OTSI KOHTA: Tallinna ja seda ümbritsevatesse valdadesse tuleb gümnaasiumikohti mühinal juurde, kuid suuremaid gümnaasiume vajab ka Tartu.

Foto: Kollaaž (Lev Dolgachov / Alamy Stock Photo / Vida Press, Jörn Wolter / wolterfoto.de / Imago / Scanpix, Infogram)
Kadri Kuulpak, Priit Pärnapuu, Asso Ladva 26. mai 2023 07:55

„Uhh, see oli meeletu kergendus!“ meenutab ema tunnet, kui kuulis, et laps pääseb kodukandi gümnaasiumisse. Õhtulehe analüüs näitab, et keskkool võib noortele jääda kättesaamatuks mitte tiheda konkurenti ja karmide katsete, vaid lihtsalt gümnaasiumikohtade puuduse tõttu.

Gümnaasiumikohti on riigi peale ligi kolmandiku võrra vähem kui põhikoolilõpetajaid. Detailsemaks minnes: viimasel kolmel aastal on keskkoolikohti jagunud 68 kuni 69,6 protsendile põhikoolilõpetajatest. Ülejäänul tuleb jätta haridustee katki, jätkata seda mõnes kutsekoolis või proovida aasta hiljem uuesti.

Osa omavalitsustest tunnistab, et tõepoolest tuleks keskkoolikohti juurde luua. Teine osa räägib, kuidas kohalikud lapsed eelistavadki kooliteed jätkata mõnes kaugemas haridusasutuses. Nõnda ei täitu gümnaasiumid isegi juhul, kui põhikooli lõpetajaid on viis, kuus või seitse korda enam kui gümnaasiumikohti.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99