Foto: Aldo Luud
Toimetas Triinu Laan 16. märts 2023 18:08

Terviseamet leidis korduskontrolli käigus kõikidest Aura keskuse esimese korruse duššidest Legionella pneumophila bakterit. Lisaks osutusid positiivseks ka Anne sauna kahest dušist võetud proovid.

Aura keskuses viibivad kliendid suunatakse pesema teise korruse duširuumidesse. Teise korruse kasutamise osas piiranguid ei ole, kuid keskuse võimaliku sulgemise osas tehakse otsus lähiajal.  Anne saunas suletakse baktereid sisaldanud dušid.

Tartu linnapea Urmas Klaas kutsus reede hommikuks kokku koosoleku, et saada olukorrast täpsem ülevaade ning kavandada edasised tegevused. Koosolekule on kutsustud ka Aura keskuse, Anne sauna, terviseameti ja Tartu Veevärgi esindajad.

Klientidel, kes on kahe nädala jooksul külastanud Aura keskust või Anne sauna, palutakse oma tervist jälgida ja bakterile viitavate haigusnähtude korral pöörduda perearsti poole.

Märtsi algul suleti Tartu V Spa, sest sealt leiti ohtlikku Legionella bakterit, mis võib põhjustada raskekujulist kopsupõletikku legionelloosi. Eestis on tänavu registreeritud neli juhtumit, millest vaid üht saab seostada veekeskusega, ütles terviseameti nakkushaiguste osakonna nõunik Irina Dontšenko.

Eelmise nädala alguses leidis terviseamet Aura keskuse esimese korruse naiste pesuruumi ühest dušist Legionella pneumophila bakterit. Ohutuse huvides suleti esimese korruse pesuruumides osad dušid. 

Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialisti Annus-Urmeti sõnul leidub Legionella baktereid igal pool, need on looduses tavalised mulla- ja veebakterid. Legionelloosi põhjustab neist vaid Legionella pneumophila.

„Tehiskeskkonnas leidub Legionellasid eelkõige joogiveesüsteemides, kraanides, duššides, purskkaevudes, konditsioneerides, ventilatsiooni- ja õhuniisutussüsteemides ja mujal.“

Legionelloosi nimetatakse veetekkeliseks haiguseks. Bakterid satuvad organismi veepiisakestega, kui inimene hingab sisse legionellaga saastunud vee aerosooli, näiteks kui ta kasutab dušši või õhuniisutajaid või on purskkaevu läheduses.

Legionellade levimist veesüsteemides soodustab sealne soodne keskkond – soe vesi, vee vähene liikumine torustikus, torustikumaterjal, teised veetorustikus elavad mikroorganismid. Legionellad paljunevad ja levivad väga hästi veetemperatuuril 20–45 °C, kuid võivad pikemat aega säilida ka külmemas vees (6–20 °C) ja soojemas vees (45–60 °C) ning seisvas vees. Seetõttu võib neid veetorustikes leiduda üsna sagedasti.