Foto: EPA/Scanpix
Ohtuleht.ee 24. jaanuar 2023 16:12

Teisipäev, 24. jaanuar. Käimas on sõja 335. päev. Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell märkis, et Saksamaa ei takista Leopard tankide saatmist Ukrainasse. „Tundub, et Saksamaa ei keela nende relvade eksportimist, kui mõned Euroopa Liidu liikmesriigid, kellel neid on, soovivad neid saata,“ sõnas Borrell.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

  • Saksamaa sai Poolalt ametliku taotluse Leopard 2 tankide saatmiseks Ukrainasse, ütles Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak teisipäeval.

  • Zelenskõi viib Ukraina tippametnike hulgas läbi puhastust. Ametist lahkuvad presidendikantselei juhi asetäitja Kõrõlo Tõmošenko, kaitseministri asetäitja Vjatšeslav Šapovalov ja peaprokuröri asetäitja Oleksi Sõmonenko.

  • Saksamaa relvajõud alustasid Patrioti õhutõrjesüsteemide transportimist Poola territooriumile. Teatavasti on Ukraina piiri lähistele paigutatavate süsteemide põhiliseks eesmärgiks tagada seda, et Poola pinnale ei satuks juhuslikud raketid.

  • Poola kavatseb esitada Saksamaale palve Leopardi tankide tarnimiseks Ukrainale. Peaminister Mateusz Morawiecki sõnas, et kuigi Berliinilt küsitakse heakskiitu, tegutseb Poola igal juhul enda äranägemise järgi.

  • Venemaa teatas, et alandab diplomaatilisi suhteid Eestiga, süüdistades Tallinna „totaalses russofoobias“. Eesti suursaadik Moskvas Margus Laidre peab Vene Föderatsioonist lahkuma hiljemalt 7. veebruaril 2023.

  • Läti alandab oma diplomaatilisi suhteid Venemaaga, ütles välisminister Edgars Rinkevics esmaspäeval Twitteris. Otsus tehti solidaarselt Eestiga ja see jõustub 24. veebruaril, lisas ta.

Allikad: CNN, Reuters, The Guardian, BBC

23:14

Suurbritannia teatel hukkus Ukrainas kaks Briti kodanikku inimeste evakueerimisel.

23:12

Holland võib anda Ukrainale 18 Leopard 2 tanki.

22:35

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nimetab Kiievi oblasti kuberneriks oma büroo juhataja asetäitjaks ja vabastab ametist neli kuberneri. Kiievi oblasti kuberner Oleksiy Kuleba asendab Kõrõlo Tõmošenkot, kes vallandati hiljuti Ukraina valitsuse suurtes ümberkorraldustes. Juhivangerdusi tehakse veel neljas oblastis: Dnipropetrovskis, Hersonis, Sumõs ja Zaporižžjas.

21:48

Ukraina relvajõudude peastaap teatas 24. jaanuaril, et Ukraina sõjavägi on tõrjunud Venemaa rünnakud Lõmani ja Avdijivka piirkonnas Donetski oblasti idaosas.

21:47

USA presidendi Joe Bideni administratsioon kaalub Ukrainale anda umbes 30 Abramsi tanki.

20:25

Näe, Soome riigipea väisas Ukrainat!

19:24

Bideni administratsioon kaldub nüüd saatma suure hulga Abramsi tanke Ukrainasse. Teade võib tulla sel nädalal. See oleks osa kokkuleppest Saksamaaga, mille järgi lubaks Berliin ka Leopardi tanke saata.

19:19

Norral on 36 Leopard 2 tanki. Tõenäoliselt saadetakse neist kaheksa Ukrainasse.

19:17

Kiievi linnapea Vitali Klõtško räägib, miks tanke on vaja nüüd ja kohe.

19:15

Saksamaa kiidab heaks Poola taotluse viia Leopard 2 tankid Ukrainasse 25. jaanuaril.

„Berliin soovib selles küsimuses kiiresti otsuse teha, et vaigistada liitlaste seas kasvavat frustratsiooni,“ teatas Bloomberg, viidates nimetutele allikatele, kes on asjaga kursis.

16:01

Ukraina võitlejad ootavad taksot :)

14:46
Ukraina loodab saada 100 Leopard 2 tanki 12 riigist

ABC Newsiga rääkinud Ukraina kõrge ametniku sõnul on 12 riiki nõustunud tarnima Ukrainale kokku umbes 00 Leopard 2 tanki, kui Saksamaa valitsus annab selleks nõusoleku.

Allika sõnul sõlmiti need kokkulepped reedel USA õhuväebaasis Ramsteinis Saksamaal, kui liitlasriigid arutasid sõjalist toetust Ukrainale.

Riigid nagu Poola ja Soome on juba avalikult teatanud, et on valmis andma Ukrainale oma Leopard 2 tanke.

Asjaga kursis olev Ukraina ametnik ütles, et Hispaania, Holland ja Taani on samuti valmis andma osa oma tankidest, kuid Saksamaa nõusolek oli siiski vajalik, et asjaga edasi minna.

Maana, kus tanke toodetakse, peab Saksamaa heaks kiitma ekspordilitsentsi, kui riigid soovivad tarnida osa oma tankidest kolmandale riigile, näiteks Ukrainale.

Bideni administratsioon ja teised lääneriikide valitsused töötavad selle nimel, et suurendada Ukraina sõjalist võimekust enne lahingute võimalikku eskaleerumist lähinädalatel või kuudel.

Eelmisel nädalal toimunud briifingul nimetas üks lääne diplomaat seda õigeks hetkeks pakkuda Ukrainale uusi vahendeid, näiteks tanke.

13:44

Ukraina ringhäälingujaama Suspilne teatel on Vene laevade hulk Mustal merel kasvanud 11ni. Nende hulgas on kolm Kalibr-rakettidega varustatud pinnaalust ja üks allveelaev.

12:56

Ukraina riiklik julgeoleku- ja kaitsenõukogu kehtestab piiravad sanktsioonid 22 Vene õigeusu kiriku juhi ja preestri, sealhulgas patriarh Kirilli vennapoja Mihhail Gundjajevi vastu.

„Sanktsioonid on kehtestatud 22 Venemaa kodanikule, kes toetavad vaimsuse sildi all terrori- ja genotsiidipoliitikat,“ kommenteeris Zelenskõi.

12:31

Saksamaa otsustab peagi, kas lubada tankide Leopard 2 tarnimist Ukrainasse, ütles kaitseminister Boris Pistorius.

„Me valmistame oma otsust ette ja see tuleb varsti,“ lubas Pistorius ühisel pressikonverentsil NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.

Kui otsustatakse tankid Ukrainasse saata, saab Saksamaa väga kiiresti tegutseda, lisas Pistorius.

Ta lisas, et Saksamaa ei takistaks, kui teised riigid hakkaksid Leopard tankidel välja õpetama Ukraina sõdureid.

12:15

Saksamaa sai Poolalt ametliku taotluse Leopard 2 tankide saatmiseks Ukrainasse, ütles Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak teisipäeval.

Ukraina soovib, et Saksamaal toodetud Leopard 2, üks enim kasutatavaid lääne tanke, aitaksVene liinidest läbi murda ja okupeeritud territooriumi tagasi vallutada.

11:58

Prantsusmaa paremäärmuslaste liider Marine Le Pen ütleb, et on vastu rasketankide saatmisele Ukrainasse, kartes, et see võib eskaleerida käimasoleva konflikti Venemaaga.

Arutelu selle üle, kas saata Ukrainale raskerelvi, sealhulgas kaasaegsed tanke, on nüüdseks jõudnud Prantsusmaale.

„Prantsusmaa ja Lääs ei tohiks saata Ukrainasse rasketanke,“ ütles Le Pen. Prantsumaa president Emmanuel Macron ütles pühapäeval, et ei välista rasketankide saatmist Ukrainasse.

„Kas see kõik ei muuda sõda hullemaks?“ küsis Le Pen esmaspäeval BFMTV-le antud intervjuus ja lisas, et see võib konflikti muuta rahvusvaheliseks.

Ukrainasse rasketankide saatmise küsimuse uurimiseks on armeeminister Sébastien Lecornu saanud ülesandeks „töötada“ võimalusega toimetada Leclerci tankid Kiievisse.

11:35

Ukraina presidendi nõunik Mõhailo Podoljak ütles, et tänane personalivahetus näitas, et president Volodõmõr Zelenskõi reageeris avalikkuse nõudmisele, et õiglus peaks kehtima kõigi suhtes.

„Zelenskõi personaliotsused annavad tunnistust riigi peamistest prioriteetidest. President näeb ja kuuleb ühiskonda. Ja ta vastab otseselt avalikkuse nõudlusele – õiglus kõigile,“ säutsus ta Twitteris.

Teisipäeval lahkusid ametist presidendi kantselei juhataja asetäitja Kõrõlo Tõmošenko, asekaitseminister Vjatšeslav Šapovalov ja peaprokuröri asetäitja.

10:53

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba usub, et Leopardid jõuavad varsti Ukrainasse.

„Tankide osas on jäänud teha veel viimane samm. Oleme juba saanud Briti Challengerid, mille kohta öeldi, et see on võimatu. Saame juba praegu Prantsuse kergetanke ja kuuleme et Prantsusmaa kaalub Leclerci tankide tarnimist. Ma ei kahtle, et Leopardid jõuavad meieni, oleme lõppjärgus."

10:21

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi igahommikune luureülevaade keskendub täna spekulatsioonidele Venemaa sõjalise hierarhia üle.

„Üks Venemaa peamisi operatiivülemaid Ukrainas kindralkolonel Mihhail Teplinski on tõenäoliselt tagandatud,“ kirjutatakse ülevaates.

„Teplinski vastutas Venemaa suhteliselt eduka taganemise eest Dniprost läänes 2022. aasta novembris ning teda on Venemaal kiidetud kui võimekat ja pragmaatiline komandör. Teplinski vallandamine on tõenäoliselt järjekordne sümptom jätkuvast lõhest Venemaa operatsiooni kõrgemas hierarhias, kus kindral Valeri Gerasimov üritab kinnitadaoma isiklikku autoriteeti.“

Loe rohkem