Inimese maks on võimeline taastuma, kuid ainult juhul, kui talle puhkust anda.

Foto: Envato Elements
Sisuturundus
7. september 2023 13:08

Kas sinu maks on terve? Kuidas aru saada, et maks vajab abi, ning mida teha oma maksa tervendamiseks?

Maksahaiguste esinemissagedus kasvab aastast aastasse. Kurb tendents seisneb selles, et haigestumus suureneb eriti kiiresti naiste ja noorte hulgas. Alkoholi kahjustavast mõjust tingitud maksatsirroosiga võrreldes esineb palju sagedamini haigust, mida nimetatakse mittealkohoolseks rasvmaksaks ehk maksa steatoosiks.

Miks on maksa tervise hoidmine oluline?

Maks on elutähtis organ, mis tegutseb pidevalt mitmes suunas: puhastab verd, tagab seedesüsteemi normaalse toimimise ning on glükoosi, mineraalide ja vitamiinide varude salvestaja. Lisaks sellele hoolitseb maks kolesteroolitaseme tasakaalu ja immuunsüsteemi toimimise eest. Kuna maksal on meie organismis täita sadu ülesandeid, on tema tervise hoidmine äärmiselt oluline. Siis kui maks on terve ja mürkainetest puhas, toimib kogu organism normaalselt ja meie enesetunne on hea.

Millised sümptomid viitavad maksa tervise halvenemisele?

Alati pole lihtne aru saada, et maks on ülekoormatud või haige. Selle tõttu on mõistlik tähele panna järgmisi ohumärke: kuna maks tegeleb energia tootmisega, annab ta oma ülekoormatusest sageli märku väsimuse, keskendumisraskuste või päevase unisuse tekkimisega. Maksa talitlushäired võivad avalduda ka isupuudusena, seedehäiretena, kõhukinnisusena või iiveldusena. Vahel osutavad maksa ülekoormatusele tumekollane uriin, kergesti tekkivad nahamarrastused ja liigne higistamine. Kõik need nähud viitavad sellele, et maksakoesse on kogunenud palju mürkaineid, millest tuleb kiiresti vabaneda.

Miks suureneb maksahaiguste esinemissagedus naiste ja noorte hulgas?

Mittealkohoolne rasvmaks on kõige sagedamini esinev maksahaigus, mille puhul asendub normaalne maksakude tasapisi rasvkoega. Haigestuvad nii mehed kui ka naised, kuid viimasel ajal on täheldatud naiste ja nooremate inimeste osakaalu suurenemist selle diagnoosiga patsientide hulgas.

Alkohoolne maksahaigus on eriti ohtlik naistele ja noortele. Alkoholi kahjulik mõju naiste maksale on tugevam. Naiste organism sisaldab meestega võrreldes vähem vett, mistõttu on suhteline alkoholisisaldus veres kõrgem. Lisaks sellele toodab naise maks väiksemas koguses olulist ensüümi, mis alkoholi lagundab. Noorte puhul on alkoholi mõju maksale laastavam selle tõttu, et maksa kaitsvad ensüümsüsteemid pole veel täielikult välja arenenud.

Ka ravimitest põhjustatud maksakahjustus ohustab rohkem just naisi. Ühelt poolt on põhjuseks see, et keskmine naine tarvitab rohkem ravimeid kui keskmine mees. Teisalt võib ravimite tugevam mõju maksale olla seotud ka naiste ainevahetuse erinevustega.

Mida teha oma maksa tervendamiseks?

Hea on teada, et maks on võimeline taastuma, kuid ainult juhul, kui talle puhkust anda. Esimeseks ja kõige olulisemaks sammuks on mürkide – alkoholi, sigarettide, liigsete ravimikoguste – vältimine. Maksa tervise huvides tuleb vabaneda liigsest kehakaalust, anda oma kehale piisavalt füüsilist koormust ja liikuda palju värskes õhus. Palju abi saab oma toitumise muutmisest. Piirama peaks rasvaste ja praetud toitude, maiustuste, rämpstoidu ja liigsoolaste toitude tarbimist. Samas on palju toiduaineid, mis maksa kaitsevad ja tema tööd toetavad. Maksasõbralikud toiduained on aedviljad, kaer, tatar ning pähklid ja seemned. Maksa tervist toetab ka mõõdukas kohvijoomine ja kindlasti on abiks roheline tee. Toitude maitsestamiseks on mõistlik kasutada maksa abistavaid maitseaineid: küüslauku, oreganot, salveid ja rosmariini. Maksa ülekoormuse või talitlushäirete korral on soovitatav kasutada maksatalitlust toetavaid ja maksarakke taastavaid preparaate.

Milline on efektiivne maksapreparaat?

Efektiivne maksapreparaat peaks toetama maksatalitlust ja maksarakkude taastumist ning samaaegselt maksa puhastama ning mürkaineid neutraliseerima. Maksakahjustuse vältimiseks on oluline ka see, et maksa mürkainetest puhastamine toimuks kiiresti.

Maksa mürkainetest puhastajana on kõige tugevam tegija aminohape ornitiin, mis hakkab maksas tööle väga kiiresti – juba pärast esimese annuse sissevõtmist. Maksatalitluse ja maksarakkude taastumise toetajana on tõhusaks abimeheks koliin. Koliin on vitamiinilaadne aine, mis aitab kahjustatud maksarakke taastada ning normaliseerib maksa ainevahetust.

Eelpoolöeldu tõttu on mõistlik maksapreparaatide hulgast valida selline, mis sisaldab nii ornitiini kui ka koliini. Ainuke selline toode Eesti apteekides on Hepastrong Amino – uue põlvkonna maksapreparaat, mille efektiivsust on tõestanud ka teaduslikud uuringud.

Nüüd on saadaval ka täiesti uus Hepastrong Amino Forte – ainuke lahustuva pulbri vormis maksapreparaat, mis sisaldab ülisuure annuse koliini, aminohappeid ja B-rühma vitamiine. Need bioaktiivsed ained imenduvad väga kiiresti ning tagavad kõige kiirema maksa puhastava ja taastava mõju.

Osta Hepastrong Amino soodsalt siit.