Südamehaigused tabavad järjest nooremaid inimesi. Selle tõttu on mõistlik oma südame tervise eest hoolitseda enne, kui tõsisemad tervisehäired juba käes on.

Foto: Envato Elements
Sisuturundus
15. september 2023 15:14

Kuidas tagada südame häireteta töö pikkadeks aastateks?

Üldlevinud arvamuse järgi ohustavad südamehaigused peamiselt mehi ja eakaid inimesi, aga meditsiinistatistika põhjal ole see sugugi nii. Tänapäeva ülikiire elutempoga kaasnev stress ja ebatervislik eluviis võivad südant kahjustada ka noorematel inimestel ja naistel. Selleks, et süda terve ja tänulik oleks, on tegelikult nii lihtsaid viise, aga millegipärast kiputakse neid ära unustama.

Inimese suurim õigus ja eesmärk on terve ja õnnelikuna kaua elada. Ometi võiks me rohkem teadvustada, et liigne kehakaal, vähene füüsiline aktiivsus, kõrgenenud kolesteroolitase, diabeet, kõrgenenud vererõhk, suitsetamine ja liigne alkoholi tarbimine on südamehaiguste kõige olulisemad riskitegurid, mida saab iga inimene ise vähendada. Selliste tegurite eiramine viib omakorda ülepingesse kogu keha ja vaimu.

Teadlaste sõnul on just naiste puhul üheks olulisemaks südamehaiguste tekke põhjuseks stress ja pikaajaline närvipinge. Naiste südamehaiguste riskifaktoriteks on ka varajane menopaus, raseduse tüsistused ja autoimmuunsed haigused (nt. luupus ja reumatoidartriit). Samuti suurendab riski mõnede ravimite, näiteks suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine.

Süda tahab rohkem positiivseid emotsioone

Kurb statistika näitab, et südamehaigused tabavad järjest nooremaid inimesi. Seetõttu on mõistlik oma südame tervise eest hoolitseda enne, kui tõsisemad tervisehäired juba käes on. Õnneks saab oma südame tervise eest hoolt kanda ka elu nautides ning ilma rangete piiranguteta!

Oluline on teada, et positiivsus tagab südame tervise. Inimesed, kes oskavad keskenduda rohkem meeldivatele asjadele, loovad eeldused pikemaks ja tegusamaks eluks. Positiivsete emotsioonide saamiseks ja lõõgastumiseks on palju võimalusi: mõnusa muusika kuulamine, lemmikloomaga tegelemine, laheda raamatu lugemine, käsitöö ning ühised ettevõtmised koos lähedaste ja sõpradega.

Proovi mitte üleliia vihastada ja muretseda, sest kõike juhtub! Aga tea, et negatiivsed emotsioonid kahjustavad südant ja liiga pikalt mingi emotsiooni üle veelgi üle mõelda on ebamõistlik ja ebatervislik.

Paljud südamele kasulikud asjad on meeldivad.

Kõige tähtsam on mitmekesine toitumine. See on hea tervise alus, toob ka igapäevasesse ellu vaheldust ning maitsvate roogade valmistaminegi on teraapiline tegevus! Südame tervist toetavate toiduainete loetelu on pikk, nii et süüa võib praktiliselt kõike, aga mõistlik on mõnede toiduainetega (nt rasvane sealiha, rämpstoit, pagaritooted, suhkrurikkad joogid ja maiustused) mitte liialdada.

Rohkem värskeid aedvilju, vähem maiustusi. Saiakesed, küpsised ja kommid on kasulik asendada puuviljade ja pähklitega ning pastatooted köögiviljadega. Söö erinevaid puu- ja aedviljade kombinatsioone: nii rohelisi, oranže kui kollaseid vilju ning tumedaid marju. Nendest toitudest saad erinevaid antioksüdante ja vitamiine.

Rohkem kala, vähem rasvast liha. Kaladest tasub eelistada avamerekalu, mis sisaldavad palju südamele kasulikke oomega-3 rasvhappeid. Loomsetest toodetest on soovitatav valida väherasvasem liha, kanamune ja kodujuustu.

Jõukohane füüsiline koormus on vajalik. Selleks, et tagada oma südame tervise jaoks oluline füüsiline koormus, ei pea ilmtingimata kümneid kilomeetreid jooksma või tundide viisi trennis rassima. Piisab ka hoogsamast pooletunnisest jalutuskäigust looduses. Võimlemise saab edukalt asendada tempoka muusika taktis tantsimisega.

Alkoholiga ei tohi liialdada, kuid sellest ei pea ka täielikult loobuma. Pokaal punast veini ei tee midagi halba vaid pigem tuleb südamele kasuks. Väike alkoholikogus võib tõsta „hea“ HDL-kolesterooli taset ning aidata ära hoida trombide teket.

Looduslikud vahendid südame toetuseks

Riskirühmadesse kuuluvatel inimestel soovitatakse kasutada südant toetavaid looduslikke abivahendeid. Uut ja kõige tõhusamat südamele ja veresoonkonnale mõeldud toodete põlvkonda esindab looduslik komplekspreparaat Cardilong.

Cardilongi koostisse kuuluvad ravimtaimede ekstraktid, mineraalid ja bioloogiliselt aktiivsed ained (koensüüm Q10, aminohapped, vitamiinid), mis toetavad ja tugevdavad südame tervist ning aitavad säilitada südame normaalset ja ühtlast rütmi. Selline tasakaalustatud koostis kergendab südame koormust ning tagab südame häireteta töö pikkadeks aastateks. Cardilongi soovitatakse nii südamehaiguste riskirühma kuuluvatele inimestele kui ka aktiivsetele harrastussportlastele. Preparaat sobib hästi ka noorematele ja eakamatele inimestele südame toetamiseks.

Cardilongiga saad tutvuda ja selle soodsalt soetada siit.