist. Venemaa võttis pärast lepingust lahkumist sihikule teraviljataristu.

17:10

Rahvusvaheline kohus jätkab Ukraina hagi arutamist genotsiidis süüdistatava Venemaa vastu.

Istung kestab 18.-27. septembrini.

16:41

Venelaste rakett tabas täna öösel Mõkilske külas Hersoni oblastis meditsiiniasutust.

16:40
Ukraina: Venemaa koondab Bahmuti piirkonda üle 50 000 sõjaväelase.

Venemaa on koondanud Donetski oblastis Bahmuti lähistele piirkonda 52 000 sõdurit, ütles Ida vägede rühmituse pressiametnik Illia Jevlash 17. septembril Ukraina televisioonis.

Jevlashi sõnul on Venemaa piirkonda koondanud ka umbes 274 tanki, üle 1000 soomustatud lahingumasina, 150 suurtükiväesüsteemi ja üle 120 raketisüsteemi (MLRS).

16:34

Viimastel päevadel on Vene väed tõenäoliselt tugevdanud oma kaitset okupeeritud Tokmaki linna ümbruses Lõuna-Ukrainas, mis on praegusest rindejoonest umbes 16 km tagapool, kirjutab Ühendkuningriigi kaitseministeerium oma viimases luureraportis.

Tõenäoliselt paigutab Venemaa oma 58. ühendrelvaarmee valduses olevasse piirkonda täiendavaid kontrollpunkte, „siili“ tankitõrjet ja kaevab uusi kaevikuid.

Tokmaki valmistatakse ette saama Venemaa teise peamise kaitseliini lülisambaks. Linna kaitsevõime paranemine viitab tõenäoliselt Venemaa kasvavale murele, sest Ukraina tungis esimesse põhjapoolsesse kaitseliini.

16:25

Sõjaväeanalüütikute sõnul võisid Venemaa sõjaväejuhid tagandada õhutõrjeametnikke korruptsioonisüüdistuste alusel, selle asemel, et tunnistada oma suutmatust Ukraina rünnakuid ära hoida.

Endine kaitseministeeriumi hankejuht, õhutõrjeülem ja riigikaitsega seotud kindral on sel aastal vangistatud, teatas sõjauuringute instituut. „Pole põhjust kahelda, et need õhukaitseametnikud on korruptsiooni- ja altkäemaksuskeemides kaassüüdlased“, ütles ISW. „Kuid hiljutine suundumus vahistada silmapaistvaid õhukaitseametnikke korruptsioonisüüdistustega võib viidata sellele, et Vene sõjaväe kõrgemad astmed soovivad need õhukaitseametnikud oma ametikohtadelt kõrvaldada, ilma et nad peaksid tunnistama, et Venemaa sisemine õhutõrjesüsteem ebaõnnestub.“

Ukraina on viimastel kuudel hoogustanud droonirünnakuid okupeeritud Krimmi ja Venemaa pinnal.

Loe rohkem