Valgevene president Aleksandr Lukašenka ja Venemaa president Vladimir Putin.

Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 25. mai 2023 19:39

Neljapäev, 25. mai. Käimas on sõja 456. päev. Vene väed korraldasid öösel Kiievile suure droonirünnaku, kuid õhutõrje hävitas kolm tundi kestnud õhurünnaku ajal kõik droonid.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

 • Soome lubas neljapäeval saata Ukrainale täiendavat sõjavarustust. Soome 16. kaitsepakett Ukrainale sisaldab õhutõrjerelvi ja laskemoona ning selle väärtus on 109 miljonit eurot.

 • Hollandi prokurörid arestisid Amsterdami lähedal Vladimir Putini endisele väimehele kuuluva maatüki, selgub Guardiani ja veel kahe meediaorganisatsiooni ühisuurimisest.

 • Valgevene president Aleksandr Lukašenka kinnitas neljapäeval, et osa taktikaliste tuumarelvade ümberpaigutamist Venemaalt Valgevenesse on juba alanud, vahendab Venemaa riiklik uudisteagentuur Tass.

 • Luganski oblasti rindelinnas Raihorodkas tabasid venelased elumaja — hukkusid 2007. aastal sündinud poiss ja 2003. aastal sündinud tüdruk, teatas Luganski oblasti sõjaväevalitsuse juht Artem Lõsohor.

 • Volodõmõr Zelenski staabiülema sõnul tagas Ukraina neljapäeval Venemaaga peetava vangivahetuse käigus 106 vangistatud sõduri vabastamise.

 • Venemaa välisministeerium teatas, et kutsus vaibale Saksamaa, Rootsi ja Taani suursaadikud.

 • USA kõrged ametnikud väidavad, et droonirünnakud Kremlile Venemaa pealinnas Moskvas selle kuu alguses korraldas ja juhtis tõenäoliselt Ukraina eriüksus või sõjaväeluureüksus.

 • Putini-vastaste Venemaa rühmituste võitlejad, kes väidavad, et sooritasid esmaspäeval piiriülese rünnaku Venemaa edelaosas Belgorodi piirkonnas, ütlesid, et nende operatsioon jätkub.

 • NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kolmapäeval Brüsseli foorumil antud intervjuus, et Ukraina taotlus saada NATO liikmeks ajal, mil sõda Venemaaga käib, ei ole päevakorras.

 • Venemaa peaminister Mihhail Mišustin saabus Hiinasse visiidile, kus ta kohtub president Xi Jinpingiga ning sõlmib mitmeid taristu- ja kaubanduslepinguid.

 • Moskva kohus pikendas märtsi lõpus Venemaal spionaažisüüdistusega kinni peetud Wall Street Journali reporteri Evan Gershkovichi kinnipidamist. Kohus teatas teisipäeval lühikesel istungil, et Gershkovich jääb vangi 30. augustini. USA nõudis Gershkovichi viivitamatut vabastamist.

 • Venemaa kaitseministeerium väidab, et rünnakus süüdistatud üksuste jäänused on nüüdseks sunnitud tagasi Ukraina territooriumile. Ministeerium teatas oma rohkem kui 70 ründaja tapmisest.

Allikad: The Guardian, BBC, CNN, Reuters, Sky News

23:48

Puhas emotsioon: Hispaania väed võitlevad pisaraid tagasi jättes pärast Hispaanias toimunud koolitust Ukraina sõduritega hüvasti.

22:49

Soome lubas neljapäeval saata Ukrainale täiendavat sõjavarustust.

Soome 16. kaitsepakett Ukrainale sisaldab õhutõrjerelvi ja laskemoona ning selle väärtus on 109 miljonit eurot, ütles Soome kaitseministeeriumi pressiesindaja CNN-ile.

See suurendab kogu kaitseabi Soomest Ukrainale alates Venemaa sissetungi algusest eelmisel aastal 1,1 miljardi euroni.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tänas Twitteris Soome valitsust abi eest.

22:07

Vene Föderatsiooni riigiduuma võttis vastu seaduse, mis võimaldab Vene Föderatsiooni kodanikke trahvida või vahistada kaartide levitamise eest, mis vaidlustavad „Vene Föderatsiooni territoriaalset terviklikkust“.

See kehtib kaartide kohta, kuhu pole märgitud Krimmi ja nelja Venemaa poolt „annekteeritud“ Ukraina piirkonda.

Trahv nende levitamise eest on kuni 1 miljon rubla, arest kuni 15 päeva.

21:28

Üks vaenlase Su-25 tulistati Melitopoli kohal alla. Veel üks Su-25 sai tõsiselt kannatada.

„Esimene Su-25 hävis täielikult – piloodil õnnestus ajutiselt okupeeritud territooriumi kohal välja hüpata.. Teine Su-25 sai tõsiselt kannatada ja oli sunnitud tegema hädamaandumise,“ seisis Ukraina rahvuskaardi teates.

20:45

Hollandi prokurörid arestisid Amsterdami lähedal Vladimir Putini endisele väimehele kuuluva maatüki, selgub Guardiani ja veel kahe meediaorganisatsiooni ühisuurimisest.

Duivendrechtis asuv maatükk kuulub Hollandi ärimehele Jorrit Faassenile, kes oli abielus Venemaa presidendi vanema tütre Maria Vorontsovaga.

Hollandi kinnistusraamatu kanne näitab, et riigi prokuratuur arestis maatüki 12. mail finants-, majandus- ja keskkonnakuritegude tõttu. Agentuur vastutab sanktsioonide täitmise tagamise eest.

Hollandi katastridokumentidest nähtub, et maatükk arestiti kriminaaluurimise käigus.

20:35

Venemaa kaitseministeerium teatas neljapäeval, et saatis kaks USA strateegilist pommituslennukit üle Läänemere lendavate lennukite eskortimiseks hävitajad.

„Vene hävituslennuki meeskond tuvastas õhusihtmärkidena kaks USA õhujõudude strateegilist pommitajat B-1B,“ seisis avalduses.

USA lennukid ei ületanud piiri ja hävitajad pöördusid tagasi kodulennuväljale, lisati teates.

20:31

Mõnede taktikaliste tuumarelvade üleandmine Venemaalt Valgevenesse on alanud, ütles Valgevene president Aleksandr Lukašenka neljapäeval riikliku uudisteagentuuri BelTA teatel.

„Oli vaja ette valmistada ladustamiskohad ja nii edasi. Me tegime seda kõike. Algas tuumarelvade liikumine,“ ütles Lukašenka.

Lukašenka lubas ka taktikaliste tuumarelvade ohutust Valgevenes, öeldes: „Ärge muretsege tuumarelvade pärast. Meie vastutame selle eest. Need on tõsised probleemid. Siin saab kõik korda.“

19:20

President Volodõmõr Zelenski nimetas Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) asejuhiks Serhii Naumiuki ja vabastas ametist SBU juhi Taras Tsiutsiura Hmelnõtski oblastis.

19:13
Lukašenko: Venemaa viib Valgevenesse tuumarelvi

Valgevene president Aleksandr Lukašenka kinnitas neljapäeval, et osa taktikaliste tuumarelvade ümberpaigutamist Venemaalt Valgevenesse on juba alanud, vahendab Venemaa riiklik uudisteagentuur Tass.

Venemaa sõlmis neljapäeval oma lähedase liitlase Valgevenega lepingu lõhkepeade hoidmise kohta spetsiaalses rajatises, mis peaks valmima veidi enam kui kuu aja pärast.

Praegu on ebaselge, kui palju tuumarelvi Valgevenes hoitakse.

Venemaa president on öelnud, et lääs peab Venemaa vastu eskaleeruvat vahendussõda.

USA valitsus usub, et Venemaal on umbes 2000 taktikalist tuumarelva, mille hulka kuuluvad pommid, mida saab lennukiga kaasas kanda, lühimaarakettide lõhkepead ja suurtükivägi.

18:30

Luganski oblasti rindelinnas Raihorodkas tabasid venelased elumaja — hukkusid 2007. aastal sündinud poiss ja 2003. aastal sündinud tüdruk, teatas Luganski oblasti sõjaväevalitsuse juht Artem Lõsohor.

17:46

Soome annab Ukrainale täiendavat sõjalist abi 109 miljoni euro väärtuses paketiga, mis sisaldab laskemoona ja õhutõrjerelvi sisaldava pakiga, vahendas Kyiv Post.

17:17

Ukraina presidendi kantselei juhataja Jermak teatas, et toimus järjekordne vangide vahetus. Ukrainasai tagasi 106 sõjavangi.

17:06

Rootsi teatas, et alustab Ukraina pilootide väljaõpet JAS 39 Gripeni hävitajaga.

15:42

USAs elav venelanna kirjutas oma garaažile „Bahmut on meie, aitäh Wagner“, et ärritada temaga samal tänaval elavaid ukrainlasest naabreid.

Ukrainlased küsivad temalt: „Kuidas saate seda kirjutada pärast seda, kui nii palju lapsi on tapetud?“

15:15

Volodõmõr Zelenskõi staabiülema sõnul tagas Ukraina neljapäeval Venemaaga peetava vangivahetuse käigus 106 vangistatud sõduri vabastamise.

Sõdurid, sealhulgas kaheksa ohvitseri, võeti kinni Bahmuti linnas, mille Venemaa on enda sõnul vallutanud.

„Igaüks neist on meie riigi kangelane. Paljud neist, keda vangistusest tagasi toome, loeti kadunuks. Nende inimeste sugulased on läbi elanud raske aja,“ ütles Andri Jermak.

14:55

Venemaa välisministeerium teatas, et kutsus vaibale Saksamaa, Rootsi ja Taani suursaadikud.

Ministeeriumi sõnul protestib see samm eelmisel aastal Nord Streami gaasitorusid kahjustanud plahvatuste uurimise „tulemuste täieliku puudumise“ vastu.

Kreml on varem nõudnud uurimise kiirendamist.

14:44
Jaapan märkas neljapäeval Vaikse ookeani ja Jaapani mere kohal Vene sõjalennukeid

Jaapan tuvastas oma ranniku lähedal ühe Venemaa luurelennuki L-20, mis lendas edasi-tagasi Ohhotski merelt Vaikse ookeani poole ja teise, mis lendas Sado saare lähedal ranniku poole, enne kui pöördus tagasi mandri poole, teatas Jaapani kaitseministeerium.

14:32

Ukraina teatel asendavad Bahmutis Wagneri üksuseid Vene väeosad, kuid palgasõdurid jäävad ka linna.

Kui varem teatati, et Wagner on alustanud oma vägede väljaviimist Bahmutist, siis nüüd on Ukraina asekaitseminister Hanna Maliar teatanud sõnumirakenduses Telegram: „Bahmuti äärelinnas on vaenlane asendanud Wagneri üksused regulaararmee vägedega. Linnas sees on Wagneri võitlejad edasi.“

Ta lisas ka, et Ukraina väed on endiselt linna edelaosas positsioonidel

Ukraina idaosa väejuhatuse pressiesindaja Serhi Tšerevatõi väitis, et Venemaa rünnakute arv piirkonnas on viimase kolme päeva jooksul vähenenud ja viimase 24 tunni jooksul on toimunud vaid kaks sõjalist rünnakut.

13:56

Ukraina presidendi nõuniku Mõhhailo Podoljaki sõnul hõlmab Kiievi eelseisev vasturünnak kümneid erinevaid aktsioone Vene vägede hävitamiseks.

Podoljak rõhutas, et kauaoodatud vasturünnak ei ole üks sündmus, mis algab konkreetse päeva kindlal kellaajal punase lindi piduliku läbilõikamisega.

Ta ütleb, et Vene okupatsioonivägede hävitamiseks erinevates suundades saab toimuma kümneid erinevaid aktsioone.

13:53

Putin tutvustas 17. sajandist pärit Louis XIV kaarti, mis tema sõnul tõestab, et „inimkonna ajaloos pole Ukrainat kunagi eksisteerinud“.

„Ma ei suuda siiani otsustada, mis mind rohkem hämmastab – kas see, et ta avalikult arutles Ukraina üle, või see, et kaardil on selgelt kirjas „Ukraina, kasakate maa“,“ imetab Financial Timesi Moskva büroo juht Max Seddon.

Loe rohkem