LEIA ÜLES: Tõenäoliselt on siin koalitsiooniläbirääkimiste alguse eel tehtud pildil järgmine riigikogu esimees.

Foto: Remo Tõnismäe
Ekvard Joakit 8. märts 2023 18:17

Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside koalitsioonikõnelustel pole enamik otsi veel kokku seatud. Läbirääkijad nendivad, et võivad ka ise arutelude käigus üllatuda. Kõik osapooled jäävad vähemalt sõnades kompromissialtiks, sest alternatiivid oleksid palju ebameeldivamad.

Poliitikutele meeldib korrutada, et ametikohti – ministrid, riigikogu esimees, eurovolinik, komisjonide juhid – jagatakse alles läbirääkimiste lõppfaasis. Sealjuures räägivad nad ka tõtt.

Ametikohti on oluliselt lihtsam jagada, kui kõik juba teavad, mis saavad iga ministeeriumi prioriteetideks ning kes muude järeleandmiste tõttu kaalukamaid portfelle vajaks. Lõpuks on siiski kõikide erakondade soov, et partnerid jääks rahule. Vastasel juhul valitsus kaua ei kesta.

Lisaks ei taha läbirääkijad tekitada olukorda, kus mõni laua taga istuja ei julge keerulisi küsimusi välja käia, sest kardab, et peab ise nendele lahendusi otsima hakkama.

See aga ei tähenda, et igal erakonnal ning poliitikul poleks unistust peatselt hõivatavate ametikohtade osas. Siin terendab võimuliidul mitu hõõrdekohta, kus kõik peavad järele andma.

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
  • võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99