Ohtuleht.ee 24. november 2022 20:49

Riigikogu katuseraha saaga on seks korraks jagajate jaoks ühel pool – kuigi mitte täiesti! -, kuid selleaastase rahakülvi üle saab arutelusid jätkata veel mõnda aega. Kui varasemalt oli vähemalt näha, millise katuse lappimiseks või mõne asja rajamiseks erakonnad Toompealt raha pudistasid, siis nüüd on olukord keerulisem. Ei ütle enamikule meist midagi paljude MTÜde nimed, kellele tuhanded laekuvad.

Samas pole eriliseks üllatuseks, kui Mihhail Stalnuhhin annab raha Narva MTÜle Pamjat või Martin Repinski suisa 25 000 eurot Moskva-meelsele õigeusukirikule Jõhvis. Eesti usuleigust arvestades saavad kirikud katuserahana sedavõrd palju, et isegi EELK juht peab vajalikuks teatada, et neile raha andmine pole keelatud.

Rahasaajate nimekirjade ülekontrollimisest on ka esimene kasu siginenud, kui Reformierakonna liige Sulev Kannimäe tahtis anda raha oma küladesse tänavavalgustuse ja seikluspargi rajamiseks. Asja ilmsikstulekul võttis erakond need ettepanekud küll tagasi, kuid õhku jääb küsimus, kas saadikul endal ei hakanud ohutuluke põlema ning miks peab ajakirjandus sellist detektiivitööd tegema hoolimata. Ja kas keegi üldse teab, mida arvukad MTÜd rahaga kavatsevad peale hakata?

Et asi pole päris puhas on näha sellestki, et erakonnad ei soovi konkreetse saadiku seostamist annetatava summaga – nii on Keskerakonna puhul rahaandjana kirjas vaid erakond. Olukord meenutab aastatetagust, kus erakonnaliikmete avalikustamise nõude puhul esitati nimekirjad suvalises järjekorras skaneeritult, tehes sellega andmete töötlemise huvilistele oluliselt keerulisemaks.

Kõik eelnev kergitab endiselt küsimuse, kas selline rahajagamine tasub ikka ennast ära? Kui 16-miljardilise eelarve kõrval tehakse nelja miljoni jagamine sedavõrd riukalikuks, siis seab see automaatselt kahtluse alla mitte ainult kogu ülejäänud eelarve koostamise ausad põhimõtted, vaid madaldab ka riigikogu enda autoriteeti. Kõik need piinlikud arutelud oleksid olemata, kui erakonnad leiaksid endas jõudu katuseraha jagamisest loobuda, kuid hetkel sellist poliitilist tahet näha ei ole. Raha jõud hämmastav – kui muidu on erakondadel rangelt paigas, millise parteiga nad koostöö välistavad, siis katuseraha puhul valitseb haruldane üksmeel.