Noblessneri kaiäär suvel.

Foto: Robin Roots
Kadri Kuulpak 23. november 2022 10:19

Tallinnas Noblessneri kailt merre kukkunud ja seetõttu hukkunud Simoni surma järel kutsutakse Facebookis üles pommitama kirjade ja kõnega Noblessneri omanikku, töötajaid ja linnavalitsust, et muuta piirkond ohutumaks: „Ärme lase lollusel ja ükskõiksusel vohada. Teeme muutuse, et päästa järgmised.“

Simonit otsida aidanud vabatahtlik Liisa-Indra Pajuste kirjeldab videot, kuidas laupäeva varahommikul hukkunud 18aastane Simon kukkus sadamakai ääres põlvili, ajas end pooleldi üles, kuid libises taas ning kukkus kahe istepalgi vahelt pea ja selg ees otse jäisesse vette.

Ta räägib, et kui käis teisipäeval otsijatega Simoni kukkumiskohta küünalt panemas ei olnud kaiäär liivatatud. „Kõik, kes küünalt tulid panema, lohistasid jalgu järgi, sest seal oli ikka veel libe,“ sõnab Pajuste. „Noblessner, teil peaks seal piinlik olema! Kui mitmes inimene teie kail surma saigi? Kolmas? Neljas?“

Liisa-Indra Pajuste.

Foto: Martin Ahven

Noblessner Arendus OÜ eriprojektide juht Ann Virkus lausub, et merepromenaad on pimedal ajal hästi valgustatud ning kõige kitsamas kohas on kai laius 15 meetrit ehk ka talvisel ajal ei ole võimalik sellel jalutades niisama merre kukkuda. „Teadlikult kai servale liiga lähedale minemine võib olla ohtlik, kuid kogemata see juhtuda ei saa,“ ütleb ta.

Talvisel ajal tehakse Virkuse sõnul libedusetõrjet igapäevaselt ning jälgitakse pidevalt, et valgustus töötaks. Euroopa mere- ja jõeäärsetes linnades nagu Helsingi on Noblessneriga sarnaseid rannaäärseid promenaade ja avalikke sadamaalasid kümnete kilomeetrite kaupa. „Noblessneri sadam vastab täielikult kõigile turva- ja ohutusnõuetele,“ kinnitab Virkus.

Noblessner kuulub Baltimaade suurimale tööstuskontsernile BLRT Grupp. Pajuste toob välja, et BLRT Grupil on kodulehel eraldi osa „sotsiaalne vastutus“, kus öeldakse, et grupp on inimkeskne ja usaldusväärne. „See ei maksa mitte midagi, kui nad seda välja ei näita,“ ütleb Pajuste.

Paljuste kutsub üles kirjutama või helistama Noblessneri eriprojektide juhile Virkusele, sadamakaptenile, sadamakai omanikule BLRT Grupile ning linnavalitsusele. Pajuste sõnum on, et kaiäär peab olema talviti soolatud ning igal ajal hästi valgustatud. Samuti võiks seal tema sõnul olla piire ning kai külge peaksid olema kinnitatud redelid, mille abil merre kukkuja välja saab ronida.

Pajuste nendib, et Noblessneri lähedal asuvad kodud, PROTO avastustehas, sadam, Iglupark, kohvikud , restoranid ja kino. Pered, noored ja vanad, kained ja lihtsalt mängulised käivad Noblessneris kogu aeg. „Ärme lase lollusel ja ükskõiksusel vohada. Teeme välja sellest, et laps kaotas oma elu. Hoiame kokku, teeme muutuse, et päästa järgmised,“ ärgitab Pajuste.

Virkus lausub, et on linnakodanikelt saanud paar viisakas ja sõbralikus toonis kirja. Ta kordab: „Sadama turvalisus on pidevalt fookuses. Jälgime valgustuse seisukorda ning tegeleme igapäevase libedusetõrjega.“

Lähiajal kogunevad ohutusega seotut arutama Noblessneri töötajad, linnavalitsus ja politsei.