Eesti uudised

Salakaup Estonia pardal oli laevahuku põhjustaja? 

Tõnis Erilaid, 20. juuni 2001 23:00
Tollistatistika näitab, et seitsmel viimasel aastal on Eestist eksporditud või siitkaudu veetud üsna suur kogus plaatinagrupi metalle. Tallinnas ilmuv venekeelne äriväljaanne Delovõje Vedomosti oletab seetõttu, et 1994. aastal septembritormis uppunud parvlaeva Estonia pardal oli tohutu suur kogus osmiumi.

Aastas toodetakse maailmas umbes 40 kilo osmiumi ning Delovõje Vedomosti andmeil võis seda haruldast metalli Estonial olla sellest kogusest veerand, kümme kilo. See mahuks diplomaadikohvrisse. 10, teistel andmetel 15 kilo osmiumi hind on astronoomiline. Sellel metallil ei olegi väljakujunenud turuhinda. Jaht haruldasele salakaubale võis aga anda parvlaeva uputamise tõuke.

Delovõje Vedomosti kinnitusel valmistasid osmiumimüügi läände ette Vene ametnikud, kasutades Eestis elavaid vahendajaid - täpsemalt Rootsi firma Gary-John Ltd. Tallinna esindust. Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur keelas küll tehingu, kuid firma juht Kari Holmsten on ajalehe andmeil öelnud, et ta ei välista võimalust, et Moskva kasutas tema firmat illegaalseks osmiumi väljaveoks. Võimalik, et seda tehti Estonial.

Juba varem on Jüri Liim kirjutanud, et osmiumi oli Estonia pardal 15 kilo. Liimi sõnul oli tegu radioaktiivse osmiumiga, mis ilmselt varastati Vene kosmosekeskusest. Radioaktiivsust laeva hukkumispaigas peetakse tõestatuks pärast seda, kui Rootsi valitsus Estonia vrakki omapärase betoonsarkofaagiga katta tahtis.

Läinudsuvine Bemise ekspeditsioon ei täheldanud Estonia vrakil kõrgendatud radioaktiivsust.

Kümme aastat plaatinagruppi kuuluvaid metalle vahendanud Haapsalu firma tegevjuht Vallot Ploompuu on tunnistanud, et kuigi ta pakub Internetis seleen 74 ja osmium 187 ampulle kuni kiloses koguses, ei tea ta, kes müüb ja kes ostab. Kui tehing teostub, ei jõua ka metall Eestisse, vaid liigub ostjalt müüjale teisi teid pidi. Kuidas, seda Ploompuu ei tea. Ta on kümnete miljonite dollarite äris vaid vahendaja.