Eesti uudised

"Absoluutne absurd, kurat!" 

Kadri Paas , 29. juuni 2001, 23:00
KÕIK ON NII, NAGU BRÜSSEL NÕUAB: Lagedi Jõe poe müüja Aivari sõnul kulus väikese kaupluse “eurokõlblikuks” tegemiseks 12 000 krooniFoto: Jarek Jõepera
1. juulil kehtima hakkavad uued bürokraatlikud nõuded pitsitavad väikekauplusi ja suurkööke. Tõenäoliselt peab nii mõnigi ukse kinni panema.

"See seadus on täielik jama! See sööb sellised väikesed poekesed lihtsalt välja," on Lagedi Jõe poe müüja Aivar kindel. "Kusagil 12 000 kulus selle pulli peale!" vannub Aivar. "Absoluutne absurd, kurat!"

Nüüd on tervisekaitse- ja tuletõrjenõuded täidetud ja inspektorid olevat poeruumidele hea hinnangu andnud. "Ventilatsioon ja soe vesi on ka," kiidab Aivar. Kauplus on seest vooderdatud puiduga, seintel ripuvad kenad kalasoomustest valmistatud pildid. "Kui aga kõiki euronorme tuimalt täita, ei jää Eestisse midagi stiilset järele," arvab ta.

Aivar imestab, et inspektorid tahtsid näha ka kaupluse tualettruumi. Poeke aga asub perele kuuluval krundil, vaid mõnekümne meetri kaugusel elumajast, kus kanalisatsioon ja WC alati olemas olnud.

Direktiiv paneb poed paika

Euroopa Liidu infosekretariaadi nõuniku Paavo Palgi sõnul pole ühtset õigusakti olemaski - kõik on tõlgendamise asi. "On direktiiv, mis paneb paika kohustuslikud eesmärgid, nende täitmise viise aga ette ei kirjutata," valgustab Palk SL Õhtulehte.

Tähtsaim nõue on tervise ohutus. "Köögis võiks olla kaks kraanikaussi. Seinad ning riiulid peavad olema materjalist, mis ei kogu mustust," teab Palk. Üldisemalt soovitatakse, et ruumid oleksid ohutud, st. nad peavad olema ehitatud tervislikest materjalidest. Hoone ei tohi ka tulekahjus kohe kokku variseda.

Türi Kadri Tare kaupluskohviku juhataja Liidia Tõrviku sõnul on tervisekaitseinspektsioon nendega peaaegu rahul. "Meil on kraanikausid ja ventilatsioon. Oleme kulutanud juba 50 000-60 000 krooni. Valgustus tuleb aga veel vastavusse viia," ütleb Tõrviku ja imestab euronõuete üle: "600luksine laevalgustus on siia poodi tegelikult liiast!"

Tervisekaitseinspektsiooni pressiesindaja Agnes Jürgensi sõnul on nende ameti kontrollida 1500 maapoodi, millest ainult 505 vastab kõigile (euro)nõuetele. Maakaupluste suuremad puudused on veekvaliteet ja -varustus.

Köögi euroremont maksab miljoneid

Tallinna Pelgulinna haigla ülemõe Viivi Maristi sõnul on neil köögi renoveerimisprojekt juba 1999. aastast, ent siiani pole tööks raha jätkunud. "Tervisekaitseinspektsioon andis meile rahuldava hinde, sest pole näiteks suuri elekterkeetjaid." Ventilatsiooni korrastamist alustab haigla õige pea, kuid normidele vastavaks saab kööki pidada alles pärast umbes 1,5 miljoni kroonist kapitaalremonti.

Keila haigla köögist öeldi SL Õhtulehele, et nemadki ei vasta kaugeltki nõuetele ja köögi renoveerimiseks kulub umbes 5 miljonit. "Meile anti aasta armuaega," tunnistab naishääl haiglaköögist.

Tallinna Georges Brownesi pubi koka Erkki arvates vastab nende köök igati euronõuetele. "Tervisekaitse pani meile hea hinde, sest ventilatsiooniga on väike probleem."

Türi-Alliku Veskisilla motelli juhataja sõnul olid tervisekaitseinspektorid nende köögiga rahul: "Kõik leitud puudused kõrvaldasime." Seks tööks kulunud summat ei oska omanik täpselt öelda, ent vihjab: "Ikka miljoniga tuli arvestada."

Paide gümnaasiumi majandusjuhataja Urve Vene arvab, et nende kooli köök praegu küll nõuetele ei vasta. Remont aga on tulemas ja ventilatsioon korrastatakse juba suvel. "Kapitaalremont peaks algama järgmisel aastal," ütleb majandusjuhataja.

677 koolisööklast vastab kõikidele tervisekaitsenõuetele vaid 183. Puuduste edetabelis on kehv kanalisatsioon, ventilatsioon, köögiinventar ja sanitaarseisukord.

Nõuded maapoodidele ja suurköökidele

Maa-ala, hooned ja ruumid olgu puhtad ja heas seisukorras.

Ruume ja seadmeid peab saama hõlpsalt puhastada.

Käitlemisettevõttes peab olema piisavalt külma ja sooja veega kätepesukohti ning töötajate olmeruumid.

Käitlemisvahendite ning toidu pesemiseks peavad olema eraldi valamud.

Käitlemisettevõttes peab olema piisavalt vesitualette koos kätepesu võimalusega.

Kanalisatsioon peab olema piisava võimsusega ning ruumides olgu loomulik või mehaaniline ventilatsioon ja piisav valgustus.

Käitlemisruumi lakke ja laevalgusteisse ei tohi koguneda tolmu ja hallitust ning sealt ei tohi midagi alla pudeneda. Akendel olgu putukavõrgud.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee