Tuumajaama pressikonverentsFoto: Karin Jaanus
Eesti uudised
16. september 2023 21:06

Läänemets: eelarveläbirääkimistel jõuti patiseisu (66)

Valitsuse eelarvekõnelused lõppesid reedel põhimõttelise vastasseisuga, mida siseminister ja sotsiaaldemokraatide esimees Lauri Läänemets nimetas patiseisuks, vahendab „Aktuaalne kaamera“.

Suurim erimeelsus tulenes ettevõtete, sealhulgas pankade liigkasumi maksustamisest, mis oleks sotsiaaldemokraatide hinnangul õiglane riigile raha kogumise viis. Kuigi pangamaksu toetasid nii sotsiaaldemokraadid kui ka Eesti 200, jäi Reformierakond siiski vastaspoolele.

Läänemets ütles, et selgemale kokkuleppele jõuti aga automaksu osas, mis keskendub varasemast enam sõiduki saastekvoodile. „Automaksuga põhimõtteliselt see loogika, kuidas see rahandusministri poolt välja käidi. Enam-vähem jääb samaks, tuleb rohkem keskkonnasäästlikum ja rohkem luksusautosid, kallemaid autosid maksustav. Mis need täpsemad numbrid on, ma ei saa enne öelda, kui rahandusminister ise neid meile täpsemalt näidanud on,“ sõnas Läänemets.

See, et valitsuses on kaks parempoolset erakonda ja üks vasakpoolne erakond ning ollakse majandus- ja rahandusteemadel erinevatel nägemustel, ei ole kellegi jaoks uudis; pigem on küsimus, millal kompromiss leitakse ja milline see olema saab, nentis Läänemets.

„Loomulikult võiks seda protsessi teistmoodi või varem alustada, selliseid tähelepanekuid võib ikka teha, aga ma arvan, et see ei muuda koalitsiooni tervist kuidagi halvemaks,“ ütles ta. „Me rääkisime lisaks sellele, et kaks miljardit eurot on riigieelarves puudu, et järgnevatel aastatel tuleb kardetavasti uusi makse teha, ja see on ka põhimõtteline küsimus, keda maksustada. Kas me peame ainult inimesi maksustama – sotsiaaldemokraadid arvavad, et pigem ettevõtetel peab ka panus olema või siis jõukamatel inimestel suurem panus. Rääkisime ka kärpe poolest, et tuleb ka kokkuhoiutegevusi ja nulleelarve, mis võimaldab kokkuhoidu.“

Eelarvekõnelused jätkuvad esmaspäeval.