Koer nimega Chip istub kõrvuti Ukraina sõjaväelastega, kes parandavad oma tanki rindelinna Bahmuti lähedal

Foto: STRINGER/Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 21. jaanuar 2023 16:53

Laupäev, 21. jaanuar. Käimas on sõja 332. päev. Kuigi Saksamaa ja teised riigid otsustasid eile, et Ukraina ei saa veel Leopard 2 tanke, alustavad ukraina sõdurid siiski nendega väljaõpet.

Ülevaade olulisematest sündmustest:

 • Türgi süüdistab Rootsit NATO liikmelisuse kohustuste rikkumises, teatas Türgi välisministeerium avalduses. Türgi välisministeerium teatas, et Koraani põletamine Stockholmis viitab islamofoobia, rassismi ja diskrimineerimise tasemele Euroopas. Samuti märkis osakond, et nad ei näe Rootsi samme terrorismiga võitlemiseks.

 • Pärast seda, kui Holland teatas, et nad võivad Ukrainale F-16-sid tarnida, teatas USA, et toetab liitlaste F-16 hävitajate viimist Ukrainasse.

 • Venemaa väed üritavad pealetungi Lõuna-Zaporižžja piirkonnas, püüdes samal ajal edasi tõrjuda ka Donetski osades idas, teatas Ukraina sõjavägi. Kindralstaabi teatel on venelased korraldanud piiriüleseid mürsuplahvatusi ka Sumõ ja Harkivi kirdeosas.

 • Ukraina president ütles laupäeval, et Venemaa agressioon „rikub toiduturgu“ ja süüdistas Moskvat enam kui 100 toitu vedava laeva kinnipidamises „nädalateks“.

 • Saksa meedias võib puhkeda järjekordne skandaal: Business Insider teatab, et ametist lahkuv Saksamaa kaitseminister Christine Lambrecht keelas sõjaväel enne Ramsteini varude kontrollimist, et näha, kui palju Leoparde on saadaval. Seda tehti Scholzi kaitsmiseks surve eest.

 • USA hinnangute kohaselt võis Venemaa ohvrite arv pärast nende sissetungi Ukrainasse jõuda 188 000ni. Ajakirjanikud omistasid arvud „kaitseallikatele“ pärast seda, kui USA kindral Mark Milley ütles, et Venemaa on kandnud „tohutult palju ohvreid … oluliselt üle 100 000“.

 • Ukraina presidendi Zelenskõi nõunik ütles, et ettevaatlikkus ja aeglane otsustamine, kas tankid Leopard 2 Ukrainasse saata, on inimelude hinnaga. Mikhailo Podoljak säutsus laupäeval oma pettumust „ülemaailmse otsustamatuse“ pärast Ukrainale relvatarnete üle. „Te aitate Ukrainat niikuinii vajalike relvadega ja mõistate, et sõja lõpetamiseks pole muud võimalust kui [Venemaa] lüüasaamine. Kuid tänane otsustamatus tapab rohkem meie inimesi. Iga viivitatud päev on ukrainlaste surm. Mõelge kiiremini.“

 • Eesti, Leedu ja Läti välisministrid kutsusid laupäeval ühiselt Saksamaad üles varustama Ukrainat viivitamatult tankidega Leopard, ütles Eesti välisminister Urmas Reinsalu säutsus.„Saksamaal kui Euroopa juhtival suurriigil on selles osas eriline vastutus,“ sõnas Reinsalu.

 • Venemaa palgasõdurite grupeeringu Wagneri juht saatis laupäeval Valgele Majale lühikese kirja, milles küsis, millises kuriteos tema ettevõtet süüdistatakse. Kiri saadeti pärast seda, kui Washington teatas Wagneri grupile uute sanktsioonide kehtestamisest.

 • Venemaa on sõjas kaotanud üle 100 000 sõduri, kuid Ukraina kiire võit on vaevalt võimalik, ütles USA kindral Mark Milley kohtumisel Ramsteinis. Sõjalisest vaatenurgast on Ukrainal 2023.  aastal „väga-väga raske“ Vene vägesid välja tõrjuda.

 • Reuters : USA ametnikud soovitavad Ukrainal rünnakut tagasi hoida, kuni uute relvade väljaõpe on lõppenud. Avaldamata kõrge ametniku sõnul peaks Ukraina hoiduma suure pealetungi alustamisest Venemaa vastu, kuni ta saab uusi relvi ja saab neid kasutada.

 • USA kehtestabametniku sõnul täiendavad sanktsioonid Venemaa sõjalise eraettevõtte Wagner Group vastu. USA rahandusministeerium kavatseb nimetada Wagneri oluliseks rahvusvaheliseks kuritegelikuks organisatsiooniks, vahendab Reuters kõrgele ametnikule viidates.

 • Saksamaa annab Ukrainale miljardi euro suuruse sõjalise abi paketi, ütles Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius Ramstein-8 tippkohtumisel 20. jaanuaril. Väidetavalt on paketis Patrioti raketisüsteem, seitset Gepardi õhutõrje iseliikuvat suurtükki, Iris-T õhutõrjeraketikompleks ja täiendavad juhitavad rakette. Kaitseministri sõnul hõlmab pakett ka vägede väljaõpet.

 • Eesti annab Ukrainale seni suurima koguse sõjalist abi. See sisaldab kaudtule- ja tankitõrjerelvi ning ka laskemoona – kokku 113 miljoni euro väärtuses. Meie sõjaline abi ukrainlastele suureneb sellega 370 miljonile eurole ehk veidi enam kui ühele protsendile Eesti sisemajanduse kogutoodangust.

 • Üksteist Euroopa riiki on lubanud Ukrainale täiendavat sõjalist toetust, mis aitab vägedel liikuda vastupanu osutamiselt Vene vägede väljasaatmisele, seisab Briti valitsuse ühisavalduses, mis avaldati pärast Tallinnas toimunud kohtumist. Nende riikide, sealhulgas Suurbritannia, Eesti, Läti ja Poola abi hõlmab kümneid õhutõrjesüsteeme, õhutõrjerelvi S-60, kuulipildujaid ja sõdurite väljaõpet.

 • USA teatas 2,5 miljardi dollari suurusest abist Ukrainale, mis hõlmab endas relvi ja laskemoona. Pakett sisaldab 90 soomustransportööri Stryker, lisaks 59 jalaväe lahingumasinat Bradley, õhutõrjesüsteeme Avenger ning lahingumoona.

Allikad: The Guardian, CNN, Reuters, BBC

23:31

Türgi süüdistab Rootsit NATO liikmelisuse kohustuste rikkumises, teatas Türgi välisministeerium avalduses. Türgi välisministeerium teatas, et Koraani põletamine Stockholmis viitab islamofoobia, rassismi ja diskrimineerimise tasemele Euroopas. Samuti märkis osakond, et nad ei näe Rootsi samme terrorismiga võitlemiseks.

23:23

Pärast seda, kui Holland teatas, et nad võivad Ukrainale F-16-sid tarnida, teatas USA, et toetab liitlaste F-16 hävitajate viimist Ukrainasse.

22:29

Venemaa väed üritavad pealetungi Lõuna-Zaporižžja piirkonnas, püüdes samal ajal edasi tõrjuda ka Donetski osades idas, teatas Ukraina sõjavägi.

Vene sõjavägi „viis läbi edutuid pealetungi Avdiivka sektoris (Donetskis). Ta jätkab pealetungi katset Bahmuti ja Zaporižžja suunal, suurendades lennunduse kasutamise intensiivsust,“ ütles Ukraina relvajõudude peastaap laupäeval.

Kindralstaabi teatel on venelased korraldanud piiriüleseid mürsuplahvatusi ka Sumõ ja Harkivi kirdeosas.

Samuti öeldi, et Venemaa poolt ametisse määratud administratsioon okupeeritud Hersonis „karmistab kontrolli tsiviilisikute registreerimise üle“.

„Eelkõige üritatakse luua tsiviilisikute elukohtade andmebaasi, ähvardades elektrisäästuprogrammi elluviimise sildi all voolu katkestada,“ seisab avalduses.

Vene kaitseministeerium väitis laupäeval, et mitmed Zaporižžjas Orihivi linna lähedal asuvad külad on võidetud. Ukraina pole väitele vastanud, kuid teatas, et „Zaporižžja sektoris tabas suurtükituli piirkondi rohkem kui 25 asula läheduses“.

On teateid rasketest lahingutest Bahmuti ümbruses, mis Vene ametnike väitel on aeglaselt ümber piiratud, ja ida pool Luganskis asuva Kreminna ümbruses, kus Vene väed üritavad takistada Ukraina edasitungi läbi lähedal asuva metsaala. Ukraina edu selles valdkonnas võib kahjustada Venemaa tarneliine Bahmuti suunas.

21:19

Ukraina president ütles laupäeval, et Venemaa agressioon „rikub toiduturgu“ ja süüdistas Moskvat enam kui 100 toitu vedava laeva kinnipidamises „nädalateks“.

Zelenskõi esines kõnega Berliini põllumajandusministrite konverentsil osalejatele. „Praegu, sel foorumil arutelude ajal, on Bosporuse väina (Türgi väina) lähedal rivis üle 100 laeva, mis veavad toitu. Miks? Sest neid on vaja kontrollida ja Venemaa esindajad blokeerivad seda kontrolli,” ütles Zelenskõi. „Laevu peetakse nädalateks kinni."

„See tähendab Euroopa jaoks kõrgemaid hindu. Aasia jaoks tähendab see kasvavat sotsiaalse ebastabiilsuse ohtu. Aafrikas tähendab see sellistele riikidele nagu Etioopia või Sudaan tühje laudu tuhandetele ja tuhandetele peredele,” jätkas Zelenskõi.

Ta ütles, et „maailm vajab rohkem sihikindlust ja koostööd, et peatada agressioon, mis rikub toiduturgu“ ja „peatada mis tahes riik, mis blokeerib merd ja hävitab toiduainete tarneahelaid, et anda kohtu ette kõik türannid, kes üritavad nälga tekitada. poliitilise mõju vahend.“

Ukraina president ütles, et enne Venemaa sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris „eksportis Ukraina kuus ja pool miljonit tonni toitu iga kuu“.

Kuid nüüdseks on saadetised poole võrra vähenenud, kuna tema sõnul oli Venemaa agressioon ja tegevus Ukraina toiduainete ekspordi blokeerimiseks.

Zelenskõi kutsus põllumajandusministrite konverentsil osalejaid üles ühinema algatusega „Ukrainast pärit vili“ ning looma Aafrikasse toidukeskusi. Ta kutsus nad Kiievisse „konkreetseid korraldusi tegema“.

20:09

Venemaa riikliku ringhäälingu Prantsusmaa haru RT France suletakse pärast seda, kui selle pangakontod külmutati osana viimastest EL-i sanktsioonidest Moskva vastu Ukraina sissetungi tõttu, vahendab AFP.

Kanali direktor Xenia Fedoro ütles Twitteris tehtud avalduses: „Pärast viit aastat kestnud ahistamist on võimul olevad võimud saavutanud oma eesmärgi: RT France'i sulgemise.“

Ta ütles, et 123 töötajal on oht, et neil ei maksta jaanuari eest palka ja nad võivad kaotada töökoha konto külmutamise tõttu, mis on osa viimastest Euroopa Liidu sanktsioonidest Venemaa vastu.

Prantsusmaa rahandusministeerium ütles AFP-le, et keti varad külmutati kooskõlas viimaste EL-i sanktsioonidega, mitte Pariisi algatusel.

Euroopa Liit kehtestas Venemaa meediale levikeelu vahetult pärast seda, kui Kreml saatis 2022. aasta veebruaris väed Ukrainasse.

Euroopa Kohus lükkas mullu juulis tagasi RT France'i apellatsiooni.

19:47

Ukraina riigipiirivalveteenistuse pressiesindaja sõnul nurjasid Ukraina väed reedel Venemaa luurerühma sabotaažikatse Kirde-Sumõ piirkonnas.

Ukraina väed „avastasid katse imbuda Venemaalt pärit sabotaaži- ja luurerühmast“, mis oli ületanud piiri Sumõsse, ütles pressiesindaja Andrii Demtšenko laupäeval Ukraina telesaates.

Ukraina vägedel õnnestus paljastada ja tulistada rühmitus, kes seejärel „taganes riigipiiri taha“, lisas Demtšenko.

„Tahaks märkida, et näiteks enne uut aastat üritas vaenlane Harkivi oblastis piiril aktiivselt kasutada õõnestuslikke luurerühmitusi. Sel aastal, nagu näeme, kasutatakse teist suunda — Sumõ piirkonda,“ Demtšenko. ütles.

Demtšenko andis ka värskenduse olukorra kohta Ukraina ja Valgevene piiril, öeldes, et olukord on praegu „kontrolli all“, vaatamata pingetele, mille on põhjustanud Minski lähedased suhted Kremliga.

„Siiani ei ole luureüksused ja muud komponendid, kes jälgivad olukorda selles piirkonnas, märganud Valgevene territooriumil löögirühma moodustamist, mis võiks läbi viia invasiooni. Kuid vaenlast ei tohi kunagi alahinnata,“ ütles ta.

Ukraina on „valmistunud olukorra igasuguseks arenguks“, tugevdades vägesid, mis on valmis „kui vaenlane siseneb meie riiki selles suunas või kui Valgevene ühineb selle täiemahulise sõjaga“, lisas pressiesindaja.

19:46

Vene väed on jätkanud rünnakut Ukraina positsioonidele Bahmuti ja Soledari lähedal Donetski oblasti idaosas, ütles Ukraina kaitseministeeriumi pressiesindaja laupäeval.

Ukraina riiklikul telemaratonil ütles ministeeriumi juht Andrii Jusov, et Venemaa on koondanud oma jõud ja varustuse Ida-Ukrainas Soledari lähedale.

„See on üks väheseid suundi, kus nad veel suudavad selliseid aktsioone läbi viia,“ ütles ta.

Jusov ütles, et Vene väed, sealhulgas palgasõdurite rühmitus Wagner, ei ole siiani suutnud Bahmuti vallutada.

18:55

Saksamaa seisab silmitsi liitlaste vastureaktsiooniga, kuna see ei soovi tarnida Leopard 2 tanke, et tugevdada Ukraina lahinguvõimet peaaegu aasta kestnud sõjas Venemaaga, vahendab AFP.

Reedel leppisid 50 riiki kokku varustama Kiieviga miljardite dollarite väärtuses sõjalist riistvara, sealhulgas soomusmasinaid ja laskemoona, mida on vaja Vene vägede tõrjumiseks.

Kuid Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ütles USA Ramsteini õhuväebaasis Saksamaal ajakirjanikele, et vaatamata kõrgendatud ootustele ei saa ikkagi öelda, millal otsus tehakse ja milline on otsus tanki Leopard osas.

Ukraina mõistis laupäeval hukka oma liitlaste „ülemaailmse otsustamatuse“ raskeveokite kaasaegsete tankide tarnimisel, öeldes, et „tänane otsustamatus tapab rohkem meie inimesi“.

18:53

Volodõmõr Zelenskõi esines Berliinis toimunud põllumajandusministrite konverentsil osalejatele.

„Maailm vajab rohkem sihikindlust ja koostööd, et peatada agressioonid, mis segavad toiduturgu. Andke kohtu ette iga türann, kes püüab muuta näljast oma poliitika tööriistaks," ütles president oma pöördumises.

18:52

Saksa meedias võib puhkeda järjekordne skandaal: Business Insider teatab, et ametist lahkuv Saksamaa kaitseminister Christine Lambrecht keelas sõjaväel enne Ramsteini varude kontrollimist, et näha, kui palju Leoparde on saadaval. Seda tehti Scholzi kaitsmiseks surve eest.

18:50

Berliinis praegu: kümned meeleavaldajad taotlevad Navalnõi ja teiste Venemaa poliitvangide vabastamist. Üritused Navalnõi toetuseks toimuvad üle maailma. Saksamaal ei toimu ralli mitte ainult Berliinis, vaid ka Hamburgis, Gottingenis, Düsseldorfis, Frankfurdis.

17:12

17aastane noormees sai Ukrainas Sumõ oblastis Vene rünnakus vigastada.

Kuberner Dõmtro Živitskõi ütles, et Studenoki külas plahvatas kodude lähedal 10 mürsku.

Üks maja, kus teismeline poiss oli, hävis. Oblasti kuberneri sõnul viidi ta haiglasse.

17:05

Ühendkuningriigis Londoni kesklinnas osales kuni 200 inimest protestikogunemisega poliitvangide toetuseks ja Venemaal toimuvate poliitiliste repressioonide vastu.

16:53

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja esimene leedi Olena Zelenska asetasid lilled kolmapäevase helikopteriõnnetuse ohvrite mälestusmärgile.

Laupäeval rivistasid elanikud ja julgeolekujõudude töötajad tänavaid, kui konvoi kandis kirste Kiievis Ukraina maja rahvuskeskuses toimunud mälestusteenistuse poole.

President ja presidendiproua panid ühele kirstudest lilled, mis oli kaetud Ukraina lipuga.

Kiievi eeslinnas Brovaris lasteaia ja elamurajoonis alla kukkudes hukkus helikopteril Ukraina siseministeeriumi juhtkond, hukkus vähemalt 14 ja sai vigastada 28 inimest.

Foto: Efrem Lukatsky/AP/Scanpix
16:36

USA hinnangute kohaselt võis Venemaa ohvrite arv pärast nende sissetungi Ukrainasse jõuda 188 000ni.

Väidetavalt avaldati see näitaja ajalehele Sun Saksamaal toimunud tippkohtumisel, mille eesmärk oli julgustada Ukraina toetamist.

Ajakirjanikud omistasid arvud „kaitseallikatele“ pärast seda, kui USA kindral Mark Milley ütles, et Venemaa on kandnud „tohutult palju ohvreid … oluliselt üle 100 000“.

Arvatakse, et see hõlmab nii Vene vägesid kui ka Wagneri palgasõdurite rühma, mis töötab Venemaa heaks.

Laupäeval ütles Ukraina, et nene arvutuste kohaselt on sõjas hukkunud 120 160 venelast ja reedel hukkus veel 860.

Lahingutest oli välja viidud veel 15 soomusmasinat ja viis taktikalist drooni.

16:34
„Otsustamatus tapab aina enam meie inimesi.“

Ukraina presidendi Zelenskõi nõunik ütles, et ettevaatlikkus ja aeglane otsustamine, kas tankid Leopard 2 Ukrainasse saata, on inimelude hinnaga.

Mikhailo Podoljak säutsus laupäeval oma pettumust „ülemaailmse otsustamatuse“ pärast Ukrainale relvatarnete üle. „Te aitate Ukrainat niikuinii vajalike relvadega ja mõistate, et sõja lõpetamiseks pole muud võimalust kui [Venemaa] lüüasaamine. Kuid tänane otsustamatus tapab rohkem meie inimesi. Iga viivitatud päev on ukrainlaste surm. Mõelge kiiremini.“

USA president Joe Biden ütles pärast reedeõhtust sündmust ajakirjanikele, et „Ukraina saab kogu vajaliku abi“, vastuseks küsimusele, kas ta toetab Poolat Leopard 2 tankide saatmisel Ukrainasse.

16:32

Eesti, Leedu ja Läti välisministrid kutsusid laupäeval ühiselt Saksamaad üles varustama Ukrainat viivitamatult tankidega Leopard, ütles Eesti välisminister Urmas Reinsalu säutsus.

„Saksamaal kui Euroopa juhtival suurriigil on selles osas eriline vastutus,“ sõnas Reinsalu.

Ukraina asevälisminister Andri Melnõk väljendas reedel pettumust, et Saksamaa ei ole veel otsustanud, kas saata oma tankid Leopard Ukrainasse või mitte.

Saksamaa ei ole siiani suutnud jõuda oma peamiste lääneliitlastega kokkuleppele Leopard 2 tankide saatmises Ukrainasse, vaatamata NATO ja Kiievi kasvavale survele tugevdada sõjalist abi enne Venemaa potentsiaalset kevadpealetungi.

Värskelt ametisse nimetatud Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ütles reedel Saksamaal Ramsteini lennubaasis toimunud kõrgetasemelise kaitsenõupidamise kõrvalt ajakirjanikele, et Leopardi tankide Ukrainasse saatmise kohta pole veel otsust tehtud.

Riigid, kelle valduses on need tankid, vajavad Saksamaalt ekspordiluba.

13:17
Wagneri sõdalased: milles meid süüdistatakse?

Venemaa palgasõdurite grupeeringu Wagneri juht saatis laupäeval Valgele Majale lühikese kirja, milles küsis, millises kuriteos tema ettevõtet süüdistatakse. Kiri saadeti pärast seda, kui Washington teatas Wagneri grupile uute sanktsioonide kehtestamisest.

Valge Maja riikliku julgeoleku pressiesindaja John Kirby ütles reedel, et Wagner on kuritegelik organisatsioon, mis paneb toime ulatuslikke julmusi ja inimõiguste rikkumisi.

Eelmisel kuul teatas Valge Maja, et Wagner võttis vastu relvasaadetisi Põhja-Koreast tugevdamaks Venemaa vägesid Ukrainas.

Euroopa Liit kehtestas 2021. aasta detsembris sanktsioonid Süürias, Liibüas, Kesk-Aafrika Vabariigis, Sudaanis, Mosambiigis ja Malis ning Ukrainas tegutseva Wagneri suhtes.

11:52

Venemaa kaitseministeeriumi pressiesindaja sõnul „vabastasid“ Vene väed Bahmutist üheksa kilomeetrit lõuna pool asuva Klištšiivka küla. Ukraina ametnikud pole seda väidet veet kommenteerinud.

11:31
Türgi jätab ära kohtumise Rootsi kaitseministriga

Türgi kaitseminister Hulusi Akar ütles laupäeval, et tema Rootsi kolleegi kavandatud visiit Ankarasse otsustati ära jätta pärast seda, kui Rootsi võimud andsid loa meeleavaldusteks Stockholmis.

„Praegu on muutunud mõttetuks Rootsi kaitseministri Pal Jonsoni visiit Türki 27. jaanuaril. Seega jätsime visiidi ära,“ ütles Akar.

Rootsi kaitseminister Jonson kavatses järgmisel nädalal oma Türgi kolleegi kutsel Ankarasse sõita. Rootsi proovin Tügit veenda ratifitseerida nende soov ühineda NATOga.

Reedel kutsus Türgi välja Rootsi suursaadiku seoses protestiks, mille käigus pannakse põlema moslemite püha raamat Koraan. Protest peaks toimuma täna Stockholmis Türgi saatkonna lähedal.

Loe rohkem