LGBT kogukonna toetajad 2017. aastal Peterburis. Praegu on sellised kogunemised Venemaal võimatud.

Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 24. november 2022 17:08

Venemaa parlamendi alamkoda võttis neljapäeval vastu seaduse, mis keelustab „LGBT propaganda“ igas vanuses inimestele. Varem kehtis see keeld vaid alaealistele, kirjutab Reuters.

Uue seaduse kohaselt võib homoseksuaalsuse propageerimise katsena käsitletav sündmus või tegu (avalikus ruumis, reklaamides, internetis jm) tuua kaasa kopsaka trahvi – kuni viis miljonit rubla (pea 80 000 eurot). Välismaalasi võib oodata selle eest ka 15 päeva pikkune arest ning riigist väljasaatmine.

Kriitikud näevad Kremli sammus katset veelgi enam rõhuda ja hirmutada Venemaa seksuaalvähemusi. Teatavasti on võimud kasutanud näiteks geiparaadide peatamiseks ja aktivistide arestimiseks juba varasemalt eksisteerinud seadusi. LGBT+ kogukond peab võimude ponnistusi absurdseks katseks neid alandada ja diskrimineerida.

Venemaa seadusandjad aga väidavad, et nad kaitsevad moraali ja võitlevad Läänest tulenevate „ebavenelike“ väärtuste vastu. Sealjuures peavad nad LGBT kogukonda „hübriidsõja elemendiks“. Uue seaduse peab kinnitama veel ka parlamendi ülemkoda ja allkirjastama riigipea Vladimir Putin.