PodiumNorth 16. märts 2023 09:59

Soome on meie lähimaid naabreid ja eestlastel on soomlastega palju sarnasusi. Ometigi – mis puutub õnnemängudesse – on meie põhjanaabrid võtnud hoopis teise lähenemise.

Vaatame lähemalt, mis toimub meie ülemerenaabrite hasartmänguturul. Liiatigi on Soome paljude eestlaste teiseks koduks ning pole saladus, et vabal ajal armastatakse ikka oma õnn proovile panna, ka online rahamängudel.

Välismaised ettevõtted ei saa Soomes luua hasartmängufirmat

Soome hasartmängude turu saab lahti seletada üsna lihtsalt. Tegemist on monopoliga, mis tähendab, et kogu turg on ühe firma käes. Selleks ettevõtteks on Veikkaus, mis loodi 2017. aastal, kui liitusid kolm agentuuri: Soome Slotimängude Agentuur, Veikkaus ja Fintoto. 

Sellest ajast saadik on eksklusiivne mängude pakkumise õigus antud ainult ühele riiklikule firmale. Kuigi ükski välismaine hasartmängufirma ei tohi olla Soomes registreeritud ega sealt panustamist pakkuda, pole soomlastele keelatud mängida välismaistes online kasiinodes. 

Veikkause monopoli head ja halvad küljed

Riiklikku monopoli peetakse Soomes parimaks viisiks vähendada hasartmängude negatiivseid majanduslikke, sotsiaalseid ja tervisemõjusid ning ennetada kuritarvitamist.

Hasartmängu maksudest saadud tulu kasutatakse avalikes huvides tegutsevate ühingute toetamiseks. Nii edendatakse sporti, kultuuri, teadust, kunsti, noorsootööd, tervist ja sotsiaalset heaolu laiemalt. Hasartmängude pealt saadav aastane tulu ulatub Soomes 1,1 miljardi euroni.

Probleem on aga selles, et välismaiste kasiinode kasumid, mis soomlaste pealt teenitakse, on hakanud kasvama ning loomulikult pole see Soomes märkamata jäänud. 

Samal ajal ei vasta Veikkause brändide pakutavate mängude kvaliteet päriselt tänapäeva nõuetele. Pigem on tegemist kehva kasutajakogemuse ja mänguelamusega. Seda eriti arvestades kui kiiresti muutuv ja arenev on online-mängude tööstus. 

Soome uus hasartmänguseadus

Alles hiljuti, 2017. aasta jaanuaris, muudeti Soome hasartmänguseadust. Asjasse süvenedes on selge, et on püütud monopoli haaret veelgi tugevdada, samal ajal lisades nõudeid, mis puudutavad vastutustundlikku mängimist. 

Asjaosalistele hakkab aga aina enam paistma, et selline lähenemine ja monopoli mudel ei saa igavesti kesta. Veikkause tegevjuht Olle Sarekoski ise tõstatas juba 2022. aasta suvel küsimuse uue regulatsiooni vajalikkuse üle. 

Eksperdid väidavad lausa, et juba 2026. aastal võiks Soome teiste Euroopa riikide eeskujul üle võtta reguleeritud hasartmängu turu mudeli, mis töötab hästi nii Eestis, Suurbritannias, Hollandis, Taanis kui ka teistes arenenud riikides. 

Tuleviku väljavaade

Positiivse muutusena võib välja tuua Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei eelmisel aastal läbi viidud küsitlust Soome parlamendi erakondade hulgas. Seitsme küsitletud erakonna hulgast vaid üks kinnitas, et jätkatakse monopoli mudeli toetamist.

Siiski ei ole kõik arvamusel, et asjad nii libedalt läheksid. Tuleme tagasi 2022. jaanuaris vastu võetud uuendatud hasartmänguseaduse juurde. See lüke kinnitas veelgi Veikkause monopoli staatust.

On selge, et Soome võimud soovivad karmistada reegleid välismaiste operaatorite suhtes, kes oma teenuseid Soome mänguritele pakuvad ja reklaamivad. Uue hasartmänguseaduse alusel võidakse ettevõtetele karistuseks määrata kuni neli protsenti reeglite vastu eksinud ettevõtte käibest, ulatuses kuni viie miljoni euroni.

2023. aastal plaanib Soome aga väljastada korraldusi maksete blokeerimiseks hasartmängu ettevõtete puhul, mis ei järgi uue hasartmänguseaduse ettekirjutisi.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib öelda, et Soome hasartmängude turul on näha liikumist paremuse suunas, samal ajal on hetkeseis endiselt monopoli keskne. Seni, kuni poliitikud ei võta ühtset seisukohta, et riiklik monopol on oma aja ära elanud, tuleb reguleeritud vaba turgu veel pikalt oodata.