Harikrokodill Lonni

Foto: Inari Leiman
Toimetas Triinu Laan 17. märts 2023 10:53

Loomaaed teatab sügava kurbusega kahe väljapaistva loomaaiaasuka lahkumisest.

Esmaspäeval suri ägeda kõhukelme- ja munasarjapõletiku tagajärjel harikrokodill Lonni, kes elas Tallinna loomaaias alates 1972. aastast. Tema maost leiti maomahla toimel õhukeseks kulunud krooniaegseid münte, mis oma teravate servadega võisidki põletiku põhjustada. Müntide viskamine loomade basseinidesse ja aedikutesse on seal elavatele elukatele väga ohtlik.

Läinud aasta EAZA (Euroopa loomaaedade ja akvaariumide assotsiatsiooni) konverentsil oli just teemaks sagenenud metallileiud (mündid, telefoniakud jm) roomajate kõhus. Riia loomaaia omaaegne staar eakas alligaator suri samuti tõenäoliselt elu jooksul kõhtu kogunenud müntide põhjustatud tervisehädadesse.

Harikrokodill Lonni

Foto: Inari Leiman

Harikrokodill Vanamees on nüüd viimane loomaaiaasukas, kes on elanud Mäekalda tänaval paiknenud loomaaias. Ta saabus Tallinna Berlin Tierparkist 1972. aastal. Tema arvatav sünniaeg on 1963. Toona, kui väike Vanamees munast koorus, ei olnud arvepidamine veel nii täpne kui tänapäeval.

Reedel, 10. märtsil said otsa ka vööthüään Kati elupäevad. Viimased kuud toetavat ravi saanud loomal avastati kasvajad kõris ja emakas. Kati sündis Tallinna loomaaias 10. juulil 2005 ning elas siin 17 aastat ja kaheksa kuud. Sellega püstitas ta meie loomaaias elanud vööthüäänide uue vanuserekordi. Tallinna loomaaias elab nüüd ainult üks vööthüään, 13aastane isasloom Kanter.

Vööthüään Kati

Foto: Inari Leiman