Foto: Envato Elements
KBM Pharma 15. mai 2023 08:16

Küllap on igaüks meist vähemalt korra elus tundnud piinlikkust higiste kaenlaaluste või higipärlite pärast näol. On täiesti loomulik, kui me higistame kuumal suvepäeval, jõusaalis või umbses ruumis. Higistamine on hädavajalik, et kaitsta keha ülekuumenemise eest. Probleeme ja ebamugavust põhjustab liigne higistamine ehk hüperhidroos - tavapärasest suurem higieritus -, millel ei ole silmnähtavat põhjust. Miks liigne higistamine tekib ja kuidas sellega toime tulla?

Liigse higistamise põhjused

Ärevus ja närvipinge. Paljudel inimestel tekib liigne higistamine pingelises ja ärevas olukorras, näiteks eksamil, töövestluse ajal või enne avalikku esinemist. Tegu on niinimetatud emotsionaalse liighigistamisega, mille algpõhjus peitub närvisüsteemis. Emotsionaalne higistamine võib osutuda väga ebameeldivaks ja piinlikuks ning sellega on võrdlemisi raske toime tulla.

Murdeiga või menopaus. Nii teismeeas kui ka üleminekuaastail toimub organismis hormonaalse tasakaalu muutus. Hormonaalse süsteemi talitlus on otseselt seotud meie keha termoregulatsiooniga. Kui hormoonide tase organismis muutub, saab aju väliskeskkonna temperatuuri kohta ebaõiget infot. Seetõttu võib kesknärvisüsteem isegi külma ilmaga otsustada, et keha vajab tugevamat jahutamist ning algabki intensiivne higieritus.

Suurenenud kehakaal. On teada, et ülekaalulistel inimestel toodab keha rohkem soojust. Samal ajal toimib paksem rasvakiht polstrina, mis kipub takistama normaalset soojusvahetust keha ja ümbritseva keskkonna vahel. Ülekuumenemise vältimiseks algabki intensiivne higieritus.

Mõned haigused. Mõnel juhul võib suurenenud higistamine tekkida haiguste, näiteks endokriinsete häirete, reuma või närvisüsteemi haiguste puhul. Sel juhul võib higistamine alata ka jahedas ruumis ning puhkeolekus.

Idiopaatiline liighigistamine. Paljudel juhtudel ei olegi võimalik jälile saada, mis on liigse higistamise tegelikuks põhjuseks. Idiopaatiline higistamine algab tavaliselt lapse- või noorukieas, võib olla pärilik ning esineb peamiselt paikselt kätel, jalgadel, kaenla all, harvem näol. Tegu on inimese individuaalse eripäraga, millega tuleb kohaneda.

Arstide nõuanded liighigistamisega toimetulekuks

Veeprotseduurid. Liighigistamise vastu võitlemiseks on eriti soojal aastaajal mõistlik käia sagedamini duši all. Higistamist aitab hästi pärssida niinimetatud kontrastdušš külma ja kuuma veega vaheldumisi. Hästi mõjuvad ka regulaarsed aroomivannid okaspuude või salvei eeterlike õlidega või tammekoore ekstraktiga. Higilõhna vähendamiseks on soovitav raseerida kaenlaaluseid.

Riietumine. Soovitatav on kanda õhku läbilaskvaid naturaalsetest kangastest (puuvill, vill, siid) rõivaid ja sokke ning nahkjalatseid. Jalatseid tuleks vahetada iga päev, et anda läbihigistatud jalanõudele aega kuivada. Võimalikult sageli peaks käima paljajalu.

Dieedi muutmine. Higistamise vähendamiseks tuleb loobuda kofeiini sisaldavatest jookidest: kohvist, kangest teest ja kakaost. Piirata tuleks ka vürtsikate ja liiga soolaste toitude tarbimist. Kindlasti tuleks vähendada alkoholi tarbimist, kuna see mõjutab oluliselt termoregulatsiooni. Samas on soovitav juua rohkem vett ning süüa värskeid puu- ja aedvilju.

Salvei: tõhus looduslik abi higistamise vastu. Liigse higistamise vastu võib saada abi loodusest. Tõhusa higistamisvastase toimega on tuntud ravimtaim salvei. Salvei higistamist pärssiv toime tuleneb tema koostisesse kuuluvatest parkainetest, eeskätt rosmariinhappest. Higieritust vähendab isegi tavaline salveitee, kuid piisava toime saamiseks peab ära jooma väga suure koguse teed. Apteekides on saadaval Swetane Duo kapslid, mis sisaldavad kõrge rosmariinhappesisaldusega salveiekstrakti.

Swetane Duo kapslid sisaldavad salveilehtedes leiduvaid parkaineid kontsentreeritud kujul ning seetõttu on nende higistamisvastane toime palju tõhusam kui salveiteel. Lisaks salveile sisaldab Swetane Duo ka melissi ekstrakti, mis samuti aitab võidelda liigse higistamisega ning samas leevendab pingeid ja stressi. Erinevalt antiperspirantidest toimivad Swetane Duo kapslid seespidiselt ning pärsivad higieritust kogu keha pinnal. Swetane Duo aitab nii ülekaalust tingitud higistamise, klimakteeriumiga kaasnevate higistamishoogude, emotsionaalse higistamise, öise higistamise, käte higistamise, jalgade higistamise, kaenlaaluste higistamise jms korral. Kapslid sobivad hästi ka teismelistele, kes tänu hormonaalse tasakaalu muutustele kannatavad liighigistamise all.

Swetane Duo kapslid saad soodsalt osta siit.