Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 23. november 2022 18:21

Esmaspäeva õhtul Tsooru rahvamajas Nursipalu harjutusala laienemisplaanide tutvustamisel hüüdis saalist hääl: „Ainult üle minu laiba!“ Kodutalu muutmist tankitõrje laskepolügooniks ei korva ilmselt ükski raha, kuid riigikaitse nõuab panustamist.

Viimastel aastatel on edukalt blokeeritud tselluloositehase ja kanala ehitust. Kuhu teha tuumajaam? Letipea elanikud ei soovi seda enda küla lähedale. Saaremaal ollakse meretuuleparkide vastu. Viimastel aastatel on tuugeneid üldse väga vähe ehitatud, sest keegi on ikka sellele vastu. Alati on keegi vastu ja kunagi ei saa olema olukorda, kus kõik on kõigega 100% rahul.

On kunst leida selline kompromiss, mis teeks võimalikult vähestele haiget ja tagaks võimalikult hea tulemuse. Nursipalu näitel on kohalike elanike suurim etteheide riigile, et sealse 3000 hektari suuruse harjutusala 9000 hektari suuruseks paisumise plaane tehti salaja. See andis omakorda hoogu kahtlastele kuulujuttudele. Kaitseministeerium aga ei tahtnud enne täpsema plaani paikapanemist jälle rahvast sellesse kaasata. Praegugi on veel palju lahendamata küsimusi, millele alles otsitakse vastust. Kumb oli enne, kas muna või kana? Seda ei tea keegi. Millal kaasata rahvas? Kas siis, kui tekib mõte, et midagi on vaja teha, näiteks siis, kui selgub, et on vaja suuremat sõjaväe harjutusala või siis, kui plaan on juba valmis ja oskad vastata kõikidele küsimustele, mis inimestel pähe tulevad? Või hoopis midagi nende kahe vahepealset?

Kõige halvem on see, kui maaomanikud teatavad enne igasugust arutelu, et tegutseda tohib ainult üle nende laipade ja et riik sundvõõrandab maad. Teadmatus ja salatsemine suurendavad vaid võimalust, et kogu plaan läheb lörri. Kaitseministeerium peab kogu protsessi juhtima nii avatult, kui riigikaitset puudutava plaani puhul vähegi saab, ja tagama, et kohalikud elanikud, kes tõstetataks oma kodust välja, saaksid kompensatsiooni, mis esmapilgul pole ehk kuigi mõistlik maksuraha kasutus ja ei vasta nii-öelda maa hinnale. Kuid kahjuks ongi võimatu hinnata emotsioonilist sidet oma koduga ja selge, et neid haavu juba rahaga ei paranda.