Ukraina sõdurid sihtimas venelaste positsioone Hersonis.

Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee täna 08:48

Reede, 25. november. Käimas on sõja 275. päev. Euroopa Liidu valitsused on endiselt eriarvamusel, kui palju Venemaa naftahinda piirata, et Moskva poleks suuteline maksma Ukraina sõja eest, ilma et sellest tekiks ülemaailmne naftatarnešokk. Läbirääkimised jätkuvad ilmselt täna.

  • Venemaa on sõjale Ukrainas kulutanud hinnanguliselt 82 miljardit USA dollarit ehk veerandi oma aastaeelarvest. Hinnang sisaldab otseseid kulusid, mis on vajalikud sõjaliste operatsioonide toetamiseks. Kuid see ei hõlma stabiilseid kaitsekulutusi ega majandusega seotud kahjusid.

  • Zelenskõi: teateid Venemaa rünnakutest vabastatud Hersoni oblastile tuleb „peaaegu iga tund“. President Volodõmõr Zelenskõi ütles 24. novembril peetud kõnes, et sagedased rünnakud algasid pärast seda, kui Vene väed olid sunnitud Hersoni oblastist lahkuma.

  • Putin: naftale hinnalae kehtestamisega kaasnevad energiaturule tõsised tagajärjed. Putin rõhutas, et sellised tegevused on vastuolus turusuhete põhimõtetega ja toovad suure tõenäosusega kaasa tõsiseid tagajärgi globaalsele energiaturule.

  • Ülevaade Ukraina kaotustest sõjas: üheksa kuu jooksul on tapetud üle 5500 tsiviilisiku, 2 miljonit inimest küüditatud Venemaale ning uuritakse üle 47 000 Vene vägede poolt väidetavalt korda saadetud sõjakuritegu. Üle 300 lapse on teadmata kadunud. Venemaa on Ukraina pihta tulistanud 4500 raketti.

  • Ukraina sõja ajal on kadunud üle 15 000 inimese, teatas Rahvusvahelise Kadunud Isikute Komisjoni (ICMP) esindaja.

  • Ungari peaminister Viktor Orban ütles, et Ungari parlament ratifitseerib Soome ja Rootsi NATO liikmelisuse järgmise aasta alguses.

  • Neljapäeval toimus Venemaa ja Ukraina vahel taas sõjavangide vahetus. Ukrainlased said tagasi 50 sõdurit, nende hulgas 19 Mariupoli kaitsjat, 15 sõjavangi Tšornobõli tuumajaamast ja seitse kurikuulsalt Ussisaarelt.

  • USA administratsiooni ametnikud usuvad, et Vladimir Putin võib kasutada Ukrainas keemiarelvi enne NATO-ga tuumakonfrontatsiooni alustamist, kui tema väed jätkavad okupeeritud territooriumide kaotamist. Ametnikud rõhutasid, et puuduvad luureandmed, mis viitaksid sellise rünnaku peatsele toimumisele Ukrainas. Bideni administratsioon soovib tagada liitlaste valmisoleku selliseks sündmuseks, „samuti mobiliseerida uusi ressursse ja investeeringuid tuvastussüsteemide tootmisesse.“

Allikad: The Guardian, BBC, Reuters, Sky News, CNN

09:09

Hersoni tabas suurim pommirahe pärast vabastamist

Hersoni lõunaosas tapeti kohviku ees neli inimest ja üks naine hukkus oma maja juures, ütlesid tunnistajad Associated Pressi ajakirjanikele. Kokku sai kohalike võimude teatel tänaöises rünnakus surma seitse ja haavata 21 inimest.

Tegemist oli kõige intensiivsema rünnakuga Hersoni vastu pärast seda, kui Ukraina väed linna kaks nädalat tagasi vabastasid.

Olena Žura kirjeldas, kuidas ta viis oma naabritele leiba, kui plahvatus hävitas pool tema maja ja haavas tema abikaasat Viktorit. „Ma olin šokeeritud,“ ütles pisarais naine. „Siis kuulsin karjumist: „Päästa mind, päästa mind.““

Ülejäänud löögid tabasid linna elamuid ja ärihooneid, süüdates mõned põlema ja purustades klaasid. Elektrita jäävad ka linna haiglad.

Herson oli kuid Vene okupatsiooni all, olles esimene suurlinn, mis Moskva vägede kätte langes. See vabastati kaks nädalat tagasi, kui Venemaa taganes Ukraina vägede surve all. Vene väed jäävad pommitavad aga linna teiselt poolt Dnipro jõge.

08:53

BBC teatel külastab täna Kiievit Ühendkuningriigi välisminister James Cleverly. Ukraina pealinnas olles teatas Cleverly, et Ühendkuningriik saadab Ukrainasse 24 kiirabiautot.

Ühendkuningriik annetab ka 11 muud päästeautot, sealhulgas kuus soomukit.

Hädaabipakett sisaldab ka 3,6 miljonit dollarit, et aidata taastada Ukraina kahjustatud infrastruktuuri, nagu koolid ja varjendid, mis on sõja algusest hävitatud. Raha kasutatakse ka seksuaalvägivalla ohvrite toetamiseks.

08:44

Forbesi Ukraina sõsarväljaande hinnangul on Venemaa oma sõjale Ukrainas kulutanud 82 miljardit USA dollarit ehk veerandi oma aastaeelarvest.

Forbes teatab, et see hinnang sisaldab otseseid kulusid, mis on vajalikud sõjaliste operatsioonide toetamiseks. Kuid see ei hõlma stabiilseid kaitsekulutusi ega majandusega seotud kahjusid.

2021. aastal ulatusid Venemaa kõik eelarvetulud 340 miljardi dollarini. See tähendab, et Vene Föderatsioon on juba veerandi eelmise aasta tuludest kulutanud sõjalistele operatsioonidele.

Kui kevadel võiksid sellised kulud tunduda üsna vastuvõetavad, arvestades, et Vene Föderatsioon teenis nafta ja gaasi müügist umbes miljard eurot päevas, siis nüüd on olukord teine.

Vene Föderatsiooni föderaaleelarve tulud nafta ja gaasi ekspordist vähenevad. Venemaa on pärast Nord Streami tarne katkestamist juba kaotanud suurema osa Euroopa gaasiturust. Sanktsioonid Venemaa naftale algavad detsembris.

08:40

Kiievi elanike elektrikasutust vähendatakse 2–3 tunnini päevas, kuni vool täielikult taastub.

Ukraina suurima eraenergiaettevõtte DTEK tegevdirektor Dmõtro Saharuk ütles 24. novembril, et linna kriitiline infrastruktuur on taastatud.

Saharuki sõnul on elekter taastunud umbes 30 protsendile linna elanikest. Väidetavalt naaseb DTEK plaanipäraste elektrikatkestuste juurde, kui süsteem on stabiliseerunud, kirjutab The Kyiv Independent.

08:30

Vene vägede raketilöögid kahjustasid öösel Zaporižžja haigla hoonet, ütles piirkonna kuberner Oleksandr Starukh Telegramis.

Ta kirjutas: „Vaenlane ründas uuesti Zaporižžja eeslinna. Seekord tabasid raketid haiglat. Inimesed õnneks viga ei saanud, hoone kohta seda öelda ei saa.“

Hiljuti lõi venelaste rünnak esimest korda 40 aasta jooksul rivist välja kõik Ukraina tuumajaamad, millest üks asub ka Zaporižžjas.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles Financial Timesile, et selle nädala rünnakud on loonud olukorra, mida pole nähtud 80 või 90 aastat: „Riik Euroopa mandril, kus puudub täielikult valgus.“

Ametnike sõnul oli neljapäeva õhtuks ühe tuumajaama, Hmelnõtskõi, reaktor uuesti võrku ühendatud.

Venemaa valduses olev suur Zaporižžja jaam taasühendati elektrivõrguga samuti neljapäeval, teatas Ukraina tuumaenergiaettevõte Energoatom.

08:21

Loe neljapäevastest sündmustest siit: