Sumena asutajad Oliver Sebastian Lamp (vasakul) ja Joosep Kaljula.

Foto: Sumena
Sumena OÜ 10. aprill 2023 13:31

Veebis ja Balti jaama turul toimetab Eesti esimene „parim enne“ või sellele lähenevate toodete pood Sumena.ee, kust ostetakse igal kuul kümneid tuhandeid kvaliteetseid kaupu, mis on 30–90 protsenti tavapoodidest odavamad.

Sumena asutaja Oliver Sebastian Lambi sõnul on Sumena ainus toidupood Eestis, mis pole aasta jooksul hindasid tõstnud. „Saame kõik nii odavalt kätte – näiteks kui kellelgi jääb suurem partii lattu seisma, anname selle kauba ka ise inimestele poolmuidu edasi,“ ütleb Lamp.

Praegu on Sumena valikus 300 toodet alates maiustustest ja mahladest kuni kuivainete, ilutoodete ja lemmikloomatoiduni. „Elu on väga kalliks läinud, aga päästetav toit on tavapoe hindadest isegi kuni 90 protsenti soodsam,“ lisab ta.

Sumena on ainus toidupood Eestis, mis pole aasta jooksul hindasid tõstnud

„Meilt ostetakse kõik kiiresti ära – ükskõik kui suur partii läheb paari nädalaga kaubaks, sest hinnad on tõesti head. Näiteks kui Kalevi kommikarp või mandlid maksavad tavapoes kolm eurot, siis meil ühe euro kandis ja nende realiseerimistähtaeg isegi ei lähene „parim enne“ kuupäevale. Seepärast ostetakse meilt 3000–4000 Kalevi šokolaadibatooni tavaliselt ära poole päevaga. Samamoodi on meil müügil palju ökokaupa, mis tavapoes on muidu väga kallis,“ räägib Lamp.

„Parim enne“ ja sellele läheneva kauba ostmine säästab raha ja loodust

„Eestis raisatakse igal aastal 164 miljoni euro väärtuses ligi 167 000 tonni toitu, millest suure osa saaks tegelikult ära tarbida. Üldjuhul ei lange „parim enne“ tähistusega toidu kvaliteet või omadused veel kuid ja isegi aastaid peale tähtaja möödumist,“ selgitab Lamp.

Lamp lisab, et tihti inimesed ei tea seda ja viskavad ka kodus otstarbetult palju head toitu ära. „Meil on meeskonnas terviseeksperdid ning kõik poes müüdav kaup on kindlasti ohutu.“

„Meie suur eesmärk on muuta inimeste suhtumist, nagu oleks „parim enne“ või selle tähtajale läheneva toidu ostmises midagi imelikku. Tegelikult on see aga väga mõistlik – see on ühelt poolt kasulik loodusele ning teisalt võimaldab inimestel säästa sadu eurosid,“ ütleb Lamp.

Vaata Sumena veebipoest – kui odavad on Eesti kõige soodsamad toiduained. Sumena päris poe leiab Balti jaama turult.