6. septembril tehtud droonipildil on näha Donetski oblastis Andrijivkas Venemaa ja Ukraina lahingute käigus hävinud majad. Ukraina kindralstaap kinnitas täna, et Ukraina väed vabastasid Andrijivka küla, mis asub Bahmuti linnast kümme kilomeetrit lõuna pool.

Foto: Evgeniy Maloletka/AP/Scanpix
Maailm
15. september 2023 15:57

BLOGI | Ukraina väed vabastasid Andrijivka küla, mida enam pole

Reede, 15. september. Käimas on sõja 569. päev. Ukraina president plaanib järgmisel nädalal Washingtoni sõita.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

  • Ukraina julgeolekuteenistus esitas parlamendisaadikule süüdistuse riigireetmises ja korraldas läbiotsimisi.

  • USA president Joe Biden võõrustab neljapäeval Valges Majas Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõit.

  • Ukraina väed vabastasid Andrijivka küla Donetski oblastis. 3. rünnakbrigaadi teatel piirasid Ukraina väed Vene garnisoni välkoperatsiooniga ümber ja hävitasid selle kahe päeva jooksul.

  • Ukraina hävitas neljapäeva hommikul Ukraina julgeolekuteenistuse ja mereväe korraldatud drooni- ja raketirünnakus okupeeritud Krimmis Jevpatorija linna lähedal Venemaa hinnalise õhutõrjesüsteemi Triumph.

  • Venemaa kaitseministeeriumi väitel võeti ööl vastu neljapäeva Krimmis maha 11 õhu- ja viis meredrooni.

  • Eesti keelas välispiirilt Eestisse sisenemise Venemaa Föderatsiooni numbrimärki kandvatel mootorsõidukitel.

  • Vladimir Putin ja Kim Jong-un kinkisid Venemaal kohtudes teineteisele vintpüssid, teatas Kreml neljapäeval ja kinnitas, et Putin külastab millalgi Põhja-Koread.

  • Ukraina väed ründasid ööl vastu kolmapäeva rakettidega Sevastopoli laevaremonditehast okupeeritud Krimmis. Hävis üks dessantlaev ja üks allveelaev.

Allikad: Sky News, The Guardian, CNN, BBC, Reuters

23:17

Stalini datša Moskva lähedal pandi oksjonile.

Krundi esialgne hind on umbes 400 miljonit dollarit.

80-ndate lõpus oli seal vähihaigete laste taastusravikeskus. 2004. aasta sügisel suleti hoone remondiks, kuid seda ei tehtud. Nüüd on see maha jäetud.

22:46

Ukraina julgeolekuteenistus esitas parlamendisaadikule süüdistuse riigireetmises ja korraldas läbiotsimisi.

Nestor Shufõtš on tuntud kui üks kõige venemeelsemaid poliitikuid Ukrainas. Uurimise andmetel tegi Šufrõtš koostööd FSB agendi ja endise Ukraina kaitsenõukogu sekretäri Volodõmõr Sivkovitšiga, kes põgenes 2014. aastal Moskvasse.

Kohus määras mehele kohtuistungite ajaks 2-kuulise aresti ilma kautsjoni maksmise võimaluseta.

21:57

USA president Joe Biden võõrustab neljapäeval Valges Majas Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõit.

See on Zelenskõi kolmas Valge Maja kohtumine, ütles riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan reedesel pressibriifingul ajakirjanikele.

„See tuleb kindlasti kriitilisel ajal, kui Venemaa otsib meeleheitlikult abi sellistelt riikidelt nagu Põhja-Korea oma jõhkraks sõjaks Ukrainas, kuna Ukraina väed jätkavad oma vastupealetungi edusamme,“ ütles Sullivan.

„President Biden ootab huviga president Zelenskõi seisukohta kõige selle kohta ning kinnitada maailmale, USA-le ja Ameerika rahvale oma pühendumust jätkata maailma juhtrolli Ukraina toetamisel selle iseseisvuse kaitsmisel. suveräänsus ja selle territoriaalne terviklikkus,“ lisas ta.

Zelenskõi visiit Washingtoni saabub otsustaval ajal, kuna mõned esindajatekoja vabariiklased on väljendanud rahulolematust Ukraina täiendava rahastamise pärast.

„Ma arvan, et ta ootab pikisilmi võimalust mitte ainult näha president Bidenit siin Valges Majas, vaid näha ka mõlema partei Kongressi juhte, et teha kindlaks, et USA on olnud Ukrainale kogu aeg suurepärane sõber ja partner,“ ütles Sullivan.

21:18

President Zelenskõi tänas Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyenit Ukraina teravilja embargo tühistamise eest. „Nüüd on oluline, et Euroopa ühtsus toimiks kahepoolsel tasandil. Et naabrid toetaksid Ukrainat sõja ajal. Ja kui nende otsused rikuvad EL-i seadusi, reageerib Ukraina tsiviliseeritud viisil,” lisas Zelenskõi.

20:49

Ukraina tuvastas okupeeritud Krimmis asuva Venemaa mereväebaasi rünnakus tabatud laevad, väites, et need laevad ei ole töökorras.

Kolmapäeva varahommikul Krimmi suurimas linnas Sevastopolis toimunud rünnak tähistab Ukraina kõige ambitsioonikamat rünnakut sadamale pärast sõja algust ning toimub ajal, mil Kiiev tugevdab rakettide ja droonide rünnakuid poolsaarele.

Kolmapäeval ütles Ukraina kaitseluure esindaja Andrii Jusov, et rünnakus hävisid dessantlaev Minsk ja allveelaev Rostov-on-Don. Mõlemad olid sel ajal remondis.

Ukraina meediaga rääkides nimetas Jusov dessantlaeva hävimist Venemaa merelaevastikule tagasipöördumatuks kaotuseks, sest nagu ta väitis, venelased selliseid laevu enam ei tooda. Ta lisas, et kaitseluure ei taha detailidesse laskuda, mis relvaga laevatehast tabati.

20:36

Poola pikendab Ukraina teravilja keeldu Poolasse alates südaööst, ütles peaminister reedel pärast seda, kui Euroopa Liit teatas, et ei pikenda enda kehtestatud keeldu.

„Me pikendame seda keeldu vaatamata nende lahkarvamusele, vaatamata Euroopa Komisjoni eriarvamusele,“ ütles Mateusz Morawiecki kirdeosas Elki linnas toimunud meeleavaldusel.

„Teeme seda, sest see on Poola põllumehe huvides.“

18:38
Ukraina väidab, et Venemaa üritab tabada Krimmi rünnakutes kasutatud sõjalennukeid

Ukraina õhujõudude kolonel Juri Ihnat ütles teles esinedes, et öine Vene droonirünnak Hmelnõtski piirkonnale oli katse sihikule võtta sõjalennukeid, mida sel nädalal kasutati Venemaa poolt okupeeritud Krimmi ründamiseks.

Ukraina õhujõud teatasid, et Venemaa tulistas Starokostjantõnivi õhuväebaasile kuuluva Hmelnõtski piirkonna keskosa pihta 17 drooni. Droonirusud kahjustasid 12 kodu ja purustasid aknad koolis, kuid keegi viga ei saanud, ütles piirkonnaametnik Serhi Tiurin.

„Hmelnõtski piirkonda rünnati. Saame aru, mida vaenlane otsib: kuhu on väejuhatus paigutanud meie pommitajad pärast hiljuti Krimmi lähistel toimunud sündmusi,“ vahendab Reuters Ihnati.

Venemaa annekteeris Krimmi 2014. aastal ja paigutas sinna oma Musta mere laevastiku. Näib, et sel nädalal hävitas Ukraina löökides Sevastopoli lähedal kuivdokis olnud suure dessantlaeva ja allveelaeva.

17:47

KIiev jätkab vabanemist nõukogude-aegsetest sümbolitest.

Endisel Võidu väljakul, praegusel Halõtska väljakul asuvalt monumendilt eemaldati nõukogude sümbol ja venekeelsete kirjadega tahvel „Kiievi kangelaste linn“.

17:44

Ukraina meredroon kahjustas okupeeritud Krimmi Sevastopoli lahe sissepääsu juures Vene väikest raketilaeva „Samum“ ja alus tuli remontimiseks ära pukseerida, ütles reedel Ukraina luureallikas.

Venemaa kaitseministeerium teatas neljapäevases avalduses, et tõrjus rünnaku Mustal merel Samumile, mille käigus hävitas mereväe drooni.

15:48

Ukraina julgeolekuteenistus avastas riigireetmises kahtlustatava parlamendisaadiku kodu läbiotsimisel keelatud Venemaa sümbolid ja autasud.

Ukraina veebileht Ukrainska Pravda teatas, et Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) korraldas keelatud venemeelse erakonna Opositsiooniplatvorm liikme Nestor Šufrõtši kodus läbiotsimise.

Meest kahtlustatakse koostöös Venemaa salateenistuse töötajaga ja koostöös Ukraina julgeolekunõukogu endise asesekretäri Volodõmõr Sivkovõtšiga, keda on kahtlustatud ka Moskvas luureteenistuse heaks töötamises.

Ukrainska Pravdale edastatud fotodelt on näha, et ohvitserid avastasid Šufrõtši elukohast Vene lindid, medalid ja vapid.

15:29

Ukraina kaitsjate emotsioonid pärast lahingut. Tegu pole mingi Hollywoodi filmi või arvutimänguga…

15:25

Wagneri rühmitus nimetati Ühendkuningriigis ametlikult terroriorganisatsiooniks

Ühendkuningriigi valitsus teatas eelmisel nädalal, et muudab rühmituse toetamise või sellesse kuulumise kriminaalkuriteoks. Määruse rikkumise eest võib karistada kuni 14-aastase vangistusega.

Eelmisel nädalal otsusest teatades nimetas Ühendkuningriigi siseminister Suella Braverman Wagnerit „vägivaldseks ja hävitavaks organisatsiooniks, mis on tegutsenud Vladimir Putini Venemaa sõjalise tööriistana välismaal“.

14:59

Kreml väitis reedel, et Venemaa ja Põhja-Korea ei sõlminud Kim Jong-uni Venemaa-visiidi ajal sõjalistes küsimustes ega muudes valdkondades lepinguid.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et visiidi ajal ei olnud plaanis ametlikke lepinguid allkirjastada, vahendab Reuters.

14:30

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kohtus Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokuröri Karim Khaniga. „Õigluse kehtestamine selles sõjas toime pandud Venemaa kuritegude eest on vältimatu,“ ütles ta.

14:24

Ka Soome kavatseb keelata Venemaa numbrimärgiga sõiduautode sissesõidu

Sarnaselt Eestile, Lätile ja Leedule otsustas ka Soome valitsus keelustada Vene numbrimärkidega autode riiki sisenemise. Soome rahvusringhäälingu YLE andmetel soovib Helsingi järgida Euroopa Liidu ühtset rangemat joont. Välisminister Elina Valtonen andis täna sel teemal pressikonverentsi. 

Keeld  põhineb Euroopa Komisjoni hinnangul sanktsioonide jõustamise kohta, mille komisjon tegi nädal tagasi. Venemaal registreeritud sõiduautode sisenemise keelamisega soovib komisjon vältida sanktsioonidest kõrvalehoidmist.

Eesti välisminister Margus Tsahkna ütles kolmapäeval, et piirangutel on suurem mõju, kui neid ühiselt rakendada ning see suurendab Venemaa jaoks sõja hinda.
Yle andmetel tähendaks keeld, et Soome ei pääseks enam Venemaal registreeritud sõiduautod,mis mahutavad alla kümne inimese.  Millal keeld jõustub, pole veel teada. 

Venemaa täiemahulise sõja tõttu Ukrainas on Soome oma viisapoliitikat karmistanud. Liiklus idapiiril on vähenenud, kuid siiski üpris tihe.

Praegu on Venemaa kodanikel õigus Venemaalt Soome siseneda vaatamata reisipiirangutele, kui nad kuuluvad ühte kümnest erandist, mille  hulka kuuluvad näiteks Soome kodanike ja välismaalaste pereliikmed, kes elavad alaliselt Soomes, töötavad viisaga või kui nad on transpordi- ja logistikavaldkonna töötajad, ärireisijad, üliõpilased või omavad Soomes korterit või kinnisvara.

Kas tulevane keeld kehtib ka mõnele neist eranditest, pole veel teada.

13:53

Erinõunik Indrek Sirp tutvustas valitsuse otsust luua tööstuspark, mis võimaldab relvade, droonide ja laskemoona tootmist. „Sõda Ukrainas on näidanud, kui kriitiline on laskemoona kättesaadavus,“ sõnas ta ja lisas: „Minu hinnangul kõige kriitilisem ongi laskemoona tootmine, sest praktika on näidanud Eestis, et tootmismaa leidmine pole ettevõtjatele väga lihtne. Riik saab tulla appi ja pakkuda lisaväärtust kaitsetööstusele.“

13:51

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles reedel, et Moskva ootab Vatikani Ukraina-saadiku visiiti ja on valmis temaga kohtuma.

Lavrov rääkis televisioonis: „Nüüd jätkavad Vatikani jõupingutused, kelle saadik taas tuleb. Oleme valmis kõigiga kohtuma, kõigiga rääkima.“

Vatikani saadik Matteo Zuppi viibis sel nädalal Hiinas osana diplomaatilisest tõukejõust rahu saavutamise nimel Ukrainas.

Lavrov ei öelnud, millal teda Venemaale oodatakse.

13:46

Vene väed pommitasid okupeeritud Nova Kahhovka linna Hersoni oblastis. Hukkus üks ja vigastada sai 12 inimest.

13:42

Uue algatuse abil saavad Ukraina naissõdurid endale spetsiaalselt naistele disainitud soomusvestid.

Ukraina relvajõududes teenib umbes 42 000 naist, kellest 5000 on rindel. Soomusvestid on mitmekülgsed, eemaldatavate osadega erinevate ülesannete jaoks. Pildil on 20aastane kuulipilduja Oksana „Xena“ Rubanjak 72. brigaadist.

13:27

Samara tehas, mis toodab laagreid Venemaa lennu- ja kosmosetööstusele, läks suurejooneliselt põlema.

Loe rohkem