Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 25. jaanuar 2023 00:20

Poola esitas Saksamaale ametliku avalduse, ehkki on varem ka öelnud, et tarniks Ukrainale Leopardi tanke ka Berliinilt luba saamata. Lukašenka jauras.

  • Saksamaa sai Poolalt teisipäeval ametliku taotluse Leopard 2 tankide saatmiseks Ukrainasse, kinnitas Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak. ABC Newsiga rääkinud Ukraina kõrge ametniku sõnul on 12 riiki nõustunud tarnima Ukrainale kokku umbes 100 Leopard 2 tanki, kui Saksamaa valitsus selleks nõusoleku annab. Soome ja Poola on seda juba ka avalikult välja öelnud. „Me valmistame oma otsust ette ja see tuleb varsti,“ lubas Saksa kaitseminister Boris Pistorius.

  • Solidaarsusest Eestiga alandab Läti oma diplomaatiliste suhete taset Venemaaga, teatas lõunanaabrite välisminister Edgars Rinkēvičs. Otsus jõustub 24. veebruaril, lisas ta. Läti rahvusringhäälingu uudise pealkiri kuulutab, et Riia käsib Moskval samuti oma diplomaatilist esindust vähendada. Vene suursaadik Lätis peab riigist lahkuma. Läti suursaadik Moskvas aga kutsutakse kodumaale tagasi. Vene välisministeerium kutsus esmaspäeval välja Eesti suursaadiku Margus Laidre ja andis talle 7. veebruarini aega lahkuda.

  • Kiiev kinnitas Minskile, et neil pole oma kõrvalmaa suhtes mingeid agressiivseid plaane, kommenteeris Ukraina välisministeeriumi nõunik Oleh Nikolenko. Ukraina hoiatas naabrit ka Putinile järele andmise eest. Valgevene isehakanud president Aljaksandr Lukašenka pidas teisipäeval maha pika ennastimetleva tiraadi, milles kurtis „väliste ja siseriiklike äärmuslaste“ üle. Lukašenka leiab, et Ukraina on rikas riik, seega oleks samasugune stsenaarium võinud Valgevene jaoks hoopis kurvemalt lõppeda. „Ei mina taha, et keegi minu või teie ees kummardaks ja meid selle eest tänaks, aga kõigile on selge, et mille nimel ja tänu kellele me ellu jäime,“ seletas ta. Lukašenka sõnul treenitakse Ukrainas välja äärmuslasi ning Poola ja Leedu olevat üldse aru kaotanud. Lukašenka jutt oli ennekõike ähvarduseks Valgevene opositsioonile, kelle tegevusele lubas ta karmilt reageerida.

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • 8 digiväljaande lugemisõiguse
  • Üle 1300 tellijale mõeldud artikli kuus
  • Jagada tellimust 4 sõbraga
  • Võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99