Foto: BZB Cabins
BZB Cabins 9. märts 2023 13:51

Sigmar Sikk juhib USA-s tegutsevat ettevõtet BZB Cabins, mis impordib Eestist ja müüb USA-s peamiselt välisaunasid. BZB Cabins on loodud 2013. aastal.

Igal aastal tutvustatakse USA turgudel uusi, kõrge kvaliteediga tooteid – lisaks saunadele ka kuure, lehtlaid, kämpinguid ja katusealuseid autodele. Üheks uueks tooteks on näiteks erineva kujuga torusaunad, mis on osutunud klientide seas täielikuks hitiks. Sikk selgitab, kuidas ta Eesti sauna USA turule viis ning kuidas teha sama ka muude toodetega.

Südamelähedaseim viia turule Eesti tooteid

Sikk on tegelenud puidu ja puidutoodetega juba 2001. aastast. 2012. aastal otsis ta uusi tooteid, mida võiks USA-s turule tuua. Alguses keskenduti aiamajadele, aga kuna saun on ka endale südamelähedane, liikus fookus aina rohkem saunadele ja saunatoodetele.

Mees tõdeb, et pakkumisi on tulnud ka mujalt Baltikumist ja teistest Ida-Euroopa riikidest, kuid talle on siiski kõige südamelähedasem müüa just Eesti tooteid. Saunad on USA-s osutunud sedavõrd populaarseks, kuna nad sobivad hästi kohtadesse, kuhu on keeruline ligi pääseda tavapäraste ehitusmaterjalide ja ehitusmeeskondadega.

Ettevõtte suurimaks trumbiks on personaalne lähenemine. Kui klient neilt ostab, saavad nad spetsialistilt kogu vajaliku info ja abi.

Sikk kinnitab, et ameeriklased tunnevad Eestit ja Eesti tooteid aasta-aastalt aina paremini. Ta kinnitab, et Ameerika turg on piisavalt suur ja ruumi jagub kõigile. Kui pakkuda head ja kvaliteetset toodet on müük kindlasti edukas.

BZB Cabins otsib koostööks alati uusi ja huvitavaid tooteid. Nad saavad olla oma teadmiste ja kogemustega hea partner firmadele, kes sooviksid USA turule siseneda. Samuti on ettevõte toeks oma laoga ja sissetöötatud logistikalahendustega.

USA turgu karta ei maksa

Sikk toob välja, et suur pluss on kindlasti Ameerika turu suurus ja stabiilsus. Olenemata majanduse käekäigust on USA turg piisavalt suur, et isegi ajal, kui tuleb püksirihma pingutada, on oskuslikult majandades võimalik vee peale jääda.

Ta julgustab, et USA turgu karta ei maksa – tasub julgelt peale hakata ja oma toodet laiale ilmale esitleda!

Kindlasti võib tekkida tunne, et Ameerika on kaugel, aga kasutades tänapäevaseid tehnoloogiaid (interneti võimalusi) saab tööd korraldada kasvõi Eestist.

Hea, kui on olemas usaldusväärne kohapealne partner

Siiski on Eesti toodete USA turule viimisel ka omad väljakutsed. Üks neist on logistika. Kuna tarneahel on pikk, võib see ettevõtja jaoks olla keeruline ja kallis. Seetõttu on oluline hoida osa inventuuri kohapeal. Teiseks väljakutseks on see, et USA turul on klient harjunud, et võib lausa kuni 60 päeva jooksul toote tagastada. Selline tegevus ei ole Eestis kindlasti tavapärane.

Näiteks eritellimusel sauna tellimine USA-sse võtab aega umbes neli-viis kuud. Kõigepealt tootmine, siis transport Eesti sadamasse, Euroopa sadamasse, Ameerika sadamasse, lattu ja lõpuks kliendini. Seal on palju aspekte, mida kiirendada ei saa. Samas võib kliendi jaoks nelja kuuga paljugi muutuda, näiteks finantsiline olukord või kolimine.

Aega võtab kontaktide loomine. Sikk selgitab, et USA turg on küll väga suur, aga teatud sektorites ikkagi tunnevad kõik kõiki. Nii tunneb ta peamisi importijaid ning kui ta puidumüügiga tegeles, tuli tihti ette, et kui pakuti Baltikumist puitu, seostati seda temaga. Küll aga võtab selliste kontaktide loomine mõistagi aega. Seega on taas hea, kui on olemas usaldusväärne partner, kellel on kontaktid olemas.