Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 17. märts 2023 19:32

Asi on tegelikult tõsine – meie laste ja ka täiskasvanute ujumisoskus teeb väga muret. Kooliprogrammis korraldatud ujumiskursus peaks andma väärt oskuse, mis võib sõna otseses mõttes päästa nii enda kui ka kaaslase elu.

Me ei pea siin silmas üksnes viimase aja õnnetusi, vaid laiemat pilti. Möödunud aastal nõudis märg haud 30 inimelu. Veeõnnetustes hukkus 24 meest ja neli naist, lisaks kaks last.

Meie laste konna- ja kroolimisoskus on olnud peale koroonaaega nigel, millest räägitakse pikalt ka laupäevases Õhtulehes. Kuigi ujumisõpe on kohustuslik, napib kohati selle korraldamiseks, eriti laste ujulasse viimiseks-toomiseks, majanduslikke vahendeid. Ka on tekkinud vahepeal klassid, kes pole eriolukorra tõttu basseini näinudki.

Ei maksa jääda uskuma rahvasuud, et küll see ujumisoskus tuleb kuidagi ise. Ei pruugi tulla. Seda näitavad kiiresti täituvad täiskasvanute ujumistunnid, kuhu panevad end kirja inimesed, kelle ujumisoskust iseloomustab see, et esimesed kolm meetrit koera-konna-krooli segastiili, edasi puhas vene kirves. Otse põhja.

See vanarahva käibevormel, et parim ujumisõpe on sügavas kohas üle pea vette lükkamine, ei pea paika. Nii võib inimene saada hoopis terve elu kestva trauma. Igaüks meist suhestub veega erinevalt ja seda tuleb austada. Kvalifitseeritud õpetaja on siin oluline teejuht. Vesi võib olla imeline keskkond, milles nii oma vaimu kui ka füüsist parandada, ent sellega tuleb enne sõbraks saada.

Ujumistundidega käivad kaasas ka teadmised, kuidas mistahes veekogu ääres ennast ja teisi säästvalt käituda. Kindlasti ka see, et vees veiderdamine võib olla ohtlik ja purjuspäi ujuma ei minda. Viimane on meil väga tõsine probleem, sest mullu uppunuist enamik ehk 19 inimest oli raskes joobes (keskmiselt kaks promilli). Eraldi kinnistamist vajab arusaam – palun, ärge kunagi hüpake vette tundmatus kohas.

Jaanipäevani, mil meil läheb lahti mitteametlik suvitus- ja suplushooaeg, on veidi alla 100 päeva. Imeline aeg, et kogu pere ujumisoskust hinnata ja vajaduse korral kambakesi koolitusele minna. Ujumisoskuse täiustamine on igal juhul väärt investeering. Need kursused pole aga sugugi odavad, ka lastele mitte. Siin peavad tulema appi kool ja riik, et võimaldada ka tagantjärele kõikidele lastele ujumisõpe, kui see on eri põhjustel vahele jäänud. Märg haud on niigi palju ohvreid nõudnud.