Foto: Medkeskus
MedKeskus 23. märts 2023 11:11

Nitriilkinnastest on tänapäeval saanud hädavajalik kaitsevahend meile kõigile, olenemata eluvaldkonnast. Nitriilkindad on sünteetilisest kummist valmistatud ühekordselt kasutatavad kindad, mis olid algselt välja töötatud meditsiinivaldkonna töötajatele. Nüüdseks on kindad populaarsust kogunud ka toiduainetetööstuses ja autotööstuses, aga ka iluteenindajate ja muude harrastajate seas. Artiklis räägime lähemalt, mille eest pakuvad nitriilkindad kaitset ning miks peaks igas majapidamises vähemalt pakk nitriilkindaid olema.

Miks meditsiinitöötajad armastavad nitriilkindaid?

Nitriilkindad võeti esmakordselt kasutusele 1990ndatel aastatel latekskinnaste alternatiivina, kuna lateksi allergia tekitas muret. Sellest ajast alates on nitriilkindad muutunud tervishoiutööstuses üha populaarsemaks.

Neid kasutatakse tavaliselt meditsiinilistel protseduuridel, et kaitsta tervishoiutöötajaid ja patsiente ristnakatumise ja infektsiooni eest. Samuti pakuvad kindad kaitset torgete, rebendite ja kemikaalide eest, muutes need ideaalseks valikuks protseduuridel, mis hõlmavad ohtlike ainete ja vedelike käitlemist. Lisaks sellele on nitriilkindad hüpoallergeensed ja enamiku kasutajate jaoks ohutud, erinevalt latekskinnastest, mis võivad mõnel inimesel põhjustada allergilisi reaktsioone.

Foto: Medkeskus

Nitriilkindad ilutööstuses

Üks peamisi põhjuseid, miks ilutööstus kasutab nitriilkindaid, on hügieeni säilitamine. Nitriilkindaid kasutatakse sageli juuksuriteenuste, maniküüri, pediküüri, vahatamise ja muude ilutöötluste ajal, et kaitsta nii oma ala spetsialiste kui ka nende kliente bakterite, viiruste ja muude patogeenide ülekandumise eest.

Lisaks bakterivastasele kaitsele aitavad kindad kaitsta iluspetsialiste kahjulike kemikaalide eest, mis võivad naha kaudu imendudes tekitada nahaärritust. Näiteks selline aine nagu formaldehüüd, mida leidub küünetugevdajates ja -lakkides, võib põhjustada naha irritatsiooni ja allergilisi reaktsioone.

Foto: Medkeskus

Nitriilkindad harrastajatele

Olenemata sellest, kas tegeleme puidutöö, lilleseade, maalimise või lihtsalt kodu koristamisega, on oluline kaitsta oma käsi erinevate kemikaalide ja muude ebamugavuste eest. Nii tagame, et ei ohusta oma käsi ja nahka kahjulike ainetega. Lisaks sellele on nitriilkindad saadaval erinevates suurustes ja värvitoonides, muutes need igale harrastajale stiilseks lisandiks.

Ka koduses keskkonnas on kindad mitmesuguste ülesannete juures kasulikud. Majapidamistoimingud nagu vannitoa, köögi ja põrandate puhastamine või aiatööde tegemine saab muretult ja mugavalt tehtud.

Foto: Medkeskus

Kuidas võib nitriilkinnaste kasutamata jätmine kahjustada meie tervist?

Järgnevalt toome välja 4 põhjust, miks on oluline kaitsta oma käsi erinevate kemikaalide eest:

  • Nahaärritus ja allergilised reaktsioonid: paljud kodu- ja tööstuskeskkonnas kasutatavad kemikaalid võivad põhjustada nahaärritust ja allergilisi reaktsioone. Selle tagajärjel võib tekkida punetus, turse ja sügelus ning mõnel juhul võib see põhjustada tõsiseid reaktsioone nagu villid või lööve.

  • Keemilised põletused: mõned kodupuhastusvahendid, nagu valgendaja ja torupuhastusvahend, võivad nahaga kokkupuutel põhjustada keemilisi põletusi, mis võib tekitada valu, turset ja raskematel juhtudel isegi koe kahjustustusi.

  • Vereringesse imendumine: mõned kemikaalid võivad kaitsmata käte pealt imenduda vereringesse. Tõsisematel juhtudel võib see tekitada süsteemseid tagajärgi meie kehale, sealhulgas organite ja kudede kahjustusi.

  • Mürgised kemikaalid: naha kokkupuude mürgiste kemikaalidega võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Näiteks kokkupuude plii, elavhõbeda või asbestiga võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme nagu vähk, neuroloogilised kahjustused või hingamisprobleemid.

Kokkuvõttes on nitrilkindad tänapäeva maailmas hädavajalikud, pakkudes kaitset erinevatele oma ala spetsialistidele: meditsiinitöötajatele, iluspetsialistidele, toiduainetetööstuse töötajatele ja ka tavakasutajale.

Kui otsite kvaliteetseid nitriilkindaid, siis Medkeskus on oma laiahaardelise valikuvõimaluse ja alati abivalmis klienditeenindusega abiks. Külastage veebilehte Medkeskus.ee ja tutvuge nende tootevalikuga siin.

Vaata ka Medkeskuse nitriilkinnaste kasutamist tutvustavat videot:

Video: Paula Lill