Veised India linnatänaval. Foto on illustreeriv.

Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 22. november 2022 17:00

India lääneosas paikneva Gujarati osariigi kohus otsustas mõista oma lehmad tänavale hulkuma lasknud mehele võrdlemisi karmi karistuse. Kohus teatas, et kuna omanik jättis oma viis lehma valveta ning ohustas seega kaaskodanike elusid, siis ootab teda kuue kuu pikkune vanglakaristus. Guajarat on üks mitmetest India osariikidest, kus on tänavatel uitavad veised muutunud tõsiseks probleemiks.

Lehmad on hindude jaoks pühad loomad ning nende tapmine on 18 India osariigis – sealhulgas Guajaratis – ebaseaduslik. 2017. aastal karmistas kõnealune osariik lehmakaitseseadusi veelgi. Toona teatati, et lehmade tapjaid võib karistada lausa eluaegse vanglakaristusega. Ehkki seadus kaitseb loomi, on sellel ka negatiivne kõrvalmõju. Nimelt uitab seetõttu tänavatel ohtralt veiseid, kes häirivad liiklust või ründavad inimesi, kirjutab BBC.

Aasta alguses tabas osariiki aga lehmatõve puhang, mis põhjustas enam kui 5800 veise surma. Kokku mõjutas haigus 170 000 veist. Ent kuna Gujarati kariloomade varjupaiku – kus hoolitsetakse omanikuta loomade eest – haldavad heategevusfondid ei saanud riigilt lubatud toetust, lasid nad septembris protesti märgiks tänavatele tuhandeid lehmi.